ՄԻՊ-ից այցելել են կալանավորված 18-ամյա Դավիթին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ապրիլի 2-ին ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այց են իրականացրել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ` Սուրբ Աննա եկեղեցու միջադեպի գործով կալանավորված Դավիթ Մինասյանին տեսակցելու նպատակով:
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել ազատությունից զրկված անձի հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել նրա վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը։
Բարձրացված հարցերի մի մասը տեղում քննարկվել է քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի անձնակազմի հետ՝ այդ թվում` բժշկական հսկողության պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու համար։
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում են եղել անձի կրթության իրավունքի ապահովման հետ կապված հարցերը:
Պաշտպանը կարևորում է յուրաքանչյուր ազատությունից զրկված անձի կյանքի և առողջության իրավունքի ապահովումը՝ ընդգծելով, որ պետությունն ունի պոզիտիվ պարտավորություն՝ երաշխավորելու նրանց անվտանգությունն ու պատշաճ բժշկական օգնությունը, ինչպես նաև կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների լիարժեք իրացումը։
Չանդրադառնալով կոնկրետ գործով/գործերով կալանքի կիրառման իրավաչափության հարցին և պահպանելով դատարանների գործունեությանը չմիջամտելու արգելքը` Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու պրակտիկայի համակարգային խնդիրները:
Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելիս անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել դրա կիրառման իրավաչափությանը վերաբերելի չափանիշները՝ հաշվի առնելով և այն, որ կալանքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է մեղադրյալի փախուստը, նրա կողմից հանցանք կատարելը կամ մեղադրյալի վրա դրված պարտականությունների կատարումն ապահովելու համար:
Կալանքի ինստիտուտի չարաշահումը, իր հերթին, կարող է լրջորեն վնասել քրեական արդարադատության ամբողջ շղթայի նկատմամբ վստահությունը և առաջացնել այլ համակարգային խնդիրներ։
Պաշտպանի ներկայացուցիչները «Արմավիր» ՔԿՀ-ում տեսակցել են նաև այլ անձանց` նրանց իրավունքներին առնչվող հարցերը հասցեավորելու նպատակով:

Из офиса омбудсмена посетили арестованного 18-летнего Давида
По поручению омбудсмена Анаит Манасян 2 апреля представители аппарата омбудсмена посетили УИУ "Армавир", чтобы встретиться с 18-летним Давидом Минасяном, арестованным по делу об инциденте в церкви Святой Анны.
В ходе визита представители омбудсмена провели индивидуальную беседу с арестованным и изучили документы, составленные в его отношении.
Часть поднятых вопросов была обсуждена на месте с администрацией колонии и персоналом Республиканского центра пенитенциарной медицины, включая обеспечение надлежащего медицинского наблюдения.
Особое внимание уделялось вопросам реализации права арестованного на образование.
Омбудсмен подчёркивает важность обеспечения права каждого лишённого свободы на жизнь и здоровье, указывая, что государство обязано гарантировать их безопасность, надлежащую медицинскую помощь, а также полноценное осуществление права на образование и других фундаментальных прав.
Не говоря о законности применения ареста в конкретном деле и соблюдая запрет на вмешательство в деятельность судов, Анаит Манасян неоднократно отмечала системные проблемы в практике применения ареста как меры пресечения.
Омбудсмен подтверждает свою позицию о том, что при выборе ареста как меры пресечения необходимо строго соблюдать критерии законности его применения, учитывая, что арест может применяться только тогда, когда альтернативные меры пресечения недостаточны для предотвращения побега обвиняемого, совершения им преступления или обеспечения выполнения возложенных на него обязанностей.
Злоупотребление институтом ареста может серьёзно подорвать доверие к системе уголовного правосудия и вызвать другие системные проблемы.
Представители омбудсмена также посетили других заключённых УИУ "Армавир" для рассмотрения вопросов, касающихся их прав.