ՄԻՊ-ից այցելել են կալանավորված 18-ամյա Դավիթին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ապրիլի 2-ին ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այց են իրականացրել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ` Սուրբ Աննա եկեղեցու միջադեպի գործով կալանավորված Դավիթ Մինասյանին տեսակցելու նպատակով:
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել ազատությունից զրկված անձի հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել նրա վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը։
Բարձրացված հարցերի մի մասը տեղում քննարկվել է քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի անձնակազմի հետ՝ այդ թվում` բժշկական հսկողության պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու համար։
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում են եղել անձի կրթության իրավունքի ապահովման հետ կապված հարցերը:
Պաշտպանը կարևորում է յուրաքանչյուր ազատությունից զրկված անձի կյանքի և առողջության իրավունքի ապահովումը՝ ընդգծելով, որ պետությունն ունի պոզիտիվ պարտավորություն՝ երաշխավորելու նրանց անվտանգությունն ու պատշաճ բժշկական օգնությունը, ինչպես նաև կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների լիարժեք իրացումը։
Չանդրադառնալով կոնկրետ գործով/գործերով կալանքի կիրառման իրավաչափության հարցին և պահպանելով դատարանների գործունեությանը չմիջամտելու արգելքը` Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու պրակտիկայի համակարգային խնդիրները:
Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելիս անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել դրա կիրառման իրավաչափությանը վերաբերելի չափանիշները՝ հաշվի առնելով և այն, որ կալանքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է մեղադրյալի փախուստը, նրա կողմից հանցանք կատարելը կամ մեղադրյալի վրա դրված պարտականությունների կատարումն ապահովելու համար:
Կալանքի ինստիտուտի չարաշահումը, իր հերթին, կարող է լրջորեն վնասել քրեական արդարադատության ամբողջ շղթայի նկատմամբ վստահությունը և առաջացնել այլ համակարգային խնդիրներ։
Պաշտպանի ներկայացուցիչները «Արմավիր» ՔԿՀ-ում տեսակցել են նաև այլ անձանց` նրանց իրավունքներին առնչվող հարցերը հասցեավորելու նպատակով:

On April 2, at the instruction of the Human Rights Defender Anahit Manasyan, representatives of the Ombudsman’s staff visited the “Armavir” penitentiary institution to visit Davit Minasyan, who was detained in connection with the incident at the St. Anna Church.
During the visit, the Ombudsman’s representatives had a private conversation with the person deprived of his liberty, as well as examined the documents drawn up regarding him.
Some of the issues raised were discussed on the spot with the administration of the penitentiary institution and the staff of the “Center for Penitentiary Medicine” SNCO, including to ensure the proper organization of medical supervision.
Issues related to ensuring the right to education of a person were in the spotlight.
The Human Rights Defender attaches importance to ensuring the right to life and health of every person deprived of liberty, emphasizing that the state has a positive obligation to guarantee their safety and proper medical care, as well as the full realization of education and other fundamental rights.
Without addressing the issue of the legality of the use of detention in a specific case/cases and maintaining the prohibition of non-interference in the activities of the courts, the Human Rights Defender Anahit Manasyan has repeatedly emphasized the systemic problems of the practice of using detention as a preventive measure.
The Defender reaffirms her position that when choosing detention as a preventive measure, it is necessary to strictly adhere to the criteria related to the legality of its use, taking into account the fact that detention may be used only in cases where the use of alternative preventive measures is insufficient to ensure the escape of the accused, the commission of a crime by him or the fulfillment of the duties imposed on the accused.
Abuse of the institution of detention, in turn, can seriously damage trust in the entire chain of criminal justice and cause other systemic problems. The Defender’s representatives also met with other individuals at the “Armavir” Penitentiary Institution in order to address issues related to their rights.