Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ սահմանվեց տնային կալանք (Տեսանյութ)
Երևան քաղաքի քրեական դատարանի Ավանի նստավայրում, դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, ավարտվեց քաղբանտարկյալ Վազգեն Սաղթելյան խափանման միջոցի փոփոխության հարցի քննությունը, «Իմնեմնիմի» հաղորդաշարի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ սահմանվեց տնային կալանք խափանման միջոցը՝ 2 ամիս ժամկետով:
Նշենք, որ  Վազգեն Սաղաթելյանը 142 օր է՝ խոսքի համար ապօրինի կալանավորված է, Նարեկ Սամսոնյանի՝ հրապարակային խոսքով հանդես գալու իրավունքն է սահմանափակված։
Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ տնային կալանքը փոխվել է վարչական հսկողության՝ հրապարակային խոսքի արգելքի պայմանով։ 2026 թ. հունվարի 9-ին դատարանը 3 ամսով երկարաձգել էր նրանց կալանքի ժամկետը։  Դատարանի որոշումից հետո Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարել էր անժամկետ հացադուլ սկսելու մասին։ Հացադուլը սկսելուց 15 օր անց Սամսոնյանը տեղափոխվել էր «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ վիրահատվել էր։ Դրանից հետո Սամսոնյանի կալանքը փոխարինվել էր խիստ սահմանափակումներով տնային կալանքով,նչը նրա փաստաբաններն ու քաղաքական, հասարակական շրջանակները ոչ իրավաչափ են գնահատում:
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. նոյեմբերի 13-ին «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել էին։  Սամսոնյանին ու Սաղաթելյանին մեղադրանք էր առաջադրվել խուլիգանության հոդվածով՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա: Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանը չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքները։

Вазгена Сагателяна отправили под домашний арест (видео)
В Ереванском городском суде, в резиденции суда Аван, под председательством судьи Манвела Шахвердяна, завершилось рассмотрение вопроса об изменении меры пресечения политзаключённому Вазгену Сагателяну, соавтору подкаста «Имнемними». Ему назначен домашний арест сроком на 2 месяца.
Напомним, что Вазген Сагателян находится под незаконным арестом уже 140 дней за свои высказывания, а Нарк Самсонян имеет ограничения на публичные выступления.
Мера пресечения Нарека Самсоняна также была изменена на домашний арест с административным надзором и запретом публичных выступлений. 9 января 2026 года суд продлил срок их содержания под стражей на 3 месяца. После этого Самсонян объявил бессрочную голодовку. Через 15 дней после её начала он был госпитализирован в медицинский центр «Измирлян» и перенёс операцию. После этого его арест был заменён на домашний арест с жёсткими ограничениями, что его адвокаты, а также политические и общественные круги расценили как незаконное ограничение.
Напомним, что 13 ноября 2025 года соавторы подкаста «Имнемними» Нарк Самсонян и Вазген Сагателян были арестованы. Им предъявили обвинения по статье о хулиганстве на основании сообщения спикера НС Армении Алена Симоняна. Оба обвиняемых не признают предъявленные им обвинения.