Կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանի կարողությունը մոտ 1 մլրդ դոլարով ավելացել է. Նարեկ Կարապետյան
Բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի եղբորորդին՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը, վկայակոչելով ամերիկյան Forbes պարբերականի 2026 թվականի տվյալները՝ տեղեկացրել է, որ Սամվել Կարապետյանի կարողությունը 1 տարվա ընթացքում աճել է 900 մլն դոլարով՝ կազմելով 4.1 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
«Շատ գիտե՞ք մարդ, ով կալանքի տակ հաջողել է համարյա 1 մլրդ դոլարով կարողություն ավելացնել: Պատկերացրեք՝ որտեղ կբարձրացնի երկրում ապրելու մակարդակը, երբ լինի Հայաստանի վարչապետը: Փոփոխության ժամանակն է»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ Սամվել Կարապետյանը կալանքի տակ է գտնվել 2025թ.-ի հունիսի 18-ից. նա մեղադրվում է իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերի մեջ: Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Կարապետյանը հայտարարեց, որ միշտ եղել է Հայ եկեղեցու և հայ ժողովրդի կողքին, և եթե քաղաքական գործիչները հաջողության չհասնեն, ապա «մենք պատրաստ ենք մեր ձևով մասնակցել այդ ամենին»:
Ավելի ուշ նրան մեղադրանք առաջադրվեց նաև տնտեսական բնույթի հանցագործություններ կատարելու համար (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափում և փողերի լվացում): Կարապետյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքների բոլոր դրվագները։ Նրա պաշտպանները, թիմակիցները, ընդդիմադիր քաղաքական շրջանակը Սամվել Կարապետյանին քաղբանտարկյալ են համարում:
Հունվարի 17-ին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժվեց, կիրառվեց տնային կալանք:

«Состояние Самвела Карапетяна, находящегося под арестом, увеличилось почти на $1 млрд»: Нарек Карапетян
Член совета партии «Сильная Армения», племянник предпринимателя Самвела Карапетяна — Нарек Карапетян, ссылаясь на данные Forbes за 2026 год, сообщил, что состояние Карапетяна за год выросло на 900 млн долларов и достигло 4,1 млрд долларов США.
«Много ли вы знаете людей, которые, находясь под арестом, сумели увеличить своё состояние почти на $1 млрд? Представьте, насколько может вырасти уровень жизни в стране, когда он станет премьер-министром Армении. Время перемен», — написал он на своей странице в Facebook.
Напомним, что Самвел Карапетян находится под арестом с 18 июня 2025 года. Ему предъявлено обвинение в публичных призывах к захвату власти. Это произошло после его заявления о поддержке Армянской Апостольской церкви и армянского народа, в котором он отметил, что, если политические силы не добьются успеха, «мы готовы участвовать в этом по-своему».
Позднее ему также были предъявлены обвинения в уклонении от уплаты налогов в особо крупных размерах и отмывании денежных средств.
Карапетян не признаёт предъявленные обвинения. Его защита, сторонники и представители оппозиции считают его политическим заключённым.
17 января суд отказал в удовлетворении ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу, заменив её на домашний арест.