Արման Սարոյանը չի կարող ներկայացնել Հայոց Եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ոչ էլ բարոյական տեսանկյունից. Մայր Աթոռ
ՀՀ վարչապետի 2026 թ. մարտի 27-ի որոշմամբ Արման Սարոյանը (նախկին Գևորգ եպիսկոպոսը) նշանակվել է «Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովի» անդամ՝ որպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ։
Սույն նշանակումը, որը կատարված է առանց Հայ Առաքելական Եկեղեցու համաձայնության, անընդունելի է ու անօրինական, ինչպես նաև խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը, հայտնում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից։
«Պետական կամ որևէ այլ կառույցում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ու արտոնությամբ։ Իսկ կարգալույծ հռչակված Գևորգ եպիսկոպոսը լիազորված չէ և չի կարող ներկայացնել Հայոց Եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ոչ էլ բարոյական տեսանկյունից։
Այս քայլը հերթական ոտնձգությունն է Հայոց Եկեղեցու ինքնավարության և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կանոնական իրավասությունների նկատմամբ։
Հարկ է, որ պաշտոնական փաստաթղթից՝ ՀՀ վարչապետի որոշումից վերացվի նշյալ կեղծ տեղեկությունը»,- ասվում է Մայր Աթոռի հաղորդագրությունում։

Арман Сароян не может представлять Армянскую церковь ни с канонической, ни с правовой, ни с моральной точки зрения — Первопрестольный Эчмиадзин
13/04/2026 15:57
Решением премьер-министра Армении от 27 марта 2026 года Арман Сароян (бывший епископ Геворг) назначен членом Консультативной комиссии по вопросам помилования в качестве представителя Армянской Апостольской Святой Церкви.
Данное назначение, осуществлённое без согласия Армянской Апостольской Церкви, является неприемлемым и незаконным, а также нарушает законодательство Республики Армения, заявили в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
«Представитель Армянской Апостольской Святой Церкви в государственных или иных структурах может назначаться исключительно с благословения и разрешения Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Католикоса Всех армян. Между тем лишённый сана бывший епископ Геворг не уполномочен и не может представлять Армянскую церковь ни с канонической, ни с правовой, ни с моральной точки зрения.
Этот шаг является очередным посягательством на автономию Армянской церкви и канонические полномочия Католикоса Всех армян.
Необходимо исключить из официального документа — решения премьер-министра Армении — указанную недостоверную информацию», — говорится в заявлении Первопрестольного Эчмиадзина.