Ժամանակն է հանրային գիտակցության մեջ ձևավորելու և ամրապնդելու «հավաքական ընդդիմություն» գաղափարը. Օսկանյան
14/04/2026 10:46
Հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ ընդդիմադիր դաշտը հիմնականում արդեն ձևավորվել է։ Նրանց ցուցակները հրապարակված են, ծրագրերը՝ ներկայացված։ Ծրագրերի մեջ ակնհայտ է ընդհանուր օրակարգը՝ խաղաղությունը, տնտեսական զարգացումը, աղքատության հաղթահարումը, արդարության վերականգնումը, ազգային վերածնունդն ու միասնությունը, գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Այժմ, երբ հիմքը դրված է, ժամանակն է հանրային գիտակցության մեջ ձևավորելու և ամրապնդելու «հավաքական ընդդիմություն» գաղափարը։ Սա այլևս անհատական ջանքերի մասին չէ, այլ ընդհանուր նպատակի։ Հավատացած եմ՝ այս հավաքական ընդդիմությունը հաղթելու է ընտրություններում։
Սակայն միայն հաղթելը բավարար չէ։ Պետք է ավելի բարձր նշաձող սահմանել։ Այս միտքը նշել եմ նաև իմ նախորդ գրառման մեջ և շարունակելու եմ կրկնել։ Նպատակը չպետք է լինի պարզապես թույլ չտալ, որ Փաշինյանը վերարտադրվի իշխանության մեջ, այլ նաև ապահովել, որ նրա կուսակցությունը նույնիսկ չհաղթահարի խորհրդարան անցնելու շեմը։
Միայն այդ դեպքում կկարողանանք վերջնականապես փակել անցած ութ տարիների էջը՝ այդ շրջանն ու հիշողությունները թողնելով պատմության էջերում»։

It is time to form and strengthen the idea of a “collective opposition” in the public consciousness – Vartan Oskanian
14/04/2026 10:46
Ahead of the parliamentary elections scheduled for June 7, Armenia’s opposition field has largely taken shape, according to former Foreign Minister Vartan Oskanian. He noted that electoral lists have been published and programs presented, highlighting a shared agenda centered on peace, economic development, poverty reduction, restoration of justice, and national revival and unity.
“Now that the foundation has been laid, it is time to form and strengthen the idea of a ‘collective opposition’ in the public consciousness. This is no longer about individual efforts, but about a common goal. I am convinced that this collective opposition will win the elections.
However, winning alone is not enough. We need to set a higher bar. The goal should not be simply to prevent the return of Pashinyan to power, but also to ensure that his party does not even cross the threshold of entering parliament.
Only then will we be able to close the page of the past eight years and leave that period in history,” Oskanian stated.