«Անիրատեսական պնդում է, իրանական քաղաքակրթությունը ոչ մի նվաճող չի կարողացել ոչնչացնել». Իրանագետը՝ Թրամփի սպառնալիքների մասին
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ԱՄՆ նախագահ Թրամփի այսօրվա սպառնալից հայտարարությանն է անդրադարձել՝ ընդգծելով՝ իրանական քաղաքակրթությունը շատ նվաճողներ են փորձել ոչնչացնել, բայց այդպես էլ չեն կարողացել։
«ԱՄՆ նախագահ Թրամփը սպառնացել է, թե «մի ամբողջ քաղաքակրթություն կմեռնի այս գիշեր և երբեք չի վերսծնվի»՝ նկատի ունենալով Իրանին հասցվելիք հարվածների մահաբերությունը։
Չափազանց հավակնոտ և անիրատեսական պնդում է, եթե հաշվի առնենք, որ հազարամյակների իրանական քաղաքակրթությունը ոչնչացնել են փորձել բազմաթիվ նվաճողներ և չեն հաջողել։
Աշխարհի պատմության մեջ ամենաընդարձակ ցամաքային կայսրությունը ստեղծած մոնղոլները ևս, հավանաբար, կարծում էին, թե կոչնչացնեն այս քաղաքակրթությունը, մինչդեռ, ի վերջո, հենց իրանական քաղաքակրթությունը ձուլեց և իրանականացրեց այն մոնղոլներին, որոնք հայտնվել էին Իրանի քաղաքակրթական տիրույթում»,- նշել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։

«Нереалистичное утверждение: ни одному завоевателю не удалось уничтожить иранскую цивилизацию»: иранист об угрозах Трампа
Иранист Вардан Восканян прокомментировал сегодняшнее угрожающее заявление президента США Дональда Трампа, подчеркнув, что многие завоеватели пытались уничтожить иранскую цивилизацию, но им это не удалось.
«Президент США Дональд Трамп пригрозил, что «сегодня ночью погибнет целая цивилизация, и ее уже никогда не удастся вернуть», имея в виду смертоносные удары по Ирану.
Это крайне амбициозное и нереалистичное утверждение, учитывая, что тысячелетняя иранская цивилизация подвергалась попыткам уничтожения со стороны многочисленных завоевателей, но все они потерпели неудачу.
Даже монголы, создавшие крупнейшую сухопутную империю в мировой истории, вероятно, полагали, что смогут уничтожить эту цивилизацию. Однако в итоге именно иранская цивилизация ассимилировала и иранизировала тех монголов, которые оказались на её территории», — отметил Вардан Восканян.