Թող ինձ ներեն նախկին գործընկերները, բայց պետք է պատմեմ, թե ինչ էր ասում Փաշինյանը Իրանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո
08/04/2026 14:31
Նիկոլ Փաշինյանին թվում է, թե ինքը լավ արտաքին քաղաքականություն է վարում։ Իրեն թվում է, թե ինքը կարող է Թրամփի մոտ մանևրել, Մակրոնի մոտ մանևրել, Եվրոպայում մանևրել, հետո Պուտինի մոտ մանևրել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը։
«Ներողություն եմ խնդրում իմ նախկին գործընկերներից, բայց մի էպիզոդ պիտի պատմեմ։ Մի օր Նիկոլ Փաշինյանը եկավ խմբակցության հետ հանդիպման, ասաց որ ինքը խոսել է Իրանի նախագահի հետ էն թեմայի շուրջ, թե որ մենք ԵՄ մտնելու հայտ ներկայացնենք, հո դուք խնդիրներ չունե՞ք։ Իրանի նախագահը ասել է թե՝ չէ,  մենք խնդիր չունենք։ Այսինքն, դա նշանակում է, որ պարոն վարչապետը կա՛մ մեզ էր հիմարի տեղ դնում, որ մենք չենք հասկանում, թե ինչ է նշանակում պարսիկ ժողովուրդ, 6 հազար տարվա պետականություն ունեցող ժողովուրդ, կա՛մ ինքը լավ չի հասկանում։ Ես հասկանում եմ, որ ինքը հասկանում էր և մանևրում էր, մեզ ուզում էր ֆռռացնել»,-պատմեց Հովիկ Աղազարյանը։

Пусть меня простят бывшие коллеги, но я должен рассказать, что говорил Пашинян после встречи с президентом Ирана
Никол Пашинян считает, что проводит хорошую внешнюю политику. Ему кажется, что он может маневрировать у Трампа, у Макрона, в Европе, а затем у Путина, заявил в беседе с журналистами депутат Национального собрания Овик Агазарян.
«Прошу прощения у моих бывших коллег, но один эпизод должен рассказать. Однажды Никол Пашинян пришёл на встречу с фракцией и сказал, что обсуждал с президентом Ирана вопрос о том, не будет ли у них проблем, если мы подадим заявку на вступление в ЕС. Президент Ирана сказал: нет, у нас проблем нет.
То есть это означает, что господин премьер-министр либо выставлял нас за дураков, будто мы не понимаем, что означает персидский народ с шеститысячелетней государственностью, либо сам не очень понимает. Я понимаю, что он понимал и маневрировал, хотел нас обвести вокруг пальца», — рассказал Агазарян.