Եղջերուները մոտենում են բնակավայրերին, խնդրում ենք չմոտենալ կենդանիներին. ՇՄՆ
«Վերջին օրերին համացանցում պարբերաբար տարածվում են լուսանկարներ և տեսանյութեր, որոնցում արձանագրվում է, որ ազնվացեղ եղջերուները մոտենում են բնակավայրերին՝ երբեմն հայտնվելով նույնիսկ բնակելի հատվածներում։
Հարգելի՛ քաղաքացիներ․
տեղեկացնում ենք, որ ազնվացեղ եղջերուները հանդիսանում են վայրի կենդանիներ, որոնց վարքագիծը կարող է լինել անկանխատեսելի, հատկապես մարդու ներկայությամբ կամ աղմուկի պայմաններում։
Նրանց՝ բնակավայրերին մոտենալը կարող է պայմանավորված լինել մի շարք բնական գործոններով, այդ թվում՝ եղանակային փոփոխություններով, սննդային ռեսուրսների սակավությամբ կամ կենսամիջավայրի որոշակի փոփոխություններով։
Կոչ ենք անում ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և պատասխանատվություն՝ նման դեպքերում պահպանելով անվտանգության կանոնները։

Олени приближаются к населённым пунктам, просим не подходить к животным — Министерство окружающей среды
Пресс-секретарь министра окружающей среды Ани Акопян написала:
«В последние дни в интернете регулярно распространяются фотографии и видеозаписи, на которых зафиксировано, что благородные олени приближаются к населённым пунктам, иногда появляясь даже в жилых зонах.
Уважаемые граждане,
сообщаем, что благородные олени являются дикими животными, поведение которых может быть непредсказуемым, особенно в присутствии человека или при шуме.
Их приближение к населённым пунктам может быть обусловлено рядом естественных факторов, в том числе изменениями погодных условий, нехваткой кормовых ресурсов или определёнными изменениями среды обитания.
Призываем проявлять максимальную бдительность и ответственность, соблюдая правила безопасности в подобных случаях.