Գոհար Ղումաշյանին առաջադրվել է մեղադրանք, պետք է քննարկվի խափանման միջոցի հարցը. Փաստաբան
«Գոհար Ղումաշյանն իր խնամքին ունի մեկուկես ամսական երեխա, որը սնվում է բացառապես մայրական կաթով։ Էմոցիոնալ ֆոնից զատ՝ անհրաժեշտ է հստակ փաստել, որ գործ ունենք բացարձակ ապօրինի քրեական հետապնդման հետ, որը ոչ այլ ինչ է, քան ակնհայտ քաղաքական հետապնդում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նրա շահերի պաշտպան Արմեն Ֆերոյանը;
Նրա խոսքով՝ քաղաքական հետապնդումը կարող է դրսևորվել տարբեր ձևերով, և ցանկացած իրավիճակ կարող են փորձել ներկայացնել որպես իրավական, քրեաիրավական գործընթաց։
«Գոհար Ղումաշյանը որևէ կապ և առնչություն չունի իրեն առաջադրված մեղադրանքի հետ։ Մենք սա գնահատում ենք որպես ապօրինություն և քաղաքական հետապնդման առանձնահատուկ դրսևորում։ Երբ նման հետապնդումը ուղղվում է այնպիսի անձի նկատմամբ, ով խնամում է հատուկ ուշադրություն պահանջող՝ նորածին երեխա, դա առավել քան մտահոգիչ և խնդրահարույց է։
Այս պահին նրան առաջադրվել է մեղադրանք, և պետք է որոշվի՝ նրան տանում են դատարան կալանքի սանկցիայի ներկայացնելու նպատակով։ Չնայած նրան արդեն իսկ ձերբակալել են հենց այդ նպատակով, վարույթն իրականացնող մարմինն ինքն է որոշելու իր դիրքորոշումը՝ արդյոք այն կփոխվի, կկիրառվի գրավ, թե այլ խափանման միջոց։ Այսինքն՝ դեռ պետք է քննարկվի խափանման միջոցի հարցը»,-նշեց փաստաբանը։
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանն էլ հավելեց.
«Մարդկային տեսանկյունից գործ ունենք շատ ծանր իրավիճակի հետ։ Նրա երեխան շատ փոքր է, անգամ մանկահասակ չէ, նորածին է, խոսք է գնում փետրվարի 20-ին ծնված երեխայի մասին»։

Гоар Гумашян предъявлено обвинение, предстоит рассмотрение меры пресечения — адвокат
«У Гоар Гумашян на попечении полуторамесячный ребёнок, который питается исключительно материнским молоком. Помимо эмоциональной составляющей, необходимо чётко зафиксировать, что мы имеем дело с абсолютно незаконным уголовным преследованием, которое не является ничем иным, как очевидным политическим преследованием», — заявил в беседе с журналистами её адвокат Армен Фероян.
По его словам, политическое преследование может проявляться в различных формах, и любую ситуацию могут попытаться представить как правовой, уголовно-правовой процесс.
«Гоар Гумашян не имеет никакого отношения к предъявленному ей обвинению. Мы расцениваем это как незаконность и особое проявление политического преследования. Когда подобное преследование направлено против лица, ухаживающего за новорождённым ребёнком, требующим особого внимания, это вызывает серьёзную обеспокоенность и является крайне проблематичным.
На данный момент ей предъявлено обвинение, и предстоит решить, будет ли она доставлена в суд для избрания меры пресечения в виде ареста. Несмотря на то, что она уже была задержана именно с этой целью, орган, осуществляющий производство, сам определит свою позицию — будет ли она изменена, применён ли залог или иная мера пресечения. То есть вопрос меры пресечения ещё подлежит обсуждению», — отметил адвокат.
Адвокат Арам Вардеванян добавил:
«С человеческой точки зрения мы имеем дело с очень тяжёлой ситуацией. Её ребёнок очень мал — это даже не малолетний, а новорождённый ребёнок, речь идёт о ребёнке, родившемся 20 февраля».