ՄԻՊ-ն ունի մի շատ կարևոր «վերջին հաղթաթուղթ», դա հրաժարականի սպառնալիքն է. Ռուբեն Մելիքյան
Երեկ դիտում էի ՄԻՊ պաշտոնը բացառապես ՔՊ-ի ձայներով զբաղեցնող տիկնոջ ճեպազրույցը Դավիթի գործի մասին։ Ակնհայտ էր, որ տիկինը հաշտ չէ վիճակի հետ, ներքուստ տանջվում է, բայց միևնույն է՝ այդպես էլ դուրս չեկավ չինովնիկի կաղապարից, գրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Սա այն հարցն է, որ պատրաստ եմ անկեղծորեն օգնել նրան բարի խորհրդով՝ վերջապես դառնալու ՄԻՊ։ Ոչ թե թղթով, այլ՝ իրականում։
ՄԻՊ-ի պաշտոնն ունի մի շատ կարևոր «վերջին հաղթաթուղթ», դա հրաժարականի սպառնալիքն է։ Ի՞նչ կաներ իրական ՄԻՊ դառնալու ցանկություն ունեցող անձն այսօր՝ ապրիլի 3-ին՝ ավագ ուրբաթ օրը։ Կպահանջեր շտապ հանդիպում իրեն ՄԻՊ նշանակած անձի հետ ու հստակ կասեր․ «Սա արդեն չափազանց է։ Ես նման մեղքի տակ չեմ մտնելու, ոչ էլ խաղեր եմ տալու։ Կա՛մ մինչև կիրակի Դավիթն ազատ է արձակվում, կա՛մ ես հրաժարական եմ տալիս»։
Կանի՞ նման բան, թե՞ ոչ․ խիստ կասկածում եմ, բայց ոչ էլ բացառում եմ։ Ի վերջո, ՔՊ-ի կողմից ՄԻՊ նշանակվելուց առաջ Անահիտն արժեքներ ու սկզբունքներ ունեցող մարդու տպավորություն էր թողնում։ Դեռ ուսանողական տարիներից։

У омбудсмена есть один очень важный «последний козырь» — угроза отставки: Рубен Меликян
«Вчера я смотрел брифинг женщины, занимающей пост омбудсмена исключительно голосами фракции "Гражданский договор", по делу Давида. Было очевидно, что она не согласна с ситуацией, внутренне переживает, но при этом так и не вышла из чиновничьего шаблона», — написал адвокат Рубен Меликян.
«Это тот вопрос, по которому я готов искренне помочь ей добрым советом — наконец стать омбудсменом. Не на бумаге, а на деле.
У должности омбудсмена Армении есть один очень важный «последний козырь» — угроза отставки. Что бы сделал человек, желающий стать настоящим омбудсменом сегодня, 3 апреля, в Страстную пятницу? Потребовал бы срочной встречи с тем, кто его назначил, и чётко сказал бы: «Это уже слишком. Я не возьму на себя такой грех и не буду играть в игры. Либо до воскресенья Давид будет освобождён, либо я подаю в отставку».
Сделает ли она так или нет — сильно сомневаюсь, но и не исключаю. В конце концов, до назначения омбудсменом со стороны «Гражданского договора» Анаит Манасян производила впечатление человека с ценностями и принципами. Ещё со студенческих лет.