Նոր հաշվարկային կարգով էլեկտրամոբիլների գույքահարկը էականորեն նվազում է
Նոր հաշվարկային կարգով էլեկտրամոբիլների գույքահարկը էականորեն նվազում է․ ՀՀ կառավարության որոշումը ուժի մեջ է մտել․ հայտնում են ՀՀ ՆԳՆ-ից։
Որոշումն ուժի մեջ է մտնում այսօրվանից, որով փոփոխվել է էլեկտրամոբիլի շարժիչի հզորությունը հաշվելու կարգը։
Նշվում է, որ եթե մեքենան արդեն ունի էլեկտրոնային անձնագիր, ապա գույքահարկը հաշվելիս կօգտագործվի դրանում նշված տեղեկատվությունը, իսկ դրա բացակայության դեպքում հաշվարկը կարվի նոր կարգով։
Մինչև 250 ձիաուժը ներառյալ հզորության դեպքում թիվը բաժանվում է 1․5-ի, 251 և բարձր ձիաուժ հզորության դեպքում՝ հաշվարկը կատարվում է 2 մասով։ Առաջին 250 ձիաուժը բաժանվում է 1․5-ի, իսկ մնացած մասը՝ 2․5-ի։ Հետո ստացված արդյունքները գումարվում են։

Согласно новому порядку расчёта налог на имущество для электромобилей существенно снижается
Согласно новому порядку расчёта налог на имущество для электромобилей существенно снижается. Решение правительства Республики Армения вступило в силу, сообщили в МВД РА.
Отмечается, что решение вступает в силу с сегодняшнего дня, согласно которому изменён порядок расчёта мощности двигателя электромобиля.
Указывается, что если у автомобиля уже имеется электронный паспорт, при расчёте налога на имущество будет использоваться указанная в нём информация, а при его отсутствии расчёт будет производиться по новому порядку.
При мощности до 250 лошадиных сил включительно показатель делится на 1,5, а при мощности 251 л.с. и выше расчёт производится в два этапа. Первые 250 лошадиных сил делятся на 1,5, а оставшаяся часть — на 2,5. Затем полученные результаты суммируются.