ՔՊ խմբակցությունում Վլադիմիր Վարդանյանի փոխարեն կլինի Լուսինե Աքմաքչյանը
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մարտի 26-ին ստացել է Ազգային Ժողովի նախագահի արձանագրությունն առ այն, որ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարել են։
ԿԸՀ-ն ապրիլի 2-ի նիստում Ազգային Ժողովի պատգամավոր ընտրված և լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի մանդատը տվել է ընտրական ցուցակի առաջին մասի հերթական հաջորդ թեկնածու Լուսինե Սամվելի Աքմաքչյանին։
ԿԸՀ-ն ստացել է նաև Ազգային Ժողովի 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրություններին մասնակցած «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակում ընդգրկված, ինքնաբացարկ ներկայացրած (մանդատից հրաժարված) պատգամավորի թեկնածու Հրաչուհի Միրզոյանի, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակում ընդգրկված Վահան Հայկի Զարոյանի՝ գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին դիմումները։ Երկու դիմումն էլ, սահմանված կարգով, եղել են նոտարական վավերացմամբ, հետևաբար ԿԸՀ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել վերջիններիս գրանցումը»։

Во фракции «Гражданский договор» Владимира Варданяна заменит Лусине Акмакчян
Центральная избирательная комиссия Республики Армения 26 марта получила протокол председателя Национального Собрания о прекращении полномочий депутата Владимира Варданяна в качестве депутата. Об этом сообщаетЦИК.
На заседании 2 апреля ЦИК передала мандат депутата Владимира Варданяна, избранного депутатом Национального Собрания и полномочия которого были досрочно прекращены, Лусине Акмакчян, следующему кандидату избирательного списка.
ЦИК также получила заявления Грачуи Мирзоян, кандидата в депутаты, включенной в избирательный список альянса партий «Армения», участвовавшего в досрочных выборах в Национальное Собрание 20 июня 2021 года, которая сняла свою кандидатуру (отказалась от мандата), а также заявление Ваана Зарояна, включенного в список партии «Гражданский договор», о признании регистрации недействительной. Оба заявления были нотариально заверены в соответствии с установленной процедурой, ЦИК признала их регистрацию недействительной.