Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու որոշումն ի կատար չի ածվում. դատախազությունը բողոք կներկայացնի
13/04/2026 14:02
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Անի Դանիելյանի, որոշում է կայացրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պաշտպանի բողոքը բավարարելու մասին:
Դատարանի որոշման հիման վրա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը ենթակա է վերացման:
Փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ դատարանի որոշումը դեռ ի կատար չի ածվել:
«Վստահ եմ, որ դատախազությունը այդ որոշումը բողոքարկելու է և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի չկատարի դատարանի որոշումը»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Հարցին՝ Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու մասին որոշումը կարո՞ղ է հույս ներշնչել, որ արդարադատություն կա՝ Մայր Աթոռի ներկայացուցիչն ասաց, որ արդարադատության հույս միշտ էլ կա:
«Ցավոք, որոշ դատավորներ կուրորեն կայացնում են այնպիսի որոշումներ, որոնք հաճելի են իշխանության քիմքին: Սակայն կան նաև այնպիսի դատավորներ, որոնք ղեկավարվում են օրենքով, սա, իհարկե, մեծացնում է արդարադատության հույսը»,- ընդգծեց Արա Զոհրաբյանը։
Փաստաբան Զոհրաբյանի վստահ լինելը ճիշտ էր. դատախազությունը բողոքարկելու է որոշումը։ Aysor.am-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնեցին, որ վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու։
Հիշեցնենք՝ Վեհափառ Հայրապետը մեղադրյալի կարգավիճակում է. Ամենայն Հայոց Հայրապետին մեղադրում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու համար, որով պահանջվում է, որ Արման Սարոյանը վերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։

Decision to lift the preventive measure applied to His Holiness Karekin II not being implemented; the prosecutor’s office will file an appeal
13/04/2026 14:38
The Criminal Court of First Instance of Yerevan, presided over by Judge Ani Danielyan, has upheld the defense appeal submitted by the lawyer of the Catholicos of All Armenians.
According to the court’s ruling, the preventive measure applied to the Catholicos of All Armenians is subject to lifting.
Lawyer and representative of the Mother See, Ara Zohrabyan, told Aysor.am that the court’s decision has not yet been implemented.
“I am sure that the Prosecutor’s Office will appeal this decision and will do everything to prevent the court’s ruling from being enforced,” Zohrabyan said.
When asked whether the decision to lift the preventive measure could be seen as a sign of justice, the representative of the Mother See responded that there is always hope for justice.
“Unfortunately, some judges blindly make decisions that are pleasing to the authorities. However, there are also judges who are guided by the law. This, of course, increases hope for justice,” Zohrabyan emphasized.
The Prosecutor General’s Office later confirmed to Aysor.am that it will file an appeal against the ruling.
As a reminder, His Holiness the Catholicos of All Armenians is in the status of a defendant. He is accused of obstructing the execution of a judicial act requiring Arman Saroyan to be reinstated as Primate of the Masyatsotn Diocese. A travel ban has been applied as a preventive measure.