Սուրբ Աննա եկեղեցում Պետական պահպանության ծառայության ծառայողների գործողությունները եղել են անհրաժեշտ և բավարար. ՊՊԾ պետ
06/04/2026 11:51
Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում Պետական պահպանության ծառայության ծառայողների գործողությունները եղել են անհրաժեշտ և բավարար, այս մասին Aysor.am-ին հայտնել է ՊՊԾ պետ Արթուր Գասպարյանը։
«2026 թվականի մարտի 29-ին Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցում գտնվող Սուրբ Աննա եկեղեցում պետական պահպանության օբյեկտի նկատմամբ քաղաքացու ոտնձգությունը կանխելու ընթացքում Ծառայության ծառայողների գործողությունները եղել են անհրաժեշտ և բավարար՝ ուղղված լինելով պետական պահպանության օբյեկտներին սպառնացող վտանգը կանխարգելելուն, վերջիններիս
ուղղված սպառնալիքները չեզոքացնելուն և վտանգավոր հետևանքների առաջացումը կանխելուն»,- Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝  նշել է Արթուր Գասպարյանը։
ՊՊԾ պետն ընդգծել է՝ հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման, վերջիններիս ուղղված սպառնալիքները չեզոքացնելու և ոտնձգությունները կանխելու նպատակով ՀՀ պետական պահպանության ծառայության ծառայողները, «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի համաձայն, իրավունք ունեն ֆիզիկական ուժ գործադրելու, հատուկ միջոցներ և զենք կիրառելու Օրենքով նախատեսված կարգով և դեպքերում:
Հիշեցնենք՝ ներկուսակցական քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ծաղկազարդի օրը կուսակիցների հետ շրջել է Կենտրոն վարչական շրջանում, այնուհետև որոշել Սուրբ Աննա եկեղեցում մասնակցել պատարագի:
Փաշինյանի ներկայությունը հավատավոր ժողովրդից ոմանց դուր չէր եկել, միջադեպ էր գրանցվել, երեք անձ էր ձերբակալվել։
Ձերբակալվել էին երկվորյակ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյաններն ու ազատամարտիկ Գևորգ Գևորգյանը։ Գևորգյանն ու եղբայրներից Միքայելն ազատ են արձակվել, իսկ 18-ամյա Դավիթ Մինասյանը կալանավորվել է, նրան մեղադրում են Նիկոլ Փաշինյանին հարվածելու մեջ։
18-ամյա Դավիթին, ով ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, նախ տեղափոխեցին «Արմավիր» ՔԿՀ, ապա Էջմիածնի ԲԿ, հետո՝ կրկին «Արմավիր» ՔԿՀ, ապա «Աբովյան» ՔՀԿ, հետո՝ «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։
Հիշեցնենք նաև, որ փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության աշխատողը Սուրբ Աննա եկեղեցում հարվածում կալանավորված 18-ամյա Դավիթին։
Նա նույն անվտանգության աշխատակիցն է, ով Հովհաննավանքում Ստեփան Ասատրյանի մատուցած պատարագի ժամանակ փակել էր երիտասարդի բերանը, ով ասել էր, որ կարգալույծն իրավունք չունի պատարագ մատուցելու։

State Protection Service actions at St. Anna Church deemed necessary and sufficient: Head of Service
06/04/2026 14:10
The actions of the State Protection Service (SPS) employees at Yerevan’s St. Anna Church were necessary and sufficient, SPS Head Artur Gasparyan told Aysor.am.
“On March 29, 2026, during the prevention of a citizen’s encroachment on a state-protected site at St. Anna Church on Abovyan Street, the actions of our employees were necessary and sufficient. They were aimed at preventing threats to state-protected objects, neutralizing any risks, and avoiding dangerous consequences,” Gasparyan said in response to a written request from Aysor.am.
He emphasized that to ensure the security of persons under special state protection, neutralize threats against them, and prevent harassment, SPS employees have the legal right to use physical force, special means, and weapons in accordance with the Law “On Ensuring the Security of Persons Subject to Special State Protection.”
During the intra-party campaign, Prime Minister Nikol Pashinyan toured the Kentron administrative district with party colleagues on Palm Sunday and later attended a liturgy at St. Anna Church. Some parishioners objected to his presence, resulting in an incident and the arrest of three individuals.
Twin brothers David and Michael Minasyan, along with freedom fighter Gevorg Gevorgyan, were detained. Gevorgyan and Michael Minasyan were later released, while 18-year-old David Minasyan was charged with striking the Prime Minister.
David, who has serious health issues, was repeatedly transferred between facilities: from the “Armavir” penitentiary to the Echmiadzin Medical Center, back to “Armavir,” then to the “Abovyan” penitentiary, and finally to the “Nairi” Medical Center.
Lawyer Lusine Martirosyan also published a video showing Nikol Pashinyan’s security guard striking the detained David inside St. Anna Church. This is the same security guard who, during a liturgy led by Stepan Asatryan in Hovhannavank, covered the mouth of a young man who had challenged the officiant’s right to celebrate the liturgy.