«Ու այս տեսարանը ապրիլի 24-ին ձեզ կհրամցնեն որպես Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի վերականգնում»․ Հայկ Դեմոյան
10/04/2026 18:29
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի «վերականգնման» հետևանքով խեղվել ու աղճատվել է հուշարձանի տեսքն ու ամբողջականությունը, շեշտում է Հայոց ցեղասպանության  թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը։
Հուշահամալիրին հասցված վնասի համար անհրաժեշտ է քրեական գործ հարուցել, սակայն Հայկ Դեմոյանը հարց է բարձրացնում՝  այսօր Հայաստանում կա՞ արդյոք դատավոր կամ դատախազ, որ պատիվ ու արժանապատվություն կունենա ու ընթացք կտա այդ քրեական գործին։
«... Ու այս տեսարանը ապրիլի 24-ին ձեզ կհրամցնեն որպես Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի վերականգնում: Ու կասեն, որ ստում էիք՝ ասելով, թե իբր հուշահամալիրի Հավերժության տաճարի արտաքին երեսպատման բնօրինակ սալաքարերի մեկ երրորդը վերածվել է խճազանգվածի: Նախագծով արձանագրված ապամոնտաժման ու վերատեղադրման փոխարեն հուշահամալիրի այս մասում կտեսնենք երեք տարբեր երանգներով արտաքին երեսպատում: Ու կլծվեն վարձու գրչակները, ֆեյքերն ու սուտի ակադեմիականները՝ այս տեսարանը հիմնավորելու ու արդարացնելու համար:
Այս տեսարանը ստացվել է քրեական պատասխանատվության ենթակա գործողության արդյունքում: Փաստերն ու ապացույցներն անհամեմատ շատ են ու անհերքելի:
Տեղի ունեցած վանդալիզմի հետևանքով խեղվել ու աղճատվել է հանրապետական նշանակության հուշարձանի տեսքն ու ամբողջականությունը:
Հայաստանում կա՞ արդյոք դատավոր կամ դատախազ, որ պատիվ ու արժանապատվություն կունենա ու ընթացք կտա այդ քրեական գործին...»,- գրել է Հայկ Դեմոյանը։

И эту картину вам 24 апреля преподнесут как восстановление мемориала жертвам Геноцида армян: Айк Демоян
10/04/2026 18:57
В результате «восстановительных работ» в Мемориальном комплексе жертвам Геноцида армян была искажена и нарушена целостность и внешний облик памятника, подчёркивает бывший директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
По его словам, за нанесённый комплексу ущерб необходимо возбудить уголовное дело, однако он задаётся вопросом, есть ли сегодня в Армении судья или прокурор, который будет обладать достаточной честью и достоинством, чтобы дать ему ход.
«…И эту картину 24 апреля вам преподнесут как восстановление Мемориального комплекса Геноцида армян. И скажут, что вы лгали, утверждая, будто одна треть оригинальных облицовочных плит внешней части Храма Вечности превратилась в щебень. Вместо демонтажа и повторной установки, предусмотренных проектом, в этой части мемориала мы увидим облицовку в трёх разных оттенках. И подключатся наёмные писатели, фейковые аккаунты и псевдоакадемики, которые будут обосновывать и оправдывать эту картину.
Эта картина стала результатом действий, подлежащих уголовной ответственности. Фактов и доказательств — более чем достаточно и они неопровержимы.
В результате вандализма был искажён и обезображен внешний вид и целостность памятника республиканского значения.
Есть ли сегодня в Армении судья или прокурор, который будет обладать честью и достоинством, чтобы дать ход этому уголовному делу?..», — написал Айк Демоян.