ՍԱՏՄ-ն ծանոթ է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի բողոքին, բայց չի մեկնաբանում
ՀՀ ՍԱՏՄ-ն այս պահին չի մեկնաբանում «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ղեկավարի հայտարարությունը, թե Հայաստանի կողմից կարանտինային ապրանքների, այդ թվում՝ Ռուսաստան ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ վերահսկողությունը անբավարար է։
ՍԱՏՄ Իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ նշեց, որ տեղյակ են «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի հայտարարությունից, սակայն չեն մեկնաբանում:
Ինչպես փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը, Սերգեյ Դանկվերտն ասել է, որ Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարվող բուսական և անասնաբուժական արտադրանքի մասով մի քանի տարի առաջ սկսված բողոքները շարունակվում են։ Նա նշել է, որ այդ իրավիճակի լուծումը կարող է լինել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրումը, որը կապահովի արտադրանքի հետագծելիությունը:
«Հայաստանից եկող արտադրանքի տեսականին և քանակը ենթադրում են, որ դրանցից ոչ բոլորը հայկական ծագում ունեն։ Մենք այս հարցը լուծել ենք և՛ 2024, և՛ 2023 թվականներին»,- հայտարարել է գերատեսչության ղեկավարը:
Հիշեցնենք՝ «Ռոսսելխոզնադզորը» պարբերաբար խստացնում է հայկական տարբեր ապրանքների, այդ թվում՝ գյուղմթերքի վերահսկողությունը, ինչից հայ արտահանողները տուժում են։

Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов знаком с жалобой «Россельхознадзора», но не комментирует
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении на данный момент не комментирует заявление руководителя Россельхознадзора о том, что контроль за карантинной продукцией со стороны Армении, включая товары, импортируемые в Россию, является недостаточным.
Начальник отдела информирования, консультирования и работы с общественностью Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Ануш Арутюнян в ответ на вопрос Aysor.am отметила, что им известно о заявлении руководителя Россельхознадзора Сергея Данкверта, однако комментариев не будет.
Как передаёт "Интерфакс", Сергей Данкверт заявил, что претензии к растительной и животноводческой продукции, поставляемой в РФ из Армении, которые возникли несколько лет назад, сохраняются. Выходом из этой ситуации может быть интеграция информационных систем в рамках ЕАЭС, которая позволяет обеспечивать прослеживаемость продукции.
«Ассортимент и количество продукции, которая поступает из Армении, дает основание полагать, что не вся она имеет армянское происхождение. Мы занимались этой проблемой и в 2024 году, и в 2023 году», — заявил глава ведомства.
Напомним, Россельхознадзор регулярно усиливает контроль за различными товарами из Армении, включая сельскохозяйственную продукцию, из-за чего страдают армянские экспортёры.