2026-ի մարտն ամենատեղումնառատն էր Հայաստանի համար
2026 թվականի մարտ ամսվա օդի միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է -0․3 °C, որը նորմայի սահմաններում էր։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնից հայտնում են, որ մարտը ամենատեղումնառատ էր սկսած 1935 թվականից։ Տեղումների ամսական քանակը Հայաստանի տարածքում կազմել է 98․7 մմ կամ նորմայի 199 %-ը։
Մարտ ամսվա յուրաքանչյուր տասնօրյակին դիտվեցին տեղումներ, որոնք ընդգրկեցին հանրապետության բոլոր շրջանները, սակայն առավել տեղումնառատ էր վերջին տասնօրյակը։ Ամսական տեղումների առավելագույն քանակը դիտվել է Արագածոտնի լեռնային շրջաններում՝ Ամբերդ և Արագած բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայաններում՝ կազմելով 217.9 մմ-ից 278.6 մմ, որը գերազանցել է ամսական նորման 3-ից 5 անգամ։
Մարտի 31-ի դրությամբ ձյան շերտի առավելագույն բարձրությունը կազմել է 274 սմ Արագած բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանում, սակայն ամսի 28-ին ձյան շերտի բարձրությունը հասավ 324 սմ-ի, որը ռեկորդային բարձր ցուցանիշ է մարտ ամսվա համար։ Առանձին լեռնային շրջաններում ձյան շերտի բարձրությունը մարտի 31-ին տատանվել է 64 սմ-ից 110 սմ-ի սահմաններում՝ Ամբերդ, Ջերմուկ և Որոտանի լեռնանցք օդերևութաբանական կայաններում, իսկ նախալեռնային և ցածրադիր շրջաններում ձնածածկույթը բացակայել է։
2026 թվականի մարտ ամսվա ամենացածր ջերմաստիճանը դիտվել է ամսի 10-ին Ծաղկահովիտում՝ -20․5 °C, իսկ ամենաբարձր ջերմաստիճանը մարտի 21-ին՝ Կապանում՝ 23․5 °C։
1935 թվականից իրականացվող դիտարկումների տվյալների համաձայն ամենատաք մարտը դիտվել է 2023 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր 4․5 °C, իսկ ամենացուրտը՝ 1943 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր -6․3 °C։
Ամենաչոր մարտը դիտվել է 1951 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմել էր 13 մմ։
Կլիմայի փոփոխության գնահատականները ցույց են տալիս, որ մարտ ամսվա միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում բարձրացել է 3․6 °C-ով 1935-2026 թթ․ ժամանակահատվածում, իսկ տեղումները նվազել են մոտ 8 %-ով։

Март 2026 года был самым дождливым для Армении
Средняя температура воздуха в марте 2026 года в Армения составила −0,3 °C, что соответствовало норме.
Как сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга Армении, март оказался самым дождливым с 1935 года. Месячное количество осадков на территории республики составило 98,7 мм, или 199 % от нормы.
Осадки наблюдались в каждую декаду марта и охватили все регионы страны, однако наиболее дождливой стала последняя декада. Максимальное месячное количество осадков зафиксировано в горных районах Арагацотна — на высокогорных метеостанциях Амберд и Арагац, где выпало от 217,9 мм до 278,6 мм осадков, что превысило месячную норму в 3–5 раз.
По состоянию на 31 марта максимальная высота снежного покрова составила 274 см на высокогорной метеостанции Арагац, однако 28 марта она достигала 324 см, что является рекордным показателем для марта. В отдельных горных районах 31 марта высота снежного покрова колебалась от 64 до 110 см — на метеостанциях Амберд, Джермук и перевал Воротан, тогда как в предгорных и низменных районах снежный покров отсутствовал.
Самая низкая температура марта 2026 года была зафиксирована 10 марта в Цахкаовите — −20,5 °C, а самая высокая — 21 марта в Капане — 23,5 °C.
Согласно данным наблюдений, ведущихся с 1935 года, самый тёплый март наблюдался в 2023 году, когда средняя месячная температура воздуха составила 4,5 °C, а самый холодный — в 1943 году, когда она равнялась −6,3 °C.
Самый сухой март был отмечен в 1951 году — тогда количество осадков составило 13 мм.
Оценки изменения климата показывают, что средняя температура марта в Армении повысилась на 3,6 °C за период 1935–2026 годов, тогда как количество осадков сократилось примерно на 8 %.