2018-ին մենք կորցրեցինք իշխանությունը, իսկ ժողովուրդը՝ պետությունը. ՀՀԿ-ն կամուրջն է այն Հայաստանի միջև, որը ոչնչացվեց ու այն Հայաստանի, որը վերածնվելու է. Արմեն Աշոտյան (Տեսանյութ)
04/04/2026 16:10
Այսօրվա իրականության մասին լռելը համարժեք է հանցակցության, ՀՀԿ 18-րդ համագումարի մժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այո՛, մենք ներընդդիմադիր համերաշխության կողմնակիցներ ենք, այո՛, ընդդիմության շարքերում ունենք բազմաթիվ ընկերներ, սակայն, ըստ իս, չի կարելի հարգել հարաբերություններն ավելին, քան երկրի համար կարևոր ճշմարտությունները»,- ասաց նա։
Աշոտյանի խոսքով՝ ՀՀԿ-ն հավատում է հայ ժողովրդի ապագային, հավատում են, թեպետ այսօր շատերս այդ ապագան չենք տեսնում։
ՀՀԿ փոխնախագահը հայտարարեց՝ 2018-ին իրենք կորցրեցին իշխանությունը, իսկ ժողովուրդը՝ պետությունը։
«Մենք կուսակցություն ենք, որը սովորել է ու սովորում է, օրինակ՝ մենք սովորել ենք, որ իշխանությունը վերջակետ չէ, կյանքի ավարտ չէ, իշխանությունը պատասխանատվություն է»,- ընդգծեց Աշոտյանը։
Նա նշեց, որ 8 տարի է՝ փորձում են իրենց թաղել, բայց ամեն անգամ իրենք ապացուցում են, որ կան։
«ՀՀԿ-ն գաղափար է, այն գաղափարը, որ Հայաստանը կարող է լինել մրցունակ, որ Հայաստանը պետք է լինի ազատ ու Հայաստանը պարտավոր է լինել ազգային»,- ընդգծեց Արմեն Աշոտյանը։
Նա շեշտեց՝ ՀՀԿ-ն կամուրջն է այն Հայաստանի միջև, որը ոչնչացվեց ու այն Հայաստանի, որը վերածնվելու է։

«В 2018 году мы потеряли власть, а народ — государство: РПА — мост между той Арменией, которая была разрушена, и той Арменией, которая возродится», — Армен Ашотян (видео)
04/04/2026 16:27
«Молчание о сегодняшней реальности равносильно соучастию», — отметил заместитель председателя РПА Армен Ашотян на 18-м съезде Республиканской партии Армении.
«Да, мы выступаем за внутрипозиционную солидарность, да, в рядах оппозиции у нас много друзей, однако, на мой взгляд, нельзя ставить уважение к отношениям выше истин, важных для страны», — сказал Ашотян.
По его словам, РПА верит в будущее армянского народа, даже несмотря на то, что сегодня многие этого будущего не видят.
Заместитель председателя партии заявил, что в 2018 году они потеряли власть, а народ — государство.
«Мы — партия, которая училась и продолжает учиться. Например, мы усвоили, что власть — не точка и не конец жизни, власть — это ответственность», — подчеркнул Ашотян.
Он отметил, что на протяжении восьми лет их пытаются «похоронить», однако каждый раз они доказывают, что существуют.
«РПА — это идея, идея о том, что Армения может быть конкурентоспособной, что Армения должна быть свободной и обязана быть национальной», — подчеркнул Армен Ашотян.
Он также отметил, что РПА является мостом между той Арменией, которая была разрушена, и той Арменией, которая возродится.