Բարկացած եմ փոքրիկ խմբակի ղեկավարի պահվածքից, խայտառակ եղավ Մոսկվայում. ժամանակն է ուժեղ Հայաստանի. Սամվել Կարապետյան
07/04/2026 11:07
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն ուղերձ է հղել։
«Հիմա պարզ է` Փաշինյանի պատճառով Ռուսաստանի հետ սանձազերծված տնտեսական պատերազմ հուլիսին, թե փոփոխություններ, որոնք մենք կբերենք Հայաստանին հունիսին:
Անկեղծ, բարկացած եմ փոքրիկ խմբակի ղեկավարի պահվածքից։ Խայտառակ եղավ Մոսկվայում։ Բայց ինչն ավելի վատ է՝ հետևողական քայլերով դարձրեց մեր երկիրը աշխարհաքաղաքական բախման հրապարակ։
Ինչու էր պետք փորձեր անել հեռացնել բարեկամ Ռուսաստանին մեր տարածաշրջանից։ Նրա ներկայությունը որևիցե կերպ երբեք չի խանգարել այլ ուժային կենտրոնների հետ Հայաստանի համագործակցությանը, առևտրին։ Ու ապագայում էլ վստահ եմ` չի խանգարելու։ Ուղղակի, խելք ու ժողովրդական լեզվով ասած՝ շնորհք է պետք ունենալ։ Եվ հետո՝ պետք է պարզապես ողջամիտ լինել։ Ռուսաստանի հետ են մեր տնտեսական ամենախորը կապերը։ Ռուսաստանն է մեզ էժան գազ մատակարարում, սիրով ընդունում մեր սեզոնային աշխատողներին, գնում մեր գյուղատնտեսական ապրանքների զգալի մասը։ Իսկ եթե դադարեցնի այդ ամենը, ի՞նչ պատասխան եք տալու մեր ժողովրդին, որն ավելի կաղքատանա։
Բայց, այսօրվա վարչապետին մեր հայրենակիցների ճակատագիրը, գրպանի ու սառնարանի պարունակությունը չի հետաքրքրում։ Կարևորը` ինքը սուտ պատերազմներով վախեցնելով` կարողանա մնալ իշխանության` հանուն սեփական բարեկեցության։ Իհարկե՝ չի մնալու։ Հեռացնելու ենք փոքրիկ խմբակին ու բարեկամություն անենք տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ, ուժային բոլոր կենտրոնների հետ։
Մենք տեսանք, թե ինչ պատահեց Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ։
Մեզ նոր պատերազմներ պետք չեն։
Քվեարկելով Նիկոլի օգտին՝ դուք կստանաք աղքատություն և թշնամանք ռուսների հետ, բևեռացում և տնտեսության փլուզում։ Վստահե ՛ ք մեզ և կունենանք իրական փոփոխություն՝ ուժեղ տնտեսություն, միասնություն և երկարատև խաղաղություն։

Samvel Karapetyan: “I am angered by the behavior of the leader of a small group – it was shameful in Moscow; it is time for a Strong Armenia”
07/04/2026 11:44
The leader of the “Strong Armenia” party, Samvel Karapetyan, has issued a statement.
“Today, it is becoming increasingly clear either the economic tensions with Russia that emerged in July as a result of Nikol Pashinyan’s policies or changes that we will bring to Armenia in June.
I must admit, I am deeply angered by the behavior of the leader of a small group. What we witnessed in Moscow was shameful. Even more concerning, however, is that through a series of consistent steps, he has turned our country into a zone of geopolitical confrontation.
Why was there a need to attempt to push friendly Russia out of our region? Its presence has never hindered Armenia’s cooperation or trade with other global centers of power, and I am confident it would not do so in the future. What is required is sound judgment, strategic thinking, and, simply put, a degree of political finesse. And then you just need to be reasonable. Armenia’s deepest economic ties are with Russia. It supplies affordable gas, provides employment opportunities for our seasonal workers, and remains a key market for our agricultural products. If these ties were disrupted, how would the government answer to citizens who would inevitably face worsening economic conditions?
However, today’s prime minister appears indifferent to the fate of our compatriots and their everyday well-being. His primary concern seems to be remaining in power for his own benefit, using the fear of false wars as a tool. This will not last. We will remove this small group and restore balanced relations with all countries in the region and across major centers of power.
We saw what happened with Georgia and Ukraine.
We do not need new wars.
By voting for Nikol, you risk deepening poverty, worsening relations with Russia, increasing polarization, and undermining the economy. By trusting us, you can choose real change: a strong economy, national unity, and lasting peace.