Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը քաղաքական մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի միջազգային հեղինակության համար. Նիկոլ Փաշինյան
06/04/2026 17:04
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) 8-րդ գագաթաժողովի կազմակերպմանն ու անցկացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ մայիսի 4-ին Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը մեծամասշտաբ միջոցառում է և ունի քաղաքական մեծ նշանակություն Հայաստանի միջազգային հեղինակության համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս ընթացքում ահռելի աշխատանք է կատարվել գագաթաժողովի պատշաճ մակարդակով կազմակերպման և անցկացման համար, և այսօրվա հանդիպումը միտված է քննարկելու արդեն իրականացված աշխատանքները և հետագա անելիքները:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքները մոտենում են եզրափակիչ փուլին և այս հանդիպման նպատակն է ներկայացնել արդեն իրականացված աշխատանքները, լսել երկրի ղեկավարի դիտարկումներն ու առաջարկություններն աշխատանքներն ամփոփելու համար:
Հաջորդիվ՝ մանրամասներ են ներկայացվել միջոցառման կոնցեպտի մշակման և հայեցակարգային պլանավորման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել բովանդակային և կազմակերպչական այլ հարցերի, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքային և տեխնիկական հագեցվածությանը, լոգիստիկ հասանելիության ապահովմանը և այլն: Ծավալվել է քննարկում վերոնշյալ հարցերի շուրջ:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է գագաթնաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպումն ու անցկացումը, կոնկրետ հանձնարարականներ տվել տարբեր ուղղություններով հետագա անելիքների վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ներկայացնել կատարված աշխատանքները:

Pashinyan highlights importance of EPC Summit for Armenia’s international standing
A meeting was held under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan, during which issues related to the organization and holding of the 8th European Political Community (EPC) summit were discussed.
Prime Minister Pashinyan noted that the European Political Community Summit to be held in Yerevan on May 4 is a large-scale event and has great political significance for Armenia's international reputation. Nikol Pashinyan emphasized that during this period, a tremendous amount of work was done to organize and hold the summit at a proper level, and today's meeting is aimed at discussing the already implemented works and what needs to be done in the future.
Head of the Prime Minister's Office, Chairman of the Organizing Committee of the 8th Summit of the European Political Community, Arayik Harutyunyan, in his turn, noted that the preparations are approaching the final stage and the purpose of this meeting is to present the already implemented works, to hear the observations and recommendations of the head of the country to summarize the works.
Next, details on event concept development and conceptual planning were presented. Reference was made to other substantive and organizational issues, including infrastructural and technical adequacy, ensuring logistical access, etc. A discussion on the above-mentioned issues has taken place.
The Prime Minister once again highlighted the importance of the organization and holding of the summit at a high level, and gave specific instructions on what to do in the future in various directions. Nikol Pashinyan instructed to present the completed works.