Հայաստանը խանություն է. Դավիթ Մինասյանը հասուն կյանք է մուտք գործում շատ ծանր, բայց պատվաբեր ձևով. Տիգրան Աթանեսյան
01/04/2026 13:34
18 տարեկան երեխայի կալանավորումը չի կարող չառաջացնել մարդկանց վրդովմունքը և բացասաբար չանդրադառնալ իշխող ուժի վարկանիշի վրա, այս մասին գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Հետևաբար, տրամաբանությունը հուշում է, որ կալանավորում չպետք է լիներ, սեփական ստոր անձի վախկոտությունը կթեթևացվեր, օրինակ, տնային կալանքով և վաղը բոլորը կմոռանային այդ գործի մասին: Կալանքի կիրառումը վկայում է այլ բաների մասին` նախընտրական քարոզարշավին հնարավորինս բացառելու նման երևույթները իշխանական խմբակի հանդեպ և, ինչն ավելի կարևոր է, հերթական անգամ ապացուցում է, որ ոչ մի իրական ընտրություն Հայաստանում չի կարող լինել ու երբեք չի լինելու: Դրան կա պարզ բացատրություն` Հայաստանը հանրապետություն չէ, երբեք այդպիսին չի եղել և մոտակա տասնամյակներում չի լինելու:
Հայաստանը խանություն է` պետության և հասարակության բոլոր իր շերտերով և բջիջներով: Հակառակը պնդելը ինքնախաբեություն է կամ խաբեություն: Խանություններում իշխանությունը փոխվում է այլ եղանակով և այլ մեթոդներով:
Հ.Գ. Դավիթ Մինասյանը հասուն կյանք է մուտք գործում շատ ծանր, բայց պատվաբեր ձևով: Ուժ և համբերություն եմ մաղթում նրան և նրա ընտանիքին: Աստծո օրհնությունը այդ դեպքում չի ուշանա»,- նշել է փաստաբանը։

Армения — ханство: Давид Минасян вступает во взрослую жизнь тяжёлым, но достойным образом — Тигран Атaнесян
01/04/2026 13:48
Адвокат Тигран Атaнесян написал, что арест 18-летнего подростка не мог не вызвать возмущения у людей и негативно отразиться на рейтинге правящей власти.
«Следовательно, логика подсказывает, что ареста не должно было быть: трусость представителей власти могла бы быть сглажена, например, домашним арестом, и уже завтра все бы забыли об этом деле. Применение ареста говорит о другом — о попытке правящей группы максимально предотвратить подобные проявления во время предвыборной кампании, а что более важно — снова подтверждает, что в Армении не может быть и никогда не будет настоящих выборов. Объяснение этому простое: Армения не является республикой, никогда ею не была и в ближайшие десятилетия не станет таковой.
Армения — ханство во всех слоях и ячейках государства и общества. Утверждать обратное — значит обманывать себя или других. В ханствах власть меняется иначе и другими методами.
P.S. Давид Минасян вступает во взрослую жизнь тяжёлым, но достойным образом. Желаю ему и его семье силы и терпения. Божье благословение в этом случае не заставит себя ждать», — подчеркнул адвокат.