Մենք պետք է կանգնեցնենք Նիկոլ Փաշինյանին, որպեսզի չկործանվի երիտասարդի կյանք, որ այլևս մարդիկ չահաբեկվեն․ Ալիկ Ալեքսանյան (Տեսանյութ)
11/04/2026 18:11
Ազատության հրապարակում «Ուժեղ Հայաստան»-ի հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ կուսակցության խորհրդի անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը իր ելույթում նշել է՝ հավաքվել են մարդիկ, ովքեր պահանջում են փոփոխություն, ովքեր դեմ են եկեղեցու ապականմանը, դեմ են ատելությանը, պառակտմանը։
«Մենք ուզում ենք ոչ թե պարզապես գոյատևել, այլ լիարժեք ապրել, ոչ թե միայն դիմանալ, այլ ծառայել, զարգանալ ու ծաղկել։ Մենք ուզում ենք այդ Հայաստանը, և ես վստահ ասում եմ՝ այդ Հայաստանը հնարավոր է։
Հնարավոր է ուժեղ խաղաղություն՝ ոչ թե հանձնումով ձեռք բերված, այլ արժանապատվությամբ կառուցված։ Հնարավոր է ուժեղ տնտեսություն, որտեղ յուրաքանչյուրի ջանքն ու երազանքը արժեք ունեն։ Հնարավոր է ուժեղ Հայաստան, որտեղ ոչ ոք չի ձերբակալվի իր ձայնը բարձրացնելու համար, որտեղ ոչ ոք չի ահաբեկվի ճշմարտություն ասելու համար, որտեղ ոչ ոք չի կանգնի ընտրության առաջ՝ հայրենիքի և ապագայի միջև։
Մենք պետք է կանգնեցնենք Նիկոլ Փաշինյանին, որպեսզի չկործանվի այն երիտասարդի կյանքը, որի միակ «մեղքը» եկեղեցում գտնվելն էր։ Այսօր նա կալանավորված է, և նրա առողջական վիճակը վատթարանում է։ Մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է հայտնվել նրա տեղում։
Պետք է կանգնեցնենք նրան, որպեսզի չահաբեկվեն մարդիկ, ինչպես այն արցախցի աղջկան մետրոյում, ով հրաժարվել էր վերցնել  կտրտված Հայաստանի քարտեզը։ Մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է լինել հաջորդը։
Պետք է կանգնեցնենք նրան, որպեսզի մարդիկ չձերբակալվեն Ազգային ժողովի առջև իրենց բողոքը բարձրացնելու համար։ Մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է լինել հաջորդ քաղաքացին»։

Мы должны остановить Никола Пашиняна, чтобы не была разрушена жизнь молодого человека и чтобы люди больше не подвергались запугиванию: Алик Алексанян (видео)
11/04/2026 18:31
В ходе митинга партии «Сильная Армения» на площади Свободы член совета партии Алик Алексанян заявил, что на площади собрались люди, требующие перемен и выступающие против осквернения церкви, а также против ненависти и раскола в обществе.
«Мы хотим не просто выживать, а полноценно жить; не просто терпеть, а служить, развиваться и процветать. Мы хотим такую Армению, и я уверенно заявляю: такая Армения возможна.
Возможен сильный мир — не навязанный через уступки, а построенный на достоинстве. Возможна сильная экономика, где ценятся труд и мечты каждого. Возможна сильная Армения, где никого не будут задерживать за выражение своего мнения и не будут запугивать за правду, где никто не окажется перед выбором между Родиной и будущим.
Мы должны остановить Никола Пашиняна, чтобы не была разрушена жизнь молодого человека, единственной "виной" которого было присутствие в церкви. Сегодня он находится под арестом, и его состояние ухудшается. Каждый из нас может оказаться на его месте.
Мы должны остановить его, чтобы люди не подвергались запугиванию — как та девушка из Арцаха в метро, которая отказалась взять разрезанную карту Армении. Каждый из нас может оказаться следующим.
Мы должны остановить его, чтобы людей не задерживали перед зданием Национального собрания за выражение протеста. Каждый из нас может оказаться следующим гражданином», — заявил Алексанян.