Բոլոր սուբյեկտները, որոնք ունեն մինչև 115 միլիոն դրամի շրջանառություն, ազատվելու են հարկերից. Հայկ Ֆարմանյանը պարզաբանել է (տեսանյութ)
06/04/2026 17:35
Ո՞ր կազմակերպություններ են համարվում փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչներ. Հայկ Ֆարմանյանի պարզաբանմամբ՝ գործող օրենսդրության համաձայն՝ փոքր կամ միջին ներկայացուցիչները այն սուբյեկտներն են, որոնք տարեկան կտրվածքով ունեն մինչև 115 միլիոն դրամի շրջանառություն.
«Քանակապես այդ ոլորտի այդ սեգմենտը շուրջ 70 հազար սուբյեկտներ են։ Եթե հաշվենք յուրաքանչյուր կազմակերպություն 4 աշխատակից, 4 անգամ 70 հազար մարդ ընդգրկված են փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներում»։
Նա նշեց՝ բյուջեին վնաս հասցնելու խնդիր գոյություն չունի, հակառակը՝ առաջիկա տարիների ընթացքում օգուտներ կլինեն. «Սրանով լուծում ենք սոցիալական խնդիր. կա շուրջ 3500-3600 փակված ընկերություն՝ 2025 թվականից սկսած, երբ հարկերը կրկնապատկվեցին»։
Ֆարմանյանն ասաց՝ խտրականություն չի դրվելու, բոլոր սուբյեկտները, որոնք ունեն մինչև 115 միլիոնի շրջանառություն, ազատվելու են հարկերից. «Սա շատ լավ ծրագիր է, մարդիկ չեն արտագաղթելու, ունենալու են բիզնեսը զարգացնելու հնարավորություն»։

Все субъекты с оборотом до 115 млн драмов будут освобождены от налогов — разъясняет Айк Фарманян (видео)
06/04/2026 18:11
Какие организации считаются представителями малого бизнеса? По разъяснению Айка Фарманяна, согласно действующему законодательству, субъектами малого или среднего бизнеса считаются те, чей годовой оборот не превышает 115 млн драмов.
«В количественном выражении этот сегмент составляет около 70 тысяч субъектов. Если считать в среднем по четыре сотрудника на каждую организацию, то около 70 тысяч, умноженные на четыре, человек вовлечены в сферу малого и среднего бизнеса», — отметил он.
Он подчеркнул, что риска ущерба для бюджета нет, напротив, в ближайшие годы ожидаются выгоды: «Этим мы решаем социальную проблему. С 2025 года, когда налоги были удвоены, закрылись около 3500–3600 компаний».
Фарманян добавил, что никакой дискриминации не будет — все субъекты с оборотом до 115 млн драмов будут освобождены от налогов.
«Это очень хорошая программа: люди не будут эмигрировать, у них появится возможность развивать свой бизнес», — заявил он.