Ապրիլյան քառօրյա ռազմական գործողություններ. մեր ժողովրդի վերջին հաղթանակը՝ առայժմ
2016թ. ապրիլյան քառօրյա ռազմական գործողություններ. մեր ժողովրդի վերջին հաղթանակը՝ առայժմ․ Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է քառօրյա պատերազմին։
Նա արձանագրել է, որ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիան չկարողացավ հասնել իր առջև դրված նպատակներին:
«1994-2017թթ-ի համազգային հաղթանակները, արժանապատիվ, խաղաղ և ինքնիշխան զարգացումները չներվեցին մեր ժողովրդին, և 2018 թ-ից մեր երկրի վրա փաթաթվեցին պարտությունների, նսեմացման, վախի և կախվածության շղթաները:
10 տարի առաջ՝ այս չորս օրերին (ապրիլի 2-ից 5-ը), հայկական բանակը կասեցրեց ու հետ մղեց ադրբեջանական ներխուժումներն ու ներխուժման փորձերը՝ բացառությամբ հարավային սահմանագծի փոքր հատվածի: Այդ օրերին, հայ ժողովուրդը որպես հավաքականություն, դրսևորվեց իր լավագույն որակներով: Հաղթական տրամադրություններն ու սեփական երկրի նկատմամբ ունեցած հպարտությունը համակել էր աշխարհի հայությանը:
2016թ. ապրիլյան այդ 4 օրերի ընթացքում մենք կորցրեցինք 75 հայորդի՝ 61 զինծառայող (որոնց կեսը սպաներ են եղել), 12 աշխարհազորային, 2 պահեստազորային:
Խնկարկում և խոհարհում համազգային պայքարի ու հաղթանակների համար զոհված բոլոր հայորդիների հիշատակի առջև», - նշել է նախկին պաշտոնյան։

Апрельские четырёхдневные боевые действия — последняя победа нашего народа, на данный момент
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян прокомментировал Апрельскую четырёхдневную войну 2016 года.
Он отметил, что широкомасштабная военная агрессия Азербайджана не смогла достичь поставленных целей.
«Общенациональные победы 1994–2017 годов, достойное, мирное и суверенное развитие не были прощены нашему народу, и с 2018 года на нашу страну были навязаны цепи поражений, унижения, страха и зависимости.
10 лет назад — в эти четыре дня (со 2 по 5 апреля) — армянская армия остановила и отразила азербайджанские вторжения и попытки вторжения, за исключением небольшого участка южного направления. В те дни армянский народ как единое целое проявил свои лучшие качества. Победные настроения и гордость за собственную страну охватили армян всего мира.
В течение этих четырёх дней апреля 2016 года мы потеряли 75 сынов армянского народа — 61 военнослужащего (половина из них были офицерами), 12 ополченцев и 2 резервиста.
Склоняем головы и чтим память всех сынов армянского народа, павших за общенациональную борьбу и победы», — отметил бывший чиновник.