Խաչիկ Գալստյանի գործով դատավորն անհասկանալի պատճառներով ինքնաբացարկ է հայտնել
«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործով դատավոր Վարդգես Սարգսյանը ինքնաբացարկ է հայտնել։ Խաչիկ Գալստյանի գործը մտել է դատարան, գրում է mediahub.am-ը։
Կուսակցության գլխավոր քարտուղարի փաստաբան Արսեն Բաբայանը լրատվամիջոցի հետ զրույցում հայտնել էր, որ գործը մակագրվել է ամենաօբյեկտիվ դատավորներից մեկին, և սպասելիքները, բնականաբար, մեծ են նրանից։
«Այսօր ևս փորձեցինք Բաբայանից պարզել, թե ինչո՞վ կարող է պայմանավորված լինել դատավորի ինքնաբացարկ հայտնելու որոշումը։
«Ինձ համար անակնկալ էր այդ ինքնաբացարկը։ Հիմնավորումներին դեռևս ծանոթ չեմ։ Որոշումը ստանամ, կհասկանամ»,- ասաց Բաբայանը։
Ըստ մեղադրանքի՝ Գալստյանը, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքում 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին կայանալիք համամասնական ընտրակարգով ավագանու ընտրություններում «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Արամ Ղազարոսի Քոչարյանի և ինքնությունները դեռևս չպարզված պատասխանատու այլ անձանց հետ, խմբի կազմում, ընտրությանը կուսակցության օգտին քվեարկելու համար, նույն համայնքի մի շարք բնակիչների, այդ թվում՝ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության» համակիրների օժանդակությամբ, ընտրելու իրավունք ունեցող բազմաթիվ քաղաքացիների առաջարկել և խոստացել են տալ ընտրակաշառք», - գրել է կյաքը:

Судья по делу Хачика Галстяна заявил самоотвод по неясным причинам
Судья Вардгес Саргсян заявил самоотвод по делу генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна. Напомним, накануне сообщалось, что дело Галстяна уже в суде, пишет mediahub.am.
Адвокат генсека партии Арсен Бабаян в беседе со СМИ отмечал, что дело было завизировано одному из самых объективных судей, и ожидания от него, соответственно, были большими.
«Сегодня мы вновь попытались выяснить у Бабаяна, чем может быть обусловлено решение судьи заявить самоотвод.
"Для меня этот самоотвод стал неожиданностью. С обоснованиями я пока не ознакомлен. Когда получу решение, станет ясно", — сказал Бабаян.
Согласно обвинению, Галстян, вступив в предварительный сговор с кандидатом партии «Отечество» на выборах в совет старейшин общины Вагаршапат Армавирской области — Арамом Казаросовичем Кочаряном, а также с другими пока не установленными лицами, действуя группой, с целью обеспечения голосования в пользу партии, при содействии ряда жителей той же общины, в том числе сторонников Республиканской партии Армении, предлагал и обещал предвыборные взятки многим гражданам, имеющим право голоса», — говорится в публикации.