Արցախցիներին «փախած» կամ «թռած» է անվանում մի մարդ, ում ամբողջ կյանքն ու քաղաքական կենսագրությունը հիմնված է փախուստի ու թռչելու վրա. նախագահ Սարգսյան (Տեսանյութ)
04/04/2026 13:40
Արցախի հերոսական ժողովրդին «փախած» կամ «թռած» է անվանում մի մարդ, ում ամբողջ  կյանքն ու քաղաքական կենագրությունը հիմնված է փախուստի ու թռչելու վրա, ՀՀԿ 18-րդ համագումարին ասաց ՀՀ 3-րդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ նկատի ունենալով Նիկոլ Փաշինյանին։
«44-օրյա պատերազմի ժամանակ փախչել է իր վարած պատերազմում պարտության պատասխանատվությունից, իսկ պատերազմից հետ սեփական ժողովրդից փախչել ու վախեցած թաքնվել է բունկերում»,- ասաց նա։
Նախագահի խոսքով՝ մի բան է մնում, որ այս շղթան ստանա իր ավարտուն տեսքը. որ Փաշինյանը հեռանա կառավարության իր աշխատասենյակից մինչև հերթական աղետը մեր երկրի գլխին բերելը։

Арцахцев называет «сбежавшими» тот, вся жизнь и политическая биография которого построены на бегстве — Серж Саргсян (видео)
«Героический народ Арцаха называет "сбежавшими" или "улетевшими" человек, чья вся жизнь и политическая биография построены на бегстве», — заявил третий президент Армении, председатель РПА Серж Саргсян на 18-м съезде партии, имея в виду Николa Пашиняна.
«Во время 44-дневной войны он бежал от ответственности за поражение в ведённой им войне, а после войны — от собственного народа, испуганно скрываясь в бункере», — отметил Саргсян.
По словам президента, остаётся одно: чтобы эта цепочка получила своё завершение, Пашинян должен покинуть кабинет правительства до того, как вновь принесёт нашей стране очередную катастрофу.