Եկեղեցին «բարենորոգողը». տիրադավներին միացած քահանան խախտել է կարգն ու Ավագ շաբաթվա ընթացքում պսակադրության արարողություն կատարել
03/04/2026 12:03
Եկեղեցու դեմ արշավ հայտարարած տիրադավներին միացած Տեր Բարդուղիմեոս քահանա Հակոբյանը որոշել է տարբերվել բոլոր մյուս հոգևորականներից ու Ավագ շաբաթվա ընթացքում պսակադրության արարողություն կատարել, ինչը Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին արգելում է։
Եկեղեցին հորդորում է Մեծ Պահքի ընթացքում չկատարել պսակադրություն, քանի որ Պահքը ինքնահայեցողության ու զուսպ ապրելու շրջան է։ Պսակադրությունը կարող է կատարվել հիմնավոր պատճառներով, այդ դեպքում եկեղեցին ընդառաջում է պսակադրվող զույգին, բայց Մեծ պահքի Ավագ շաբաթվա ընթացքում խստիվ արգելվում է պսակադրություն կատարել։
Կարգը խախտած Տեր Բարդուղիմեոսից Aysor.am-ը փորձեց մեկնաբանություն ստանալ՝ ի՞նչն է այդքան նրան դրդել, որ Ավագ շաբաթվա ընթացքում որոշել է պսակադրություն կատարել, նա միանգամից գուշակեց, թե ինչ հարցով ենք իրեն զանգահարել, ասաց, թե չի կարող խոսել, արարողության է պատրաստվում։
«Հեռախոսով զանգել եք, ուզում եք հարցազրուց տամ, հարցազրույցի համար գալիս են, խոսում են, կամ տաղավարում են անում»,- ասաց նա։
Երբ հետաքրքրվեցինք՝ համաձա՞յն եք գալ ու տաղավարում խոսել, որ Ավագ շաբաթվա ընթացքում կարգ եք խախտել՝ նա հայտարարեց. «Իմ արածի մասին մեր տեղեկատվական բաժինը հայտարարություն կտարածի»։
Դեռ երեկվանից Aysor.am-ը փորձել է մեկնաբանություն ստանալ Արարատյան Հայրապետական թեմից, թեմի տեղեկատվական բաժնի պատասխանատու Նոյեմի Անդրեասյանը խնդրեց սպասել, երեկոյան կտա մեկնաբանություն, բայց այդպես էլ որևէ արձագանք չստացանք, այսօր ևս դիմեցինք նրան, կրկին խնդրեց սպասել մինչև երեկո։
Ի՞նչ դիրքորոշում ունի այս հարցում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, որ քահանան կարգ է խախտում՝ Մայր Աթոռի տեղեկատավական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի ավագ քահանա Արթենյանն ասաց, որ այս թեմայով հատուկ մեկնաբանություն չունեն։
Մայր Աթոռում սպասավորող քահանաներից Տեր Մինաս ավագ քահանա Մարտիրոսյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականներն առաջնորդվում են Վազգեն Առաջինի սահմանած կանոնով, որ գոնե Ավագ շաբաթվա ընթացքում՝ Ծաղկազարդից մինչև Զատիկ հրաժարվեն պսակ օրհնելուց։
«Միջնադարում, երբ կարելի է ասել, որ ամբողջ ժողովուրդը եկեղեցու մեջ էր ու կարգ ու կանոնը գործում էր, Պահքի ու տերունական բոլոր օրերին արգելվում էր պսակ օրհնել, որովհետև Պահքի օրերը ժուժկալության օրեր էին՝ զսպվածության օրեր էին ու չէր թույլատրվում պսակ կատարել, չէր թույլատրվում նաև տերունական օրերին։ Ժողովուրդը մյուս օրերին էր պսակ անում, հնազանդվում էին եկեղեցու կարգուկանոնին, ամեն ինչ, սակայն, փոխվեց սոցիալիստական հեղափոխությունից հետո և եկեղեցին արդեն առանձնացվեց պետությունից, եկեղեցու հոգևորականներից շատերը սպանվեցին, հալածվեցին, աքսորվեցին, արգելվեց շատ վանքերի ու եկեղեցիների գործունեությունն ու այս կանոնները, բնականաբար, ինչ-որ իմաստով սկսեցին չկատարվել, ժողովրդի մեծ մասն էլ, ցավոք, անհավատություն ընդունեց ու հեռացավ եկեղեցուց, բայց, ամեն դեպքում, եկեղեցու կարգուկանոնի մեջ մնացողներ եղան ու նրանք փորձում էին հավատարիմ մնալ նախկին ավանդույթներին ու կարգուկանոնին։
Տատանվող վիճակ սկսվեց, ոմանք պահում էին, ոմանք արգելում էին, ոմանք՝ չէ, ի վերջո, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո եկեղեցին սկսեց շատ թե քիչ կանոնակարգվել, համենայնդեպս, Վազգեն Առաջինն իր գործունեության 39 տարիների ընթացքում կարգ սահմանեց, որ գոնե Ավագ շաբաթվա ընթացքում պսակ չօրհնվի»,- նշեց Տեր Հայրը։
Տեր Մինասի խոսքով՝ եթե ինչ-որ քահանա դեմ է գնում այդ կանոնին, խախտում է կարգը։
«Ի՞նչ կարիք կա մարդկանց հաճո լինելու համար կարգը խախտել, սա Քրիստոսի չարչարանքների շաբաթն է, ո՞նց կարելի է այս մտածումների, խոհերի, ինչ-որ իմաստով Տիրոջը  չարչարանակից լինելու փոխարեն դնել ու խախտում անել։ Ես, իհարկե, որևէ մեկին մեղադրելու նպատակ չունեմ, բայց պետք է պահել ընդունված կարգը»,-նշեց Տեր Մինաս ավագ քահանա Մարտիրոսյանը։
Տեր Մինասը չի կարող ասել՝ արդյո՞ք սա կարող է կարգալուծության համար հիմք հանդիսանալ, դա Վեհափառ Հայրապետի խնդիրն է, գուցե, օրինակ, նկատողություն հայտարարեն, կամ հորդորեն այլևս նման քայլի չգնալ։

«Реформатор» церкви: присоединившийся к предателям священник нарушил порядок и совершил венчание во время Страстной недели
03/04/2026 13:31
Священник Бардугимеос Акопян, присоединившийся к предателям, объявивших кампанию против Церкви, решил выделиться среди других духовных лиц и провести венчание в Страстную неделю, что строго запрещено Армянской Апостольской Церковью.
Церковь настоятельно рекомендует воздерживаться от проведения венчаний во время Великого поста, так как этот период посвящен самоограничению и умеренной жизни. Венчание допускается лишь по уважительным причинам, при этом Церковь идет навстречу обвенчанной паре, однако проведение церемонии в Страстную неделю строго запрещено.
Редакция Aysor.am попыталась получить комментарий у священника Бардугимеоса: что побудило его провести венчание именно в Страстную неделю. На звонок он сразу предположил суть обращения и сообщил, что не может говорить, так как готовится к проведению обряда.
«Вы звоните по телефону, хотите взять интервью, для интервью приходят, общаются, либо проводят в павильоне», — сказал он.
Когда уточнили, согласен ли он прийти и поговорить в павильоне о нарушении церковного порядка, он заявил: «Наш информационный отдел распространит заявление относительно того, что я сделал».
Редакция Aysor.am со вчерашнего дня пыталась получить комментарий от Араратской епархии. Руководитель информационного отдела Араратской патриаршей епархии Ноеми Андреасян попросила подождать до вечера, обещав предоставить комментарий, однако реакции не последовало. Сегодня мы вновь обратились к ней, и она снова попросила дождаться вечера.
Что касается позиции Первопрестольного Святого Эчмиадзина по вопросу нарушения священником канонов, директор информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина старший священник Есаи Артенян заявил, что по данному вопросу специального комментария нет.
Священник Минас Мартиросян, служащий в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, в разговоре с Aysor.am подчеркнул, что духовенство Армянской Апостольской Церкви руководствуется правилом, установленным Вазгеном I, согласно которому во время Страстной недели — с Вербного воскресенья до Пасхи — следует воздерживаться от освящения брачных союзов.
«В Средние века, когда можно сказать, что весь народ был в лоне Церкви и соблюдал её каноны, во время Великого поста и на дни Господни венчания запрещались, поскольку дни Поста были днями воздержания и умеренности. Венчания не проводились даже в дни Господни. Народ венчался в другие дни, подчиняясь церковному порядку. Всё изменилось после социалистической революции: Церковь отделилась от государства, многих духовных лиц убили, преследовали, сослали, деятельность многих монастырей и церквей была запрещена. Соответственно, эти правила начали частично не соблюдаться, и большая часть народа, к сожалению, утратила веру и ушла из Церкви. Тем не менее оставались верующие, которые старались следовать прежним традициям и канонам», — отметил священник.
«Ситуация стала нестабильной: одни соблюдали, другие запрещали, третьи — нет. Впоследствии, после Второй мировой войны, Церковь начала регулироваться. Во время своей 39-летней деятельности Вазген I установил правило: хотя бы в Страстную неделю венчания не должны совершаться», — добавил он.
По словам священника Минаса, если какой-либо священник идет против этого правила, он нарушает канон.
«Зачем нарушать порядок ради того, чтобы угодить людям? Это Страстная неделя Христовых страданий. Как можно ставить свои мысли и желания выше и нарушать закон Божий? Я, конечно, никого не обвиняю, но нужно соблюдать принятый порядок», — подчеркнул старший священник Мартиросян.
Он отметил, что не может судить, станет ли этот случай основанием для дисциплинарных мер — это вопрос Верховного Патриарха. Возможно, священнику объявят замечание или настоят в будущем воздерживаться от подобных действий.