Ժամանակն է հանրային գիտակցության մեջ ձևավորելու և ամրապնդելու «հավաքական ընդդիմություն» գաղափարը. Օսկանյան
14/04/2026 10:46
Հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ ընդդիմադիր դաշտը հիմնականում արդեն ձևավորվել է։ Նրանց ցուցակները հրապարակված են, ծրագրերը՝ ներկայացված։ Ծրագրերի մեջ ակնհայտ է ընդհանուր օրակարգը՝ խաղաղությունը, տնտեսական զարգացումը, աղքատության հաղթահարումը, արդարության վերականգնումը, ազգային վերածնունդն ու միասնությունը, գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Այժմ, երբ հիմքը դրված է, ժամանակն է հանրային գիտակցության մեջ ձևավորելու և ամրապնդելու «հավաքական ընդդիմություն» գաղափարը։ Սա այլևս անհատական ջանքերի մասին չէ, այլ ընդհանուր նպատակի։ Հավատացած եմ՝ այս հավաքական ընդդիմությունը հաղթելու է ընտրություններում։
Սակայն միայն հաղթելը բավարար չէ։ Պետք է ավելի բարձր նշաձող սահմանել։ Այս միտքը նշել եմ նաև իմ նախորդ գրառման մեջ և շարունակելու եմ կրկնել։ Նպատակը չպետք է լինի պարզապես թույլ չտալ, որ Փաշինյանը վերարտադրվի իշխանության մեջ, այլ նաև ապահովել, որ նրա կուսակցությունը նույնիսկ չհաղթահարի խորհրդարան անցնելու շեմը։
Միայն այդ դեպքում կկարողանանք վերջնականապես փակել անցած ութ տարիների էջը՝ այդ շրջանն ու հիշողությունները թողնելով պատմության էջերում»։

Настало время сформировать и укрепить в общественном сознании идею «коллективной оппозиции» — Вардан Осканян
14/04/2026 11:05
В преддверии парламентских выборов, которые состоятся 7 июня, оппозиционное поле в основном уже сформировано. Списки участников опубликованы, программы представлены. В них прослеживается общая повестка — мир, экономическое развитие, преодоление бедности, восстановление справедливости, национальное возрождение и единство, написал бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Теперь, когда основа заложена, пришло время сформировать и укрепить в общественном сознании идею "коллективной оппозиции". Речь уже не об отдельных усилиях, а об общей цели. Уверен, что эта коллективная оппозиция победит на выборах.
Однако одной победы недостаточно. Необходимо ставить более высокую планку. Я отмечал это и в своей предыдущей записи и буду продолжать повторять. Цель должна заключаться не только в том, чтобы не допустить воспроизводства власти Никола Пашиняна, но и в том, чтобы его партия даже не преодолела проходной барьер в парламент.
Только в этом случае мы сможем окончательно закрыть страницу последних восьми лет, оставив этот период и воспоминания о нём в истории».