Փաշինյանը կարող է ասել՝ հերի՛ք է էլի էս ժողովրդին տանջեմ և ուզենա ստեղծել «Հերիքնազ» դաշինք. ի՞նչ է լինելու՝ այդ դաշինքը գրանցվելո՞ւ է, թե՞ չէ (Տեսանյութ)
Մինչև հիմա, մասնավորապես ՏԻՄ ընտրություններին անձնանունների օգտագործման բազմաթիվ դեպքեր են եղել. բազմաթիվ դաշինքներ են եղել, որ ընտրական գործընթացին մասնակցել են և որևէ խնդիր չի եղել, ԱԺ դիմաց հրավիրված հրատապ մամուլի ասուլիսին ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Էդգար Ղազարյանը։
«Անձնանունների հետ կապված կան վիճելի որոշակի դրույթներ, որովհետև երբեմն որոշակի անուններ գործածվում են որպես անձնանուն, օրինակ՝ «Հայաստան»-ը և՛ պետության անվանում է, և՛ կնոջ։ Սա նաև Նիկոլ Փաշինյանի իրավունքներն է սահմանափակում։ Օրինակ՝ ինքը կարող է ասել՝ հերի՛ք է էլի ես էս ժողովրդին տանջեմ և ուզենա ստեղծել «Հերիքնազ» դաշինք։ Այդ դեպքում ի՞նչ է լինելու՝ այդ «Հերիքնազ» դաշինքը գրանցվելո՞ւ է, թե՞ չէ»,-ասաց Էդգար Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու որոշումը կայացնում է ԱԺ-ի ընդամենը մեկ խմբակցություն, որն արդեն իսկ հայտ է ներկայացրել ընտրություններին մասնակցելու։
«Ակնհայտորեն զգում են, որ մյուս առանցքային մրցակցին պարտվում են և թույլ չեն տալիս, որ այդ մրցակիցն իր նախընտրած ձևով մասնակցի այդ ընտրություններին»,-ասաց Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլհակյանն ու Ալխաս Ղազարյանը շրջանառության մեջ են դրել օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում։

Пашинян может сказать: «Хватит уже мучить этот народ» и захотеть создать блок «Эрикназ»: что тогда будет — этот блок зарегистрируют или нет?
До сих пор, особенно на выборах в органы местного самоуправления, было множество случаев использования личных имен. Создавались различные блоки, которые участвовали в выборах, и проблем не возникало, заявил на экстренном брифинге у здания парламента член партии «Сильная Армения» Эдгар Казарян.
«С личными именами связаны спорные положения, потому что иногда определённые слова используются как личные имена. Например, "Армения" — это и название государства, и имя женщины. Это также ограничивает права Никола Пашиняна. Например, он может сказать: "Хватит мучить народ" и создать блок "Эерикназ". Вопрос в том, зарегистрируют ли такой блок или нет?», — отметил Казарян.
По его словам, решение о внесении изменений в закон принимает всего одна парламентская фракция, которая уже подала заявку на участие в выборах.
«Очевидно, они чувствуют, что проигрывают другому ключевому конкуренту и не позволяют ему участвовать в выборах в желаемой форме», — добавил он.
Напомним, что депутаты фракции «Гражданский договор» Арусяк Джулакян и Алхас Казарян внесли законопроект, предлагающий внести изменения в Конституционный закон «Избирательный кодекс».