Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու որոշումն ի կատար չի ածվում. դատախազությունը բողոք կներկայացնի
13/04/2026 14:02
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Անի Դանիելյանի, որոշում է կայացրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանի բողոքը բավարարելու մասին:
Դատարանի որոշման հիման վրա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման:
Փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատարանի որոշումը դեռ ի կատար չի ածվել:
«Վստահ եմ, որ դատախազությունը այդ որոշումը բողոքարկելու է և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի չկատարի դատարանի որոշումը»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Հարցին՝ Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու մասին որոշումը կարո՞ղ է հույս ներշնչել, որ արդարադատություն կա՝ Մայր Աթոռի ներկայացուցիչն ասաց, որ արդարադատության հույս միշտ էլ կա:
«Ցավոք, որոշ դատավորներ կուրորեն կայացնում են այնպիսի որոշումներ, որոնք հաճելի են իշխանության քիմքին: Սակայն կան նաև այնպիսի դատավորներ, որոնք ղեկավարվում են օրենքով, սա, իհարկե, մեծացնում է արդարադատության հույսը»,- ընդգծեց Արա Զոհրաբյանը։
Փաստաբան Զոհրաբյանի վստահ լինելը ճիշտ էր. դատախազությունը բողոքարկելու է որոշումը։ Aysor.am-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնեցին, որ վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու։
Հիշեցնենք՝ Վեհափառ Հայրապետը մեղադրյալի կարգավիճակում է. Ամենայն Հայոց Հայրապետին մեղադրում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու համար, որով պահանջվում է, որ Արման Սարոյանը վերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։

Решение об отмене меры пресечения в отношении Католикоса пока не исполняется: прокуратура подаст апелляцию
13/04/2026 14:30
Ереванский суд общей юрисдикции первой инстанции, под председательством судьи Ани Даниелян, удовлетворил жалобу адвоката Католикоса Всех армян.
На основании решения суда мера пресечения, применённая в отношении Католикоса Всех армян, подлежит отмене.
Адвокат и представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ара Зограбян в беседе с Aysor.am сообщил, что решение суда пока не исполнено.
«Уверен, что прокуратура обжалует это решение и сделает всё, чтобы не исполнять решение суда», — отметил Зограбян.
Отвечая на вопрос о том, может ли это решение вселять надежду на наличие правосудия, представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина заявил, что надежда на справедливость всегда существует.
«К сожалению, некоторые судьи слепо выносят решения, угодные властям. Однако есть и судьи, которые руководствуются законом — это, безусловно, усиливает надежду на справедливость», — подчеркнул Ара Зограбян.
В свою очередь, в Генеральной прокуратуре Армении сообщили Aysor.am, ччто будет подана апелляционная жалоба.
Напомним, Католикос Всех армян имеет статус обвиняемого. Ему вменяется воспрепятствование исполнению судебного акта, согласно которому Арман Сароян должен быть восстановлен в должности главы Масиацотнской епархии.