Արման Սարոյանը չի կարող ներկայացնել Հայոց Եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ոչ էլ բարոյական տեսանկյունից. Մայր Աթոռ
ՀՀ վարչապետի 2026 թ. մարտի 27-ի որոշմամբ Արման Սարոյանը (նախկին Գևորգ եպիսկոպոսը) նշանակվել է «Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովի» անդամ՝ որպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ։
Սույն նշանակումը, որը կատարված է առանց Հայ Առաքելական Եկեղեցու համաձայնության, անընդունելի է ու անօրինական, ինչպես նաև խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը, հայտնում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից։
«Պետական կամ որևէ այլ կառույցում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ու արտոնությամբ։ Իսկ կարգալույծ հռչակված Գևորգ եպիսկոպոսը լիազորված չէ և չի կարող ներկայացնել Հայոց Եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ոչ էլ բարոյական տեսանկյունից։
Այս քայլը հերթական ոտնձգությունն է Հայոց Եկեղեցու ինքնավարության և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կանոնական իրավասությունների նկատմամբ։
Հարկ է, որ պաշտոնական փաստաթղթից՝ ՀՀ վարչապետի որոշումից վերացվի նշյալ կեղծ տեղեկությունը»,- ասվում է Մայր Աթոռի հաղորդագրությունում։

Arman Saroyan cannot represent the Armenian Church from a canonical, legal, or moral standpoint – Mother See
13/04/2026 16:43
By a decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia dated March 27, 2026, Arman Saroyan (former Bishop Gevorg) was appointed as a member of the “Consultative Commission for the Discussion of Indulgence Issues” as a representative of the Armenian Apostolic Holy Church.
According to the Mother See of Holy Etchmiadzin, this appointment – made without the consent of the Armenian Apostolic Church – is unacceptable, unlawful, and in violation of the legislation of the Republic of Armenia.
“A representative of the Armenian Apostolic Holy Church in any state or other body may be appointed only with the blessing and authorization of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Catholicos of All Armenians. Bishop Gevorg, having been defrocked, holds no authority and cannot represent the Armenian Church from a canonical, legal, or moral standpoint.
This step constitutes yet another encroachment on the autonomy of the Armenian Church and the canonical authority of the Catholicos of All Armenians.
It is imperative that the aforementioned inaccurate information be removed from the official document, namely the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia,” the statement of the Mother See reads.