Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցության օրակարգի, վիզաների ազատականացման գործընթացի վերաբերյալ հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի գլխավորած պատվիրակությանը։
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան–Էստոնիա բազմաոլորտ համագործակցությունը և նշել, որ վերջին շրջանում երկկողմ հարաբերությունները կրում են ինտենսիվ բնույթ։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրա վկայությունն են նաև երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք նոր ազդակ են հաղորդում տարբեր ուղղություններով կապերի ընդլայնմանը։ Երկրի ղեկավարը կարևորել է Էստոնիայի դերը նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացման, այդ թվում՝ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում։
Մարգուս Ցահքնան ընդգծել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու հարցում Էստոնիայի շահագրգռվածությունը։ Վերջինս նշել է, որ Էստոնիան պատրաստ է շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ Կառավարության բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելու նպատակով, նպաստել նաև ՀՀ–ԵՄ փոխգործակցության խթանմանը։ Էստոնիայի ԱԳ նախարարը կարևորել է Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով։
Նիկոլ Փաշինյանը և Մարգուս Ցահքնան մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, ինչպես նաև ՀՀ–ԵՄ համագործակցության օրակարգի, վիզաների ազատականացման գործընթացի և այլ հարցերի շուրջ։

Обсуждены вопросы повестки сотрудничества Армения–ЕС и либерализации визового режима
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахной.
Стороны подчеркнули важность многосекторного сотрудничества между Арменией и Эстонией и отметили активизацию двусторонних отношений в последнее время, включая взаимные визиты на высоком уровне.
Пашинян отметил роль Эстонии в развитии сотрудничества между Арменией и Европейским союзом и в поддержке демократических реформ в стране. В свою очередь Цахкна заявил о готовности Эстонии продолжать содействие реформам правительства Армении и углублению взаимодействия с ЕС.
Отдельно он подчеркнул важность проведения в Ереване саммита Европейского политического сообщества, выразив уверенность в его успешной организации.
В ходе встречи также обсуждались региональные процессы, вопросы повестки Армения–ЕС, включая либерализацию визового режима и другие темы сотрудничества.