Ժամանակը վճռորոշ է. Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարազատները խնդրում են գործարկել «Հովանավոր տերության» մեխանիզմը
03/04/2026 11:22
Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարազատներն ու ներկայացուցիչները նամակով դիմել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին, Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնացիո Կասիսին, ինչպես նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին՝ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում «Հովանավոր տերության» մեխանիզմի գործարկման խնդրանքով:
Տեղեկացնում է «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը», որի ղեկավարը ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն է:
Նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի ամբողջական փակման պառճառովզգալի չափով վատթարացրել է գերիների արդեն իսկ ծանր վիճակը, իսկ հարազատները մնացել են անորոշության մեջ։
«Հաշվի առնելով վերոգրյալը և հիշեցնելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում սահմանված պարտավորությունները՝ մենք, ամենայն հարգանքով, բայց նաև հաստատակամորեն կոչ ենք անում Հայաստանին պաշտոնապես դիմել Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը, որպեսզի շվեյցարական կողմը ստանձնի «Հովանավոր տերության» դերը։ Սա անհրաժեշտ և հրատապ քայլ է մեր հարազատների իրավունքների, անվտանգության և արժանապատվության պաշտպանությունը միջազգայնորեն ճանաչված մեխանիզմներով ապահովելու համար։
Մենք գիտակցում ենք, որ «Հովանավոր տերության» ինստիտուտը վերջին տասնամյակների ընթացքում չի կիրառվել ու կարող է անսովոր թվալ այսօրվա համատեքստում, սակայն բացառիկ և ապօրինի հանգամանքները, որի հետ առնչվում ենք, պահանջում են հենց այսպիսի բացառիկ միջոցներ։ Ադրբեջանը շարունակում է մեկուսացված պահել հայ գերիներինին իրենց ընտանիքներից, անկախ փաստաբաններից և մարդասիրական գործունեություն իրականացնող անկողմնակալ կառույցներից, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում՝ 1949 թվականի Ժնևի կոնվենցիաների կոպիտ խախտում է»,-մասնավորապես ասվում է նամակում։
Նշելով, որ առնվազն 19 անձ այս պահին պահվում է Բաքվում, նրանց հարազատներն արձանագրում են, որ այս իրավիճակը հանգեցրել է իրավունքի պաշտպանության լուրջ վակուումի՝ ստեղծելով բռնության ենթարկվելու, վատ վերաբերմունքի արժանանալու և նույնիսկ բռնի անհետացման բարձր ռիսկեր։
«Հաշվի առնելով այս հրատապ և արտակարգ հանգամանքները, ինչպես նաև Շվեյցարիայի՝ որպես ԿԽՄԿ-ն հյուրընկալող և միջազգային մարդասիրական իրավունքի գլխավոր աջակից պետության կարգավիճակը, ամենայն հարգանքով խնդրում ենք՝
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ պաշտոնապես դիմել Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը, որպեսզի այն ստանձնի «Հովանավոր տերության» դերակատարությունն Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ գերիների նկատմամբ,
Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը՝ բավարարել Հայաստանի դիմումը և գործել որպես «Հովանավոր տերություն»՝ հնարավորին չափ պաշտպանելով գերիների իրավունքներն ու արժանապատվությունը,
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ որպես «Հովանավոր տերության» փոխարինող, աջակցել այս նշանակմանը և օգնել Շվեյցարիային իր գործառույթների իրականացման գործում։
Ժամանակն ունի վճռորոշ նշանակություն։ Շարունակվող հապաղումը կարող է ավելի խորացնել ապօրինի պահվող անձանց տառապանքները և մեծացնել նրանց կյանքի ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության նկատմամբ սպառնալիքները։ Ուստի կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի կառավարություններին ձեռնարկել համապատասխան քայլեր իրենց մանդատի շրջանակում, և դա անել ճիշտ ժամանակին։ Բացի այդ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին հորդորում ենք աջակցել, որպեսզի ապահովվի միջազգային իրավունքի արդյունավետ կիրառումը և էթնիկ հայերի իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը շարունակվող խախտումների պայմաններում»,-նշում է նամակում։

Time is decisive: the relatives of the prisoners call for the activation of the “Protecting Power” mechanism
03/04/2026 12:30
Relatives and representatives of Armenian detainees unlawfully held in Azerbaijan have sent a letter to Armenia’s Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan; the Head of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation, Ignazio Cassis; and the President of the International Committee of the Red Cross, Mirjana Spoljaric Egger, requesting the activation of the Protecting Power mechanism within the framework of international humanitarian law.
This is reported by the International and Comparative Law Center, headed by Siranush Sahakyan, a representative of Armenian prisoners of war at the European Court of Human Rights.
The letter states that the complete closure of the International Committee of the Red Cross office in Azerbaijan has significantly worsened the already severe condition of the prisoners, while their relatives have been left in uncertainty.
“Taking into account the above and recalling the obligations established within the framework of international humanitarian law, we, with the utmost respect but also with determination, call on Armenia to officially appeal to the Government of the Swiss Confederation so that the Swiss side assumes the role of the ‘Protecting Power.’ This is a necessary and urgent step to ensure the protection of the rights, security, and dignity of our relatives through internationally recognized mechanisms.
While we are mindful that the institution of the ‘Protecting Power’ has, in recent decades, fallen into disuse and may appear unusual in today’s context, the exceptional and unlawful circumstances we face today demand precisely such exceptional measures. Azerbaijan’s continued incommunicado detention of Armenian captives, without access by their families, independent lawyers, or impartial humanitarian actors, constitutes a flagrant breach of its obligations under international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions,” the letter states in part.
Noting that at least 19 individuals are currently being held in Baku, their relatives emphasize that this situation has created a serious vacuum in the protection of rights, resulting in a high risk of violence, ill-treatment, and even enforced disappearance.
In view of these urgent and extraordinary circumstances, and recalling Switzerland’s status as host State and principal supporter of the ICRC in its role as guardian of international humanitarian law, we hereby respectfully but firmly request:
The Government of Armenia to extend a formal invitation to the Government of the Swiss Confederation to assume the role of Protecting Power with respect to all Armenian captives currently held in Azerbaijan.
Time is of the essence. Continued inaction risks further aggravating the suffering of those unlawfully detained and increasing the threats to their lives and physical integrity. We therefore respectfully call upon the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Swiss Confederation to take timely and appropriate measures within their respective mandates, and invite the International Committee of the Red Cross to extend its support, with a view to ensuring that international law is effectively upheld and that the rights of ethnic Armenians are duly protected in the face of ongoing violations,” the letter concludes.