«Չենք փոշիացնում ձայները, ձևավորում ենք նոր մասնակցություն»․ Նինա Կարապետյանց
«Բոլորին դեմ» շարժման թիմից շատերին ճանաչում եմ շատ վաղուց։ Մենք միշտ եղել ենք  խրամատի նույն հատվածում,  ունեցել ենք նույն գաղափարները։ Ես երբեք կասկած չեմ ունեցել և միշտ նշել եմ, որ այդ երիտասարդները մեր լավագույն սերունդն են, որոնց կարելի է հանգիստ փոխանցել իշխանությունը՝ վստահ լինելով, որ նրանք կարող են ապահովել ավելի լավ Հայաստան»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է «Նժար» հասարակական-քաղաքական ուժի ղեկավար Նինա Կարապետյանցը։
Կարապետյանի խոսքով՝ տարաձայնության հիմնական թեման այն էր, որ երիտասարդական թիմը ընտրել էր ավելի պարզ ճանապարհ։
«Մենք ասում էինք, որ այդ առաջարկները բավարար չեն պետության ներսում խորքային, բովանդակային փոփոխություններ իրականացնելու համար։ Այս պահին այդ տարաձայնությունները այլևս չկան, որովհետև «Բոլորին դեմ»-ի թիմը ամբողջությամբ կիսում է այն գաղափարները, որոնք մենք առաջարկում ենք։ Նրանք շատ լավ հասկանում են, որ իրենց նախնական առաջարկները մեր առաջարկների համեմատ փոքր էին, և որ իրական փոփոխությունների համար անհրաժեշտ են ավելի խորքային քայլեր։
Միևնույն ժամանակ, մենք ևս որոշ հարցերում գնացինք զիջումների՝ հնարավորություն տալու համար համախմբել մեծ թվով երիտասարդ, որակյալ, պրոֆեսիոնալ մարդկանց։ Այդ մարդիկ իրենց ոլորտներում կայացած են՝ սկսած մասնագիտական կարողություններից, մինչև հայրենիքի պաշտպանություն և հանրային գործունեություն։ Նրանք իսկապես բարձր որակ ունեն և կարողացել են համաձայնության գալ մի շարք կետերի շուրջ։ Նպատակը նաև այն համակարգը կոտրելն է, որը թույլ չի տալիս ձևավորվել նոր ուժերի, գեներացնել նոր գաղափարներ և ներգրավել նոր մարդիկ ու թիմեր»։
Նինա Կարապետյանցն ընգծում է՝  որպես ավագ սերունդ, պատրաստ են աջակցել երիտասարդներին՝ կատարել առաջին քայլերը և դրանք հասցնել տրամաբանական ավարտի, իսկ հետագայում՝ արդեն շարունակել միասին։
Անդրադառնալով քննադատություններին, որ այս քայլով պառակտվում է ընդդիմությունը և ձայներ են «փոշիանում», Նինա Կարապետյանցն ասում է․
«Նման մտավախություն չունենք, մենք միաժամանակ մի քանի ուղղություններով պայքար ենք տանում և համագործակցում ենք այլ խմբերի ու թիմերի հետ։ Շարունակաբար բացատրում ենք, որ դասական, արդեն ձևավորված խաղի կանոններով հնարավոր չէ էական փոփոխություն բերել և հեռացնել Նիկոլ Փաշինյանին։
Մենք նախկինում էլ, հիմա էլ առաջարկում ենք տարբեր ուժերին ձևավորել լայն ճակատ։ Պարզ է, որ բոլորը չեն կարող լինել մեկ կուսակցության կազմում, բայց կարող են համագործակցել ընդհանուր նպատակների շուրջ։
Այն պնդումը, թե փոքր ուժերը «փոշիացնում են» ձայները, կարելի է ուղղել նաև մեծ ուժերին։ Այն, որ ինչ-որ ուժ ավելի շատ ձայն է հավաքում, դեռ չի նշանակում, որ ամբողջ պատասխանատվությունից ազատված է։ Պետք է հաշվի առնել հասարակության տրամադրությունները․ մարդիկ դարձել են ավելի փորձառու և զգայուն։ Եթե մեծ ուժերը չեն կարողանում համաձայնության գալ նույնիսկ պարզ հարցերի շուրջ, ապա ամբողջ մեղքը փոքրերի վրա բարդելը արդար չէ։
«Բոլորին դեմ»-ին և «Նժար»-ին  ձայն են տալու նրանք, ովքեր թե՛ նախորդ ընտրությունների ժամանակ, թե՛ հիմա չեն գտել իրենց թեկնածուին այլ դեմքերի մեջ։
Հետևաբար, մենք ոչ մի ձայն, այսպես ասած, չենք «փախցնում»։ Այն մարդիկ, ովքեր չէին գնալու ընտրություններին, չէին ցանկանալու մասնակցել, հենց նրանք են մեր թիրախը, շատ կարևոր է, որ մեծ թվով մարդիկ մասնակցեն ընտրություններին, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանի ձայների տեսակարար կշիռը ավելի քիչ լինի։ Ինչ վերաբերում է քննադատություններին, ապա դրանք  հիմնականում այն մարդիկ են,  ովքեր ոչնչով չեն զբաղվում, բացի սոցիալական ցանցերում մեկնաբանություններ գրելը»։
Կարապետյանցն ասում է՝  հանդիպում են տարբեր մարդկանց,  նույն սեղանի շուրջ քննարկումներ ունենում անգամ նրանց հետ, ում հետ նախկինում երբևէ չէին համագործակցի․ պետության վիճակն է ստիպում գնալ այդ քայլին։
«Նրանք, ովքեր քննադատում են, թող նաև պատասխանեն՝ իրենք ինչ են արել այս իրավիճակից դուրս գալու համար, ինչ են առաջարկել և ինչ զիջումների են գնացել հանուն պետության կայացման»։

Мы не распыляем голоса, мы формируем новое участие — Нина Карапетянц
Многих членов команды движения «Против всех» я знаю уже очень давно. Мы всегда находились «в одном окопе» и разделяли одни и те же идеи. У меня никогда не было сомнений, и я всегда отмечала, что эти молодые люди — наше лучшее поколение, которому можно спокойно передать власть, будучи уверенными, что они смогут обеспечить более сильную Армению», — заявила в беседе с Aysor.am представитель общественно-политической силы «Нжар» Нина Карапетянц.
По словам Карапетянц, основной темой разногласий было то, что молодежная команда выбрала более простой путь.
«Мы говорили, что этих предложений недостаточно для проведения глубоких и содержательных изменений внутри государства. Сейчас этих разногласий уже нет, поскольку команда «Против всех» полностью разделяет идеи, которые мы предлагаем. Они хорошо понимают, что их первоначальные предложения были более ограниченными по сравнению с нашими и что для реальных изменений необходимы более глубокие шаги.
В то же время и мы по ряду вопросов пошли на уступки, чтобы объединить большое число молодых, квалифицированных и профессиональных людей. Эти люди состоялись в своих сферах — от профессиональных навыков до защиты Родины и общественной деятельности. Они действительно обладают высоким уровнем и смогли договориться по ряду пунктов. Цель также заключается в том, чтобы сломать систему, которая не позволяет формироваться новым силам, генерировать новые идеи и привлекать новых людей и команды».
Карапетянц подчеркнула, что старшее поколение готово поддержать молодежь в первых шагах и довести их до логического завершения, а в дальнейшем продолжить работу совместно.
Отвечая на критику о том, что этот шаг приводит к расколу оппозиции и «распылению» голосов, она отметила:
«У нас нет таких опасений. Мы ведем борьбу одновременно по нескольким направлениям и сотрудничаем с другими группами и командами. Мы постоянно объясняем, что по классическим, уже сложившимся правилам игры невозможно добиться существенных изменений и отстранить Николa Пашиняна.
Мы и раньше, и сейчас предлагаем различным силам сформировать широкий фронт. Понятно, что все не могут быть в одной партии, но могут сотрудничать вокруг общих целей.
Утверждение о том, что малые силы "распыляют" голоса, можно адресовать и крупным силам. То, что какая-то сила набирает больше голосов, еще не означает, что она освобождена от всей ответственности. Нужно учитывать настроения общества: люди стали более опытными и чувствительными. Если крупные силы не могут договориться даже по простым вопросам, несправедливо перекладывать всю вину на малые».
По её словам, за движения «Против всех» и «Нжар» проголосуют те, кто и на предыдущих выборах, и сейчас не нашёл своего кандидата среди других политических сил.
«Следовательно, мы не "уводим" ни одного голоса. Нашей целевой аудиторией являются люди, которые не собирались идти на выборы и участвовать в них. Очень важно, чтобы большое число граждан приняло участие в голосовании — тогда удельный вес голосов Николa Пашиняна будет меньше. Что касается критики, то в основном она исходит от людей, которые ничем не занимаются, кроме комментариев в социальных сетях», — добавила она.
Карапетянц также отметила, что они встречаются с разными людьми и обсуждают вопросы за одним столом даже с теми, с кем раньше никогда бы не сотрудничали — к этому вынуждает ситуация в стране.
«Те, кто критикует, пусть также ответят, что они сделали для выхода из этой ситуации, что предложили и на какие уступки пошли ради укрепления государства».