Հուսով ենք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը վերջ կդնի մտացածին թեզերին. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը՝ Բաքվի մեղադրանքներին
01/04/2026 10:47
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 31-ին հայտարարություն էր տարածել՝ կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելով, թե իբր «1918 թվականին հայկական խմբավորումները ցեղասպանություն են իրականացրել ադրբեջանցիների նկատմամբ»։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանն արձագանքել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
-Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության՝ 2026թ. մարտի 31-ի հայտարարության կապակցությամբ:
-Տասնամյակների պատմություն ունեցած հակամարտության ընթացքում ձևավորվել են մի շարք թշնամական, ոչ հավաստի նարատիվներ, որոնք, ցավալիորեն, Ադրբեջանում դեռ շարունակվում են օգտագործվել նաև պետական մակարդակով: Հուսով ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված  խաղաղությունը ոչ միայն կծառայի երկու պետությունների և հասարակությունների միջև կայուն խաղաղ համակեցության և բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը, այլև վերջ կդնի մտացածին թեզերի գոյությանն ու կբացառի ատելության խոսքը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այս մասին նաև պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Վաշինգտոնում, որտեղ 2025թ. օգոստոսի 8-ին ստորագրված հռչակագրի 5-րդ կետում հստակ խոսվում է երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու և մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո երկու ժողովուրդների համար բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու հնարավորության մասին:

The Azerbaijani Foreign Ministry issued a statement on March 31, making false accusations that “Armenian groups committed genocide against Azerbaijanis in 1918.” In an interview with Armenpress, Ani Badalyan, the spokesperson for the Armenian Foreign Ministry, responded to the statement.
- How would you comment on the March 31, 2026 statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan?
- During the decades-long conflict, a number of hostile and unfounded narratives had taken shape which, unfortunately, continue to be used in Azerbaijan, even at the state level. We hope that the peace established between Armenia and Azerbaijan will not only contribute to stable, peaceful coexistence and the development of good-neighborly relations between the two states and societies, but will also put an end to fabricated claims and rule out hate speech.
We recall that the leaders of Armenia and Azerbaijan reached an agreement on this in Washington, where the declaration signed on August 8, 2025, clearly states in its fifth point the intention to close the chapter of hostility between the two peoples and to embark on building good-neighborly relations following a conflict that caused immense human suffering.