Առգրավել են կնոջս հեռախոսը, խուզարկություն կատարելու ֆանտաստիկ որոշում էին կայացրել. Վազգեն Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
02/04/2026 18:00
Երևան քաղաքի քրեական դատարանի Ավանի նստավայրում դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ քնննարկվում է քաղբանտարկյալ Վաղգեն Սաղթելյան խափանման միջոցի փոփոխության հարցը:
Փաստաբան Արսեն Բաբայանը միջնորդեց փոխել Վազգեն Սաղաթելյանի խափանման միջոցը, կիրառել վարչական վերահսկողություն: Իր ելույթում  Վազգեն Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ  8 ամիս եղել է  վարչական հսկողության տակ, երբևէ չի խախտել սահմանափակումները: Նրա խոսքով՝ նոյեմբերի 13-ի խուզարկությունների ժամանակ առգրավվել են իր կնոջ հեռախոսն ու համակարգիչը, Սաղաթելյանը խուզարկություն կատարելու որոշումը ֆանտաստիկ որակեց:
Նշենք, որ  Վազգեն Սաղաթելյանը 142 օր է՝ խոսքի համար ապօրինի կալանավորված է, Նարեկ Սամսոնյանի՝ հրապարակային խոսքով հանդես գալու իրավունքը  սահմանափակված է։
Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ տնային կալանքը փոխվել է վարչական հսկողության՝ հրապարակային խոսքի արգելքի պայմանով։
2026 թ. հունվարի 9-ին դատարանը 3 ամսով երկարաձգել էր նրանց կալանքի ժամկետը։  Դատարանի որոշումից հետո Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարել էր անժամկետ հացադուլ սկսելու մասին։ Հացադուլը սկսելուց 15 օր անց Սամսոնյանը տեղափոխվել էր «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ վիրահատվել էր։ Դրանից հետո Սամսոնյանի կալանքը փոխարինվել էր խիստ սահմանափակումներով, տնային կալանքով, ինչը նրա փաստաբաններն ու քաղաքական, հասարակական շրջանակները ոչ իրավաչափ են գնահատում:
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. նոյեմբերի 13-ին «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել էին։  Սամսոնյանին ու Սաղաթելյանին մեղադրանք էր առաջադրվել խուլիգանության հոդվածով՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա: Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանը չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքները։

У моей жены конфисковали телефон, приняли фантастическое решение об обыске — Вазген Сагателян (видео)
02/04/2026 18:29
В Ереванском городском суде, в резиденции суда Аван, под председательством судьи Манвела Шахвердяна, рассматривается вопрос об изменении меры пресечения политзаключённому Вазгену Сагателяну.
Адвокат Арсен Бабаян ходатайствовал о замене меры пресечения на административный надзор. В своём выступлении Вазген Сагателян подчеркнул, что находился под административным надзором 8 месяцев и никогда не нарушал установленные ограничения. Он также сообщил, что во время обысков 13 ноября были изъяты телефон и компьютер его жены, назвав решение о проведении обыска «фантастическим».
Напомним, что Вазген Сагателян находится под незаконным арестом уже 140 дней за свои высказывания, а Нарк Самсонян имеет ограничения на публичные выступления.
Мера пресечения Нарека Самсоняна также была изменена на домашний арест с административным надзором и запретом публичных выступлений. 9 января 2026 года суд продлил срок их содержания под стражей на 3 месяца. После этого Самсонян объявил бессрочную голодовку. Через 15 дней после её начала он был госпитализирован в медицинский центр «Измирлян» и перенёс операцию. После этого его арест был заменён на домашний арест с жёсткими ограничениями, что его адвокаты, а также политические и общественные круги расценили как незаконное ограничение.
Напомним, что 13 ноября 2025 года соавторы подкаста «Имнемними» Нарк Самсонян и Вазген Сагателян были арестованы. Им предъявили обвинения по статье о хулиганстве на основании сообщения спикера НС Армении Алена Симоняна. Оба обвиняемых не признают предъявленные им обвинения.