Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառու է 1 մլն 700 հազար քաղաքացի․ Ավանեսյան
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 10-ին կազմակերպել էր «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման 100 օրը» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Հանձնաժողովի նախագահ Վանիկ Օհանյանն իր խոսքում կարեւորել է համակարգի ներդրումը՝ նշելով, որ այն պատմական է եւ անհրաժեշտ, ինչն էապես բարելավել է բնակչության կյանքի որակը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պատգամավորներին ներկայացրել է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը ներդնելուց հետո 3 ամսվա տվյալները: Նշենք, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ից ուժի մեջ է մտել «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքը, որի արդյունքում 2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում իրականացվում է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության փուլային ներդրում:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով հունվարի 1-ից սկսած քաղաքացիներն այս համակարգում սպասարկվել են: Եռամսյակի տվյալներով Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառու է 1 մլն 700 հազար քաղաքացի:
«Մեր կանխատեսումներով մոտ 1 մլն 600 հազար քաղաքացի պետք է ունենայինք: Ըստ էության, ավելի շատ են, եւ սա մի քանի հանգամանքի հետ է կապված: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ունենք տեղաշարժ մինչեւ 200 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող անձանցից դեպի 200 հազարից ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք: Եվ այս թիվը տասնյակ հազարների մասին է»,- պարզաբանել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Ըստ նախարարի՝ 614 հազար 226 հազար շահառու համակարգի շրջանակում արդեն ստացել է տարբեր ծառայություններ: Նրանց մեծ մասը 65+ տարիքի անձինք են: Բժշկական այդ ծառայություններից օգտված քաղաքացիներից 67.979-ն առաջին անգամ է սպասարկվել պետպատվերի շրջանակում: Նախարարը պարզաբանել է, որ այս թիվը վերաբերում է միայն մարտ ամսին: Փետրվարին այն կազմել է 42 հազար, հունվարին՝ 16 հազար:
Վիրահատվել է 68.000 քաղաքացի, իսկ ամբուլատոր հետազոտությունների թիվը կազմել է 1 մլն 386 հազար: Դեղերի դուրսգրման թիվը եղել է 458 հազար:
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգում ընդգրկված է 2400 ծառայություն, որը լրամշակվելու է՝ ելնելով ստացված տվյալներից: Նախատեսվում է, որ շեշտակի փոփոխություններ չեն լինի: Համակարգի շրջանակում սպասարկվողների 58 տոկոսը եղել են կանայք, 42 տոկոսը՝ տղամարդիկ: 646 հազար շահառու երեխաներից (0-18 տարեկան) համակարգի ծառայություններից օգտվել է 28 տոկոսը:
«Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ մեր ակտուարական հաշվարկներն այս երեք ամիսների մասով ցույց են տալիս, որ դրանք ճիշտ են եղել, եւ եռամսյակի արդյունքներով մենք մեր ծախսերի եւ մուտքագրումների առումով բալանսի մեջ ենք: Սա եւս ամենակարեւոր նորություններից եւ փաստերից է»,- շեշտել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը ներկայացրել է նաեւ այլ տվյալներ, խոսել անելիքներից եւ առաջիկա ծրագրերից, պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
Այս համատեքստում նա նշել է, որ հիվանդանոցային օղակում այսօր արդեն հերթեր չկան, եւ քաղաքացիներն իրենց անհրաժեշտ ծառայությունը կարող են ստանալ 2-3 շաբաթվա ընթացքում:
Նախարարը նաեւ կարեւորել է բժշկական հաստատություններում անհարկի ծառայությունները բացառելու անհրաժեշտությունը:

Бенефициарами системы всеобщего медицинского страхования являются 1 млн 700 тыс. граждан — Анаит Аванесян
10 апреля Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения организовала рабочее обсуждение на тему «100 дней внедрения системы всеобщего медицинского страхования».
Председатель комиссии Ваник Оганян в своём выступлении подчеркнул важность внедрения системы, отметив, что она носит исторический и необходимый характер и существенно повысила качество жизни населения.
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян представила депутатам данные за три месяца после внедрения системы всеобщего медицинского страхования. Напомним, что 25 декабря 2025 года вступил в силу закон «О всеобщем медицинском страховании», в результате чего с 1 января 2026 года в Армении поэтапно внедряется система всеобщего медицинского страхования.
По словам Аванесян, с 1 января граждане уже получают услуги в рамках этой системы. По итогам квартала бенефициарами системы стали 1 млн 700 тыс. граждан.
«По нашим прогнозам, у нас должно было быть около 1 млн 600 тыс. граждан. Фактически их больше, и это связано с рядом факторов. С радостью отмечу, что наблюдается переход людей с доходом до 200 тысяч драмов в категорию граждан с доходом свыше 200 тысяч драмов. И это десятки тысяч человек», — пояснила министр.
По её словам, 614 тыс. 226 бенефициаров уже получили различные услуги в рамках системы. Большинство из них — лица старше 65 лет. Среди граждан, воспользовавшихся медицинскими услугами, 67 979 человек впервые получили обслуживание в рамках госзаказа. Министр уточнила, что эта цифра относится только к марту; в феврале она составляла 42 тысячи, в январе — 16 тысяч.
Около 68 тысяч граждан были прооперированы, а число амбулаторных обследований составило 1 млн 386 тысяч. Количество выписанных лекарственных препаратов достигло 458 тысяч.
В систему всеобщего медицинского страхования включено 2400 медицинских услуг, перечень которых будет дорабатываться на основе полученных данных. Существенных изменений при этом не планируется. Среди обслуженных в рамках системы 58% составляют женщины, 42% — мужчины. Из 646 тысяч детей (0–18 лет), включённых в систему, услугами воспользовались 28%.
«Хочу особо подчеркнуть, что наши актуарные расчёты за эти три месяца показывают их корректность, и по итогам квартала мы находимся в балансе по расходам и поступлениям. Это ещё одна из важнейших новостей и фактов», — отметила Анаит Аванесян.
Министр также представила другие данные, рассказала о планах и предстоящих программах, а также ответила на вопросы депутатов.
В этом контексте она отметила, что в стационарном звене сегодня уже нет очередей, и граждане могут получать необходимые услуги в течение 2–3 недель.