Եկեղեցու դեմ արշավը հասել է բա՞նտ. ինչու է արգելվել Տեր Գրիգորի մուտքը ՔԿՀ
Տեր Գրիգոր քահանա Հովհաննիսյանը, ով երկար տարիներ հոգևոր ծառայություն է իրականացրել Քրեակատարողական հիմնարկներում, այսուհետ չի կարող մուտք գործել ՔԿՀ։ Նման որոշում է կայացրել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ Ծովինար Թադևոսյանը։
Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ՔԿԾ-ից պարզաբանել են, թե Տեր Գրիգորի քաղաքական հայտարարություններն են պատճառը, որ արգելվել է նրա մուտքը ՔԿՀ։
«Տեր Գրիգորը ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում հնչեցրել է քաղաքական հայտարարություններ և իրականացրել քարոզչություն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Տեր Գրիգորն իր գործողությամբ խախտել է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներ նախկինում տրված մուտքի թույլտվության նպատակները և պայմանները՝ 09.03.2026թ. Ե40/121527 գրությամբ այն դադարեցվել է»,- ասվում է Aysor.am-ին տրված պարզաբանման մեջ։
ՔԿՀ-ից նշել են, թե կարևորում և ապահովում են օրենսդրությամբ սահմանված ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում ազատությունից զրկված անձանց մտքի, խղճի և կրոնի, քաղաքական կամ այլ հայացքների ազատության իրավունքի իրացումը, կարող են կազմակերպվել կրոնական միջոցառումներ, պատիժ կատարող մարմին կամ հիմնարկ կարող է հրավիրվել հոգևորական, թույլատրվում է կազմակերպել կրոնական ծիսակատարություններ, օգտվել պաշտամունքի առարկաներից և կրոնական գրականությունից:
ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր պատասխանատու Հոգեշնորհ Տեր Իսահակ Վարդապետ Պողոսյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատապարտյալներից մեկը մոտեցել է Տեր Գրիգորին ու հարցրել, թե ինչո՞ւ են Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցուն իշխանությունները նեղություն տալիս, Տեր Գրիգորն էլ, Հայր Իսահակի խոսքով, մի փոքր բուռն է արձագանքել։
«Տեր Գրիգորն անձերի անուններ չի նշել, վերաբերմունք է որդեգրել, դա ՔԿՀ-ում դիտարկել են որպես կողմ բռնել։ Եթե անգամ ընդունենք, որ Տեր Հայրը չարաշահել է իր լիազորությունները, Տեր Հոր հետ կարող էին խոսել, զգուշացնել, ինձ կարող էին ասել, որ զգուշացնեմ քահանային, բայց անմիջապես շրջաբերական են ուղարկել բանտեր, որ հետայսու Տեր Գրիգորի մուտքն արգելված է ՔԿՀ-ներ»,- մանրամասնեց Հայր Իսահակը։
Հայր Սուրբը նշեց, որ ամիսներ առաջ ՔԿԾ պետի հետ զրույց են ունեցել, նա նշել է, թե ազդակներ ունի, որ քահանաները քաղաքական հայտարարություններ են անում, Հայր Իսահակն էլ արձագանքել է՝ կոնկրետ անուններ թող նշվի, որ ինքը զրույց ունենա քահանայի հետ։
«Մեր զրույցից հասկացա, որ պետը մի տեսակ նեղացվածություն ունի ու կոշտ դիրքորոշման է հանգել, ասացի՝ ինձ անուն ասեք, որ ես զգուշացնեմ տվյալ քահանային, որ ավելի շրջահայց դրսևորում հանդես բերի»,- նշեց Հայր Իսահակը։
Հայր Սուրբը, երբ առաջին անգամ է մուտք գործել ՔԿՀ, ասում է՝ տարբեր մարդիկ են եղել, որ հայհոյանքին հարող բառապաշարով վերաբերմունք են արտահայտել իշխանությունների հասցեին, իսկ Հայր Իսահակը, ինչպես ինքն է նշում, քիչ է մնացել իշխանությունների դատապաշտպանը դառնար։
«Փորձել եմ հանդարտեցնել, փորձել եմ վերաբերմունք չորդեգրել, փորձել եմ խաղաղեցնել, որովհետև ինչ հարց էլ լինի՝ մենք՝ հոգևորականներս, մեկ դիտակետից չէ, որ նայում ենք»,- ընդգծեց Քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր պատասխանատուն։
Հայր Իսահակը զերծ է մնում գնահատական տալ՝ արդյո՞ք սա իշխանությունների որդեգրած հակաեկեղեցական արշավի մի մաս չէ։
«Որպես կանոն՝ խուսափում եմ գնահատականներ տալուց, թե ինչի հետ է կապված, Տեր Գրիգորը Մասյացոտնի թեմում է ծառայում, միշտ աչքի է ընկել ուղղախոս լինելով, իր խոնարհությամբ ու Աստվածասիրությամբ, հոգևորականները նույնպես տարբեր են, մեկը խոնարհ է, մյուսը՝ սիրառատ, մեկ ուրիշը՝ բուռն, շատ տարբեր են, Տեր Գրիգորն էլ, որպես կանոն, եթե նկատել է, որ մի բան անարդար է, պատճառաբանված չէ՝ դրա կողքով չի անցել, միշտ վերաբեմունք է որդեգրել։ 2011 թվականից այդ մարդը ծառայություն է իրականացնում բանտերում, վերջին հաշվով, կարելի էր այդ մարդու ծառայությունը հաշվի առնել, կարող էին ինձ գոնե ասել, որ զգուշացնեմ, որ ավելի զգույշ լինի, բայց դա չի եղել։ Տեր Գրիգորի ծառայությունն ավելի շատ է, քան ՔԿՀ-ներում ծառայություն բերող շատ անձերի ծառայությունը»,- ասաց Հայր Իսահակը։
Հոգևորականները շատ հաճախ են այցելում ՔԿՀ-ներ, քահանաները մշտական զրույցներ, բանախոսություններ են ունենում դատապարտյալների հետ։ Հայր Իսահակն ասում է՝ ժամանակին ՔԿԾ-ում այդ ամենի մասին լուսաբանվել է, բայց ադեն երկրորդ ամիսն է՝ ոչ մի բան չի լուսաբանվում։
«Այնպիսի տպավորություն է, որ մենք այնտեղ ներկա չենք։ Մենք մեր աշխատանքը բարեխղճորեն ենք կատարում, բայց ազդակներ ենք ստանում, չգիտեմ՝ այս ամենը ինչպես որակեմ»,- հավելեց քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր պատասխանատու Հոգեշնորհ Տեր Իսահակ Վարդապետ Պողոսյանը։

Антицерковная кампания дошла до тюрьмы? почему отцу Григору запрещён вход в уголовно-исполнительное учреждение
06/04/2026 16:01
Священник отец Григор Ованнисян, который на протяжении многих лет осуществлял духовное служение в уголовно-исполнительных учреждениях, отныне не сможет входить в исправительные учреждения. Такое решение приняла начальник Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Армении Цовинар Тадевосян.
В ответ на письменный запрос Aysor.am в уголовно-исполнительной службе пояснили, что причиной запрета стали политические заявления отцa Григора.
«Отец Григор в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен» Министерства юстиции Армении выступил с политическими заявлениями и осуществлял агитацию. Учитывая, что своими действиями отец Григор нарушил цели и условия ранее предоставленного разрешения на посещение уголовно-исполнительных учреждений, письмом от 09.03.2026 г. № Е40/121527 оно было прекращено», — говорится в пояснении, предоставленном Aysor.am.
В службе отметили, что обеспечивают реализацию прав лиц, лишённых свободы, на свободу мысли, совести и религии, а также политических и иных взглядов, предусмотренных законодательством. В учреждениях могут проводиться религиозные мероприятия, приглашаться духовные лица, разрешается совершение религиозных обрядов и использование предметов культа и религиозной литературы.
Духовный ответственный за уголовно-исполнительные учреждения Министерства юстиции Армении архимандрит отец Исаак Погосян в беседе с Aysor.am сообщил, что один из осуждённых обратился к отцy Григору с вопросом, почему власти оказывают давление на Армянскую Апостольскую церковь. По словам отца Исаака, отец Григор отреагировал несколько эмоционально.
«Отец Григор не называл имён, он выразил отношение, однако в исправительном учреждении это расценили как занятие стороны. Даже если предположить, что он превысил свои полномочия, с ним могли поговорить, предупредить, могли сказать мне, чтобы я предупредил священника, но вместо этого сразу разослали циркуляр в тюрьмы о запрете на его дальнейший вход», — отметил отец Исаак.
Он также сообщил, что несколько месяцев назад состоялась беседа с руководителем уголовно-исполнительной службы, которая указала на сигналы о политических заявлениях священников. В ответ отец Исаак предложил назвать конкретные имена, чтобы провести разъяснительную беседу.
По его словам, он понял, что у руководителя сложилась жёсткая позиция, и просил назвать конкретного священника для предупреждения о необходимости более сдержанных высказываний.
Отец Исаак отметил, что при первых визитах в исправительные учреждения он сам сталкивался с резкими высказываниями в адрес властей и старался их сглаживать, сохраняя нейтралитет и призывая к спокойствию.
Он воздержался от оценки того, является ли запрет частью антицерковной кампании. По его словам, отец Григор служит в Масиацотнской епархии, известен своей прямотой, скромностью и преданностью служению, а с 2011 года осуществляет духовную работу в тюрьмах.
«Можно было учесть его многолетнюю службу, предупредить, попросить быть осторожнее, но этого сделано не было. Его служение более продолжительное, чем у многих других лиц, посещающих исправительные учреждения», — подчеркнул отец Исаак.
Священнослужители часто посещают исправительные учреждения, проводят беседы и лекции с осуждёнными. По словам отца Исаака, ранее эта деятельность освещалась, однако уже второй месяц никакой информации не публикуется.
«Создаётся впечатление, будто нас там нет. Мы добросовестно выполняем свою работу, но получаем определённые сигналы. Не знаю, как это всё охарактеризовать», — добавил духовный ответственный за уголовно-исполнительные учреждения архимандрит отец Исаак Погосян.