«Նա իր իմաստուն խորհուրդներով և աշխարհասփյուռ հեղինակությամբ սատարել է Արցախի պետականաշինության գործին». Արցախի իշխանությունները ցավակցում են Զորի Բալայանի մահվան կապակցությամբ
06/04/2026 17:58
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանի ցավակցական ուղերձը Զորի Բալայանի մահվան կապակցությամբ.
«Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Արցախի հերոս Զորի Բալայանի ընտանիքին, հարազատներին և պայքարի ընկերներին՝ կրած ծանր կորստի համար։
Զորի Բալայանը, որպես մտավորական և հասարակական գործիչ, եղել է արցախյան շարժման ակունքներում։ Իր բեղմնավոր գործունեությամբ միշտ կանգնած է եղել Արցախի ժողովրդի կողքին՝ Արցախի պետության կերտման և զարգացման գործում։ Իր իմաստուն խորհուրդներով և աշխարհասփյուռ հեղինակությամբ սատարել է պետականաշինության գործին:
Սիրելի Զորի Հայկի,
Ձեր ընտրած կյանքի ուղին յուրաքանչյուր արցախցու համար ընդօրինակելի է։ Ուժ և կորով ենք մաղթում բոլոր նրանց, ովքեր հավատարիմ են Արցախի ազատագրության պայքարի խորհրդին, որի ակունքների կուռ արմատներից մեկը՝ հանձինս Զորի Բալայանի, կորցրեցինք բոլորս»։

«Он своими мудрыми советами и мировым авторитетом поддерживал государственное строительство Арцаха»: власти Арцаха выразили соболезнования в связи со смертью Зори Балаяна
06/04/2026 18:36
Спикер Национального собрания Республики Арцах Ашот Даниелян направил соболезнования в связи со смертью Зори Балаяна.
«От имени властей Арцаха и от себя лично выражаем глубочайшие соболезнования семье, близким и боевым товарищам героя Арцаха Зори Балаяна в связи с этой тяжелой утратой.
Зори Балаян, как интеллигент и общественный деятель, стоял у истоков Арцахского движения. Своей плодотворной деятельностью он всегда поддерживал народ Арцаха в деле создания и развития государства. Своими мудрыми советами и мировым авторитетом он оказывал значимую поддержку государственному строительству.
Дорогой Зори Айкович,
Выбранный вами жизненный путь является примером для каждого арцахца. Желаем силы и мужества всем, кто верен идеалам борьбы за освобождение Арцаха, один из основополагающих истоков которой мы потеряли вместе с Зори Балаяном»».