Քաղաքացիներին գետինը մտնելու կոչ է անում և «բեռ» որակում մի քաղաքապետ, որն ամբողջությամբ տապալել է մայրաքաղաքի կառավարումը․ Գառնիկ Դանիելյան
13/04/2026 20:13
Այսօր Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տրանսպորտից օգտվող քաղաքացիների մասին էր խոսել՝ ասելով.
«Վճարող քաղաքացիները չվճարող քաղաքացիներին որպես բեռ՝ տանում են իրենց վզին։ Չպետք է հանդուրժենք, որ չվճարող, անպատասխանատու քաղաքացին հորդուբորդ գա։ Ամոթից գետինը մտնելու փոխարեն, մի հատ էլ ելույթ են ունենում»։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն արձագանքել է՝ ընդգծելով՝ խայտառակ ցածր վարկանիշ ունեցող քաղաքական թիմ  ներկայացնող քաղաքապետը ավելի լավ կլինի՝ մարդկանց վրա «մունաթ» գալու փոխարեն, քաղաքի բազմաթիվ խնդիրները լուծի։
«Օրերս անդրադարձել էի Ավինյանի ապօրինի հրահանգին, որով սպառնում էր վարորդներին՝ ուղևորավարձ չպահանջելու դեպքում զրկել արտաժամյա աշխատանքի դիմաց վճարելուց։
Այսօր էլ սույն անձնավորությունը կոչ է անում վարորդներին տրանսպորտը կանգնեցնել և իջեցնել այն ուղևորներին, որոնք կհրաժարվեն վճարելուց։ Սա դեռ բավական չէ, մի բան էլ՝ խորհուրդ է տալիս մեր քաղաքացիներին այսպիսի իրավիճակներում սատարել վարորդին։
Տպավորություն է, որ սրանք ամեն ինչ անում են հանրային տրանսպորտում լարվածություն և բախումներ ստեղծելու, մարդկանց իրար դեմ հանելու համար։
Մեր քաղաքացիներին գետինը մտնելու կոչ է անում և «բեռ» որակում մի քաղաքապետ, որն ամբողջությամբ տապալել է մայրաքաղաքի կառավարումը, այդ թվում՝ տրանսպորտային բարեփոխումներ կոչվածը։
Ուղևորները կանգառներում երկար ժամանակ սպասելուց հետո չեն կարողանում բարձրանալ ավտոբուսներ։ Երբ սրանք նոր էին եկել իշխանության, ցուցադրաբար օգտվում էին հանրային տրանսպորտից։ Առաջարկում եմ իշխանության ներկայացուցիչներին այժմ էլ աշխատանքային ժամի ավարտից հետո օգտվել հանրային տրանսպորտից՝ փորձելով առանց հրելու հասնել վալիդատորին։ Պարզապես անհնար է։
Խայտառակ ցածր վարկանիշ ունեցող քաղաքական թիմ ներկայացնող քաղաքապետին խորհուրդ կտայի, որ առավոտ շուտ մարդկանց վրա «մունաթ» գալու փոխարեն մտահոգվեր, օրինակ, հորդառատ անձրևի հետևանքով անձրևաջրերում արգելափակված մի շարք տրանսպորտային միջոցների հարցով։ Ի Վերջո, միջոցներ ձեռնարկեր հեղեղատարների խնդիրը լուծելու ուղղությամբ, որ ամեն անձրևից հետո քաղաքի փողոցներում չստեղծվեր աղետալի վիճակ։
Այլապես, իրենց իշխանության օրոք ամեն օր երկրում և մայրաքաղաքում ճգնաժամ է։ Անձրև կամ ձյուն է գալիս, ճգնաժամ է, իբրև իրականացնում են ասֆալտապատման աշխատանքներ, քաոս է ստեղծվում փողոցներում։
Ամենուրեք տալիս են շինթույլտվություններ, հատում են ծառերը, չեն փակում աղբավայրերը՝ Երևանի օդի աղտոտվածության մեջ մեղադրելով Արգիշտի թագավորին։
Միայն կարողանում են քանդել, հանձնել, սպառնալ սեփական ժողովրդին, տուգանել ու կալանավորել»,- գրել է Գառնիկ Դանիելյանը։

Мэр, проваливший управление столицей, называет граждан «бременем» и призывает их «провалиться сквозь землю» — Гарник Даниелян
13/04/2026 20:20
Сегодня мэр Еревана Тигран Авинян, говоря о пассажирах общественного транспорта, заявил:
«Граждане, оплачивающие проезд, несут бремя тех, кто не платит. Мы не должны терпеть, чтобы безответственные граждане, не оплачивающие проезд, вели себя нагло. Вместо того чтобы от стыда провалиться сквозь землю, они ещё и выступают».
Депутат фракции «Армения» Национального собрания Гарник Даниелян, реагируя на это, отметил, что мэру, представляющему политическую команду с крайне низким рейтингом, следовало бы вместо упрёков в адрес людей заняться решением многочисленных проблем города.
«Недавно я уже обращался к незаконному распоряжению Авиняна, которым он угрожал водителям лишением зарплаты за сверхурочную работу в случае, если те не будут требовать оплату за проезд.
Сегодня же этот человек призывает водителей останавливать транспорт и высаживать пассажиров, отказывающихся платить. Более того, он рекомендует гражданам в таких ситуациях поддерживать водителей.
Создаётся впечатление, что делается всё для того, чтобы спровоцировать напряжённость и столкновения в общественном транспорте, настроить людей друг против друга.
Мэр, полностью проваливший управление столицей, называет наших граждан «бременем» и призывает их провалиться сквозь землю, включая так называемые транспортные реформы.
Пассажиры подолгу ждут на остановках и не могут попасть в автобусы. Когда эта власть только пришла, её представители демонстративно пользовались общественным транспортом. Предлагаю им сейчас, после рабочего дня, снова воспользоваться транспортом и попытаться без толкотни добраться до валидатора — это просто невозможно.
Вместо того чтобы с утра упрекать людей, мэру следовало бы, например, заняться проблемой автомобилей, оказавшихся в ловушке из-за ливневых дождей, и принять меры для решения вопроса ливневой канализации, чтобы после каждого дождя город не оказывался в катастрофическом состоянии.
Иначе при их власти каждый день — кризис: дождь или снег — кризис, якобы ведутся дорожные работы — в городе возникает хаос.
Раздаются строительные разрешения, вырубаются деревья, не закрываются свалки, а в загрязнении воздуха в Ереване обвиняют царя Аргишти.
Они умеют только разрушать, сдавать, угрожать собственному народу, штрафовать и арестовывать», — написал Гарник Даниелян.