Հայաստանն Իրանին կապող երկաթուղու՝ ՀԱԿ-ի ծրագիրը էլ ավելի արդիական է դառնում. Զուրաբյան
1. Այս գիշեր աշխարհը (և, բնականաբար, Հայաստանը) խուսափեցին մի մեծ աղետից, որը կարող էր լիներ, եթե Թրամփը իրականացներ «մի ամբողջ քաղաքակրթություն ոչնչացնելու» իր սպառնալիքը: Վերջնաժամկետն այս գիշերն էր լրանում, բայց Պակիստանի միջնորդությամբ հաջողվեց ստանալ ԱՄՆ-ի, Իրանի և Իսրայելի պաշտոնական հայտարարությունները` երկու շաբաթով զինադադարի մասին, որոնց ընթացքում նախատեսվում է վերջնական խաղաղություն հաստատել:
2. Եթե այս ամենը իրողություն դառնա, կարելի է ասել, որ Իրանը պատմական հաղթանակ է տարել, դիմակայելով երկու միջուկային տերությունների ռազմական հարձակմանը, քանի որ Թրամփը համաձայնվել է ընդունել Իրանի պայմաններով ձևավորված 10-կետանոց փաստաթուղթը որպես բանակցությունների հիմք:
3. Սա ամբողջությամբ փոխում է մեր տարածաշրջանի ճարտարապետությունը և հաստատում Իրանին որպես տարածաշրջանային հզոր տերություն և, հաշվի առնելով նրա վերահսկողությունը Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ, նաև որպես համաշխարհային մեծ խաղաղացող:
4. Անգամ եթե խաղաղությունը ձախողվի, Իրանն արդեն ապացուցել է իր ռազմական և տնտեսական կարողությունները, որոնց հետ ստիպված հաշվի են նստելու գերտերությունները:
5. Եթե այս խաղաղությունը հաստատվի և ամրապնդվի, կարելի է լավատեսությամբ լցվել նաև Հայաստանի շուրջ խաղաղության հաստատման հեռանկարների նկատմամբ և կարելի կլինի ասել, որ իսկապես Իրանի հզորացմամբ խաղաղություն է գալիս նաև Հայաստանի համար: Բայց իհարկե դա ոչ մի կապ չի ունենա Նիկոլ Փաշինյանի իբր բերած կեղծ «խաղաղության» հետ:
6. Սա նաև ավելի արդիական է դարձնում Հայաստանն Իրանին և Պարսից ծոցի նավահանգիստներին կապող երկաթուղու կառուցման Հայ Ազգային Կոնգրեսի ծրագիրը, բայց դրա մասին ավելի մանրամասն՝ հետագայում:
Վերջում ներկայացնեմ այն 10 կետերը, որոնք ընդունվել են որպես բանակցությունների հիմք.
1. Միացյալ Նահանգների ոչ ագրեսիայի պարտավորություն - Միացյալ Նահանգների (և նրա դաշնակիցների) կողմից Իրանի դեմ հետագա հարձակումներ չիրականացնելու վերաբերյալ վստահելի երաշխիք։
2. Հորմուզի նեղուցի վրա Իրանի շարունակական վերահսկողություն - Իրանը պահպանում է ինքնիշխանություն և գործառնական վերահսկողություն ռազմավարական ջրուղու վրա։
3. Իրանի միջուկային հարստացման իրավունքների ընդունում -Իրանի՝ ուրան հարստացնելու իրավունքի պաշտոնական ճանաչում իր քաղաքացիական միջուկային ծրագրի համար։
4. Բոլոր առաջնային ամերիկյան պատժամիջոցների վերացում - Միացյալ Նահանգների կողմից Իրանի դեմ ուղղակիորեն դրված պատժամիջոցների հանում։
5. Բոլոր երկրորդային պատժամիջոցների վերացում - Այն պատժամիջոցների հանում, որոնք վերաբերում են օտարերկրյա ընկերություններին կամ երկրներին, որոնք գործարար հարաբերություններ են ունենում Իրանի հետ։
6. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր բանաձևերի դադարեցում Իրանի դեմ -Միջազգային պատժամիջոցների և սահմանափակումների վերացում, որոնք բխում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներից։
7. ՄԱԳԱՏԷ-ի Ղեկավարների խորհրդի բոլոր բանաձևերի դադարեցում - Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության բանաձևերի և վերահսկողության դադարեցում, որոնք կապված են Իրանի միջուկային ծրագրի հետ։
8. Պատերազմի վնասների համար փոխհատուցում/վճարում- Ֆինանսական վերականգնում կամ վճարումներ Իրանին՝ հակամարտության հետևանքով կրած կորուստների և ավերածությունների համար։
9. Միացյալ Նահանգների մարտական ուժերի դուրսբերում տարածաշրջանից- Ամերիկյան ռազմական ներկայության հեռացում Մերձավոր Արևելքի բազաներից և տեղակայման կետերից։
10. Թշնամական գործողությունների դադարեցում բոլոր ճակատներում - Պատերազմի ամբողջական և մշտական ավարտ, այդ թվում՝ Լիբանանում Հեզբոլլահի դեմ իսրայելական հարձակումների դադարեցում և Իրանի դաշնակիցների («Դիմադրության առանցք») ներգրավված ավելի լայն տարածաշրջանային հակամարտությունների վերացում»։

Проект железной дороги, соединяющей Армению с Ираном, предложенный АНК, становится ещё более актуальным: Зурабян
08/04/2026 11:36
Кандидат в премьер-министры от «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян написал:
«В данный момент можно сказать, что
1. Этой ночью мир (и, естественно, Армения) избежал большой катастрофы, которая могла бы произойти, если бы Трамп реализовал свою угрозу «уничтожить целую цивилизацию». Крайний срок истекал этой ночью, однако при посредничестве Пакистана удалось получить официальные заявления США, Ирана и Израиля о двухнедельном прекращении огня, в течение которого планируется установить окончательный мир.
2. Если всё это станет реальностью, можно сказать, что Иран одержал историческую победу, противостоя военному нападению двух ядерных держав, поскольку Трамп согласился принять сформированный на условиях Ирана 10-пунктовый документ в качестве основы переговоров.
3. Это полностью меняет архитектуру нашего региона и закрепляет Иран в качестве мощной региональной державы и, учитывая его контроль над Ормузским проливом, также как глобального крупного миротворца.
4. Даже если мирный процесс потерпит неудачу, Иран уже доказал свои военные и экономические возможности, с которыми сверхдержавам придётся считаться.
5. Если этот мир будет установлен и укреплён, можно с оптимизмом смотреть и на перспективы установления мира вокруг Армении и можно будет сказать, что с усилением Ирана мир приходит и для Армении. Но, конечно, это не будет иметь никакого отношения к якобы принесённому Николом Пашиняном фальшивому «миру».
6. Это также делает ещё более актуальной программу «Армянского национального конгресса» по строительству железной дороги, соединяющей Армению с Ираном и портами Персидского залива, однако об этом подробнее — позже.
В завершение представлю те 10 пунктов, которые были приняты в качестве основы переговоров:
1. Обязательство США о ненападении — надёжные гарантии того, что Соединённые Штаты (и их союзники) не будут осуществлять дальнейшие нападения на Иран.
2. Продолжение контроля Ирана над Ормузским проливом — Иран сохраняет суверенитет и оперативный контроль над стратегическим водным путём.
3. Признание права Ирана на обогащение — официальное признание права Ирана обогащать уран для своей гражданской ядерной программы.
4. Отмена всех первичных американских санкций — снятие санкций, непосредственно введённых Соединёнными Штатами против Ирана.
5. Отмена всех вторичных санкций — снятие санкций, касающихся иностранных компаний или стран, имеющих деловые отношения с Ираном.
6. Прекращение действия всех резолюций Совета Безопасности ООН против Ирана — отмена международных санкций и ограничений, вытекающих из решений Совета Безопасности ООН.
7. Прекращение действия всех резолюций Совета управляющих МАГАТЭ — прекращение резолюций и контроля Международного агентства по атомной энергии, связанных с ядерной программой Ирана.
8. Компенсация за ущерб войны — финансовое возмещение или выплаты Ирану за потери и разрушения, понесённые в результате конфликта.
9. Вывод боевых сил США из региона — устранение американского военного присутствия с баз и пунктов размещения на Ближнем Востоке.
10. Прекращение враждебных действий на всех фронтах — полное и постоянное завершение войны, включая прекращение израильских атак против «Хезболлы» в Ливане и ликвидацию более широких региональных конфликтов с участием союзников Ирана («ось сопротивления»)».