Արման Սարոյանը չի կարող հանդես գալ որպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներկայացուցիչ. Տեր Ավետիք
Սյունիքի թեմի քահանա Տեր Ավետիք Մարտիրոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ Արման Սարոյանը չի կարող հանդես գալ որպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներկայացուցիչ։
«Արման Սարօեանը չի կարող հանդէս գալ որպէս Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ։
Օրերս փոփոխութիւններ են կատարուել ՀՀ վարչապետի աթոռը զաւթածի 2018թ․ «Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական յանձնաժողովի անհատական կազմը հաստատելու մասին» որոշման մէջ։ Ըստ այդմ՝ յանձնաժողովում որպէս Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ Տ. Ռուբէն Վրդ. Զարգարեանին փոխարինել է Արման Սարօեանը (նախկին Գէորգ եպիսկոպոս)։
Պարզ է, որ յիշյալ որոշումը գործող իշխանութիւնների կողմից իրականացուող հերթական ակնյայտ հակաեկեղեցական քայլն է։
Ակնյայտ է նաեւ, որ կարգալոյծ Արման Սարօեանը չի կարող հանդէս գալ որպէս Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ տուեալ յանձնաժողովում, առաւել եւս ներկայացուել իր նախկին հանգամանքի մէջ։ Պետական կամ որեւէ այլ կառույցում Եկեղեցու անունից կարող է ներկայացուած լինել միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից պաշտօնապէս լիազորուած անձը։
Աւելին, յանձնաժողովի անհատական կազմը հաստատելու մասին որոշման մէջ հստակ ամրագրուած էր «(համաձայնութեամբ)» եզրույթը, ինչը ինստիտուցիոնալ առումով ապահովում էր, որ յանձնաժողովում Եկեղեցու ներկայացուցչի թեկնածութիւնը պարտադիր համաձայնեցուում է Մայր Աթոռի հետ։ Սոյն փոփոխութեամբ այդ պահանջը միտումնաւոր հեռացուել է, ինչը նշանակում է, որ փորձ է արուում իւրացնել Եկեղեցու՝ իր իսկ ներկայացուցչին որոշելու օրինական իրաւունքը։
Հարկ է ընդգծել, որ յանձնախմբում Հայ Եկեղեցին ներկայացուած է ի դէմս քրէակատարողական հիմնարկների հոգեւոր տեսչի, ով քաջատեղեակ է ոլորտի խնդիրներին եւ նրբութիւններին։ Արման Սարօեանի նշանակումը հակասում է նաեւ այս տրամաբանութեանը՝ խախտելով ձեւաւորուած ինստիտուցիոնալ մօտեցումը։
Այսպիսով, ականատեսն ենք կամայական եւ հակականոնական գործընթացի, երբ իշխանութիւնը՝ ի դէմս ՀՀ Վարչապետի աթոռը զաւթածի, ինքնակամ որոշում է, թէ ով պէտք է ներկայացնի Մայր Աթոռը, եւ նշանակումներ է անում Եկեղեցու անունից։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան եկեղեցի-պետութիւն հարաբերութիւնների իրաւական, բարոյական ու արժեհամակարգային հիմքերի համակարգային քայքայում»,-գրել է Տեր Ավետիքը։

Арман Сароян не может выступать в качестве представителя Армянской Апостольской Святой Церкви — отец Аветик
Священник Сюникской епархии отец Аветик Мартиросян опубликовал на своей странице в Facebook пост, в котором отметил, что Арман Сароян не может выступать как представитель Армянской Апостольской Церкви.
«Арман Сароян не может выступать в качестве представителя Армянской Апостольской Церкви.
Недавно были внесены изменения в решение 2018 года «Об утверждении индивидуального состава Консультативной комиссии по вопросам помилования», принятого лицом, захватившим пост премьер-министра. В соответствии с изменениями, в составе комиссии Арман Сароян (ранее епископ Геворг) заменил архимандрита отца Рубена Заргаряна в качестве представителя Армянской Апостольской Церкви.
Очевидно, что это решение является очередным явно антицерковным шагом со стороны действующей власти.
Также ясно, что Арман Сароян, лишённый церковного сана, не может выступать в качестве представителя Армянской Апостольской Церкви в данной комиссии, тем более представлять её в прежнем статусе. В государственных или любых других структурах от имени Церкви может выступать только официально уполномоченное лицо от Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Католикоса всех армян.
Более того, в исходном решении об утверждении индивидуального состава комиссии чётко было указано слово «(с согласия)», что институционально гарантировало обязательное согласование кандидатуры представителя Церкви с Первопрестольным Святым Эчмиадзином. Внесённые изменения намеренно устранили это требование, что фактически является попыткой присвоить себе законное право Церкви назначать собственного представителя.
Следует подчеркнуть, что в комиссии Армянская Церковь представлена духовным инспектором пенитенциарных учреждений, хорошо осведомленный о проблемах и нюансах данной сферы. Назначение Армана Сарояна противоречит этой логике, нарушая сформированный институциональный подход.
Таким образом, мы являемся свидетелями произвольного и антиканонического процесса, когда власть, захватившая пост премьер-министра, самостоятельно решает, кто должен представлять Первопрестольный Эчмиадзин, и делает назначения от имени Церкви. Это не что иное, как системный подрыв правовых, моральных и ценностных основ отношений между церковью и государством», — написал отец Аветик.