Ադրբեջանի թիրախում Ստեփանակերտի մայր եկեղեցին է
Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհաններից երկուսը կոտրել են։ monumentwatch.org-ն ահազանգում է՝ վանդալիզմ է իրականացվել։
«Ստեփանակերտում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից նկարահանված տեսանյութերից երևում է, որ ջարդված են Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհաններից երկուսը (նկ. 1, 2): Թեև շինությունն ամբողջությամբ կանգուն է և արտաքինից անվնաս, սակայն մտահոգիչ է քաղաքի հայկական դիմագիծը ներկայացնող կառույցի պատուհանների վնասումը, որոնք նախկինում վնասված չէին: Սա ցույց է տալիս, որ հուշարձանը ենթարկվել է վանդալիզմի (https://www.youtube.com/shorts/QSN6nc1sACg):
Ցավոք, թարմ լուսանկարներ, տեսանյութեր չունենք եկեղեցու ներսում պատկերը և իրավիճակը հասկանալու համար:
Հիշեցնենք, որ Ստեփանակերտի Մայր տաճարը կառուցվել է 2019 թվականին և հանդիսանում է քաղաքի կարևոր խորհրդանիշներից մեկը:
Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհանների դիտավորյալ վնասումը 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի («Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիա) 4-րդ հոդվածի և 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի կոպիտ խախտում է։
Հաագայի Կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետն ուղղակիորեն պարտավորեցնում է կողմերին «արգելել, կանխել և, անհրաժեշտության դեպքում, կասեցնել մշակութային արժեքների նկատմամբ գողության, կողոպտման կամ յուրացման ցանկացած ձև և վանդալիզմի ցանկացած գործողություն»։ Իսկ 1999 թվականի Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ տարածքը վերահսկող կողմը պարտավոր է արգելել և կանխել մշակութային արժեքի ցանկացած ձևափոխում կամ դրա օգտագործման բնույթի փոփոխություն, որը նպատակ ունի թաքցնել կամ ոչնչացնել մշակութային կամ պատմական վկայությունները։ Եկեղեցու արտաքին տեսքի խաթարումը հենց այդպիսի ձևափոխում է։
Որպես հայկական մշակութային ժառանգությունը վերահսկող կողմ՝ Ադրբեջանը կրում է միջազգային իրավական պատասխանատվություն մշակութային արժեքի ամբողջականությունը չպահպանելու և վանդալիզմի գործողությունները չկանխելու համար։ Քանի որ տաճարը քաղաքի հայկական ինքնության կարևոր խորհրդանիշն է, նման գործողությունները նպատակ ունեն ոչնչացնել տարածքի հայկական մշակութային ժառանգության հետքերը, ինչը հակասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սկզբունքներին և միջազգային մարդասիրական իրավունքին։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը («Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով) կիրառեց հրատապ միջոցներ և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք ուղղված են հայկական մշակութային ժառանգությանը, ներառյալ եկեղեցիները և այլ պաշտամունքի վայրերը»։
Ստեփանակերտի եկեղեցու վնասումը նշանակում է, որ պետությունը չի կատարում միջազգային բարձրագույն դատարանի պարտադիր որոշումը։ Բացի այդ, «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի (ICERD) համաձայն՝ մշակութային վանդալիզմը հաճախ դիտարկվում է որպես էթնիկ զտման և ռասայական խտրականության մաս։ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը երաշխավորում է յուրաքանչյուրի իրավունքը՝ հավասարապես մասնակցելու մշակութային կյանքին։ Հայկական հոգևոր կոթողների թիրախավորումը խախտում է արցախահայության՝ իրենց մշակութային ժառանգությունից օգտվելու հիմնարար իրավունքը։
Մշակութային արժեքների դիտավորյալ թիրախավորումը կամ վնասումը, որոնք ռազմական նպատակներով չեն օգտագործվում, Հաագայի 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 15-րդ հոդվածով որակվում է որպես լուրջ խախտում, ինչը կարող է հանգեցնել նաև անհատական քրեական պատասխանատվության», - գրել է կայքը։

Собор Пресвятой Богородицы в Степанакерте стал мишенью Азербайджана
Два окна кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте разбиты. Сайт monumentwatch.org сообщает о факте вандализма.
«Из видеозаписей, снятых азербайджанскими пользователями в Степанакерте, видно, что разбиты два окна кафедрального собора Пресвятой Богородицы (рис. 1, 2). Хотя здание полностью стоит и внешне не повреждено, вызывает обеспокоенность повреждение окон сооружения, представляющего армянский облик города, которые ранее не были повреждены. Это свидетельствует о том, что памятник подвергся вандализму (https://www.youtube.com/shorts/QSN6nc1sACg).
К сожалению, у нас нет свежих фотографий и видеоматериалов, позволяющих понять ситуацию внутри церкви.
Напомним, что кафедральный собор Степанакерта был построен в 2019 году и является одним из важных символов города.
Наша реакция
Преднамеренное повреждение окон кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте является грубым нарушением статьи 4 Гаагской конвенции 1954 года («О защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта») и статьи 9 Второго протокола к Гаагской конвенции 1999 года.
Пункт 3 статьи 4 Гаагской конвенции прямо обязывает стороны «запрещать, предотвращать и, при необходимости, пресекать любые формы кражи, грабежа или присвоения культурных ценностей и любые акты вандализма». Согласно статье 9 Второго протокола 1999 года, сторона, контролирующая территорию, обязана запрещать и предотвращать любые изменения культурной ценности или изменение характера её использования, направленные на сокрытие или уничтожение культурных или исторических свидетельств. Нарушение внешнего облика церкви является именно таким изменением.
Как сторона, контролирующая армянское культурное наследие, Азербайджан несёт международно-правовую ответственность за несохранение целостности культурной ценности и непринятие мер по предотвращению актов вандализма. Поскольку храм является важным символом армянской идентичности города, подобные действия направлены на уничтожение следов армянского культурного наследия на данной территории, что противоречит принципам ЮНЕСКО и международному гуманитарному праву.
7 декабря 2021 года Международный суд ООН (по делу «Армения против Азербайджана») применил временные меры и обязал Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия, включая церкви и другие места поклонения».
Повреждение церкви в Степанакерте означает, что государство не выполняет обязательное решение высшей международной судебной инстанции. Кроме того, согласно Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (ICERD), культурный вандализм часто рассматривается как часть этнической чистки и расовой дискриминации. Статья 5 Конвенции гарантирует право каждого на равное участие в культурной жизни. Таргетирование армянских духовных памятников нарушает фундаментальное право армян Арцаха пользоваться своим культурным наследием.
Преднамеренное нацеливание на культурные ценности или их повреждение, не используемые в военных целях, согласно статье 15 Второго протокола к Гаагской конвенции 1999 года квалифицируется как серьёзное нарушение, что может повлечь также индивидуальную уголовную ответственность», — говорится в сообщении сайта.