Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը քաղաքական մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի միջազգային հեղինակության համար. Նիկոլ Փաշինյան
06/04/2026 17:04
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) 8-րդ գագաթաժողովի կազմակերպմանն ու անցկացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ մայիսի 4-ին Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը մեծամասշտաբ միջոցառում է և ունի քաղաքական մեծ նշանակություն Հայաստանի միջազգային հեղինակության համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս ընթացքում ահռելի աշխատանք է կատարվել գագաթաժողովի պատշաճ մակարդակով կազմակերպման և անցկացման համար, և այսօրվա հանդիպումը միտված է քննարկելու արդեն իրականացված աշխատանքները և հետագա անելիքները:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի կազմակերպման հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքները մոտենում են եզրափակիչ փուլին և այս հանդիպման նպատակն է ներկայացնել արդեն իրականացված աշխատանքները, լսել երկրի ղեկավարի դիտարկումներն ու առաջարկություններն աշխատանքներն ամփոփելու համար:
Հաջորդիվ՝ մանրամասներ են ներկայացվել միջոցառման կոնցեպտի մշակման և հայեցակարգային պլանավորման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել բովանդակային և կազմակերպչական այլ հարցերի, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքային և տեխնիկական հագեցվածությանը, լոգիստիկ հասանելիության ապահովմանը և այլն: Ծավալվել է քննարկում վերոնշյալ հարցերի շուրջ:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է գագաթնաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպումն ու անցկացումը, կոնկրետ հանձնարարականներ տվել տարբեր ուղղություններով հետագա անելիքների վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ներկայացնել կատարված աշխատանքները:

Саммит Европейского политического сообщества имеет большое значение для международной репутации Армении — Никол Пашинян
06/04/2026 17:11
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялась встреча, на которой обсуждены вопросы организации и проведения VIII саммита Европейского политического сообщества (EPC).
Как сообщили в пресс-службе Правительства республики, в ходе встречи Пашинян заявил, что саммит Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване 4 мая, является масштабным событием и имеет большое политическое значение для международной репутации Армении. Он подчеркнул, что за этот период была проделана огромная работа по организации и проведению саммита на должном уровне, и сегодняшняя встреча направлена на обсуждение проделанной и предстоящей работ.
В свою очередь, руководитель аппарата премьер-министра, председатель организационного комитета VIII саммита Европейского политического сообщества Араик Арутюнян подчеркнул, что подготовительная работа приближается к завершающей стадии, а целью встречи является представление уже проделанной работы, знакомство с замечаниями и предложениями главы государства.
Пашинян еще раз подчеркнул важность организации и проведения саммита на высоком уровне и дал конкретные указания по дальнейшей работе в различных направлениях.