Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման. Դատարանը որոշում է ընդունել
10/04/2026 19:58
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը տեղեկացնում է՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման.
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ քննչական կոմիտեն (քննիչ Արա Ավագյան) 14.02.2026թ. որոշում էր կայացրել և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել էր բացակայելու արգելքը:
Այդ արգելքի, ինչպես նաև ժամանակավոր Վրաստան մեկնելու թույլտվությունը քննիչի կողմից մերժելու պատճառով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը չէր կարողացել մասնակցել Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդի հուղարկավորության սուրբ արարողությանը:
Քննիչի նշված որոշումը բողոքարկվել էր վերադաս դատախազին: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը (դատախազ Խաչատուր Գալստյան) որոշում էր կայացրել բողոքը մերժելու մասին: Դատախազի մերժումից հետո բողոք էր ներկայացվել դատարան:
Այսօր՝ 10.04.2026թ., Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանը (դատավոր Անի Դանիելյան) որոշում է կայացրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանի բողոքը բավարարելու մասին: Դատարանի որոշման հիման վրա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման»,- հայտնել է Արա Զոհրաբյանը։

Суд принял решение: мера пресечения в отношении Католикоса всех армян подлежит отмене
Адвокат Ара Зограбян сообщает, что мера пресечения, применённая в отношении Католикоса всех армян, подлежит отмене.
«Как известно, Следственный комитет РА (следователь Ара Авагян) 14.02.2026 года принял решение и в качестве меры пресечения в отношении Католикоса всех армян избрал запрет на выезд.
Из-за этого запрета, а также отказа следователя предоставить разрешение на временный выезд в Грузию, Католикос всех армян не смог принять участие в похоронах католикоса-патриарха всея Грузии Илии II.
Указанное решение следователя было обжаловано вышестоящему прокурору. Генеральная прокуратура РА (прокурор Хачатур Галстян) приняла решение об отклонении жалобы. После отказа прокурора жалоба была подана в суд.
Сегодня, 10.04.2026 года, Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции (судья Ани Даниелян) удовлетворил жалобу адвоката Католикоса всех армян. На основании решения суда мера пресечения, применённая в отношении Католикоса всех армян, подлежит отмене», — сообщил Ара Зограбян.