ԿԸՀ-ն ներկայացրել է ընտրություններին մասնակցող ուժերի համար նոր թվային գործիքակազմերը
ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հյուրընկալել է ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու համար օգտահաշիվ ստանալու հայտ ներկայացրած և նման մտադրություն ունեցող բոլոր կուսակցություններին/դաշինքներին։
Նախաձեռնության նպատակը ընտրություններին մասնակցել ցանկացող կուսակցություններին/դաշինքներին ԿԸՀ ներդրած թվային նոր գործիքակազմերը ներկայացնելն է եղել։
Ընտրություններին մասնակցել ցանկացող կուսակցությունները, դաշինքները մինչ ապրիլի 23-ը պետք է էլեկտրոնային եղանակով դիմեն հանձնաժողովին, որպեսզի ստանան օգտահաշիվ։ Այն հնարավորություն է ընձեռում քաղաքական ուժին իր անհատական օգտահաշվում ներբեռնել ընտրողների ցուցակները, նախընտրական ծրագիրը, կուսակցության և թեկնածուների գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը և այլ տեղեկատվություն։
ԿԸՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության վերլուծության վարչության պետ Ելենա Այվազյանը ներկայացրել է օգտահաշվի տեխնիկական հնարավորությունները։ ԿԸՀ Վերահսկիչ վերստուգիչ ծառայության ղեկավար Տիգրան Բաբիկյանը իրազեկել է հրավիրյալներին, որ կուսակցության/դաշինքի, ինչպես նաև թեկնածուների գույքի և եկամուտների հայտարարագիր չներկայացնելու պարագայում, օրենսդրական փոփոխությունների հետևանքով, սահմանվել է վարչական պատասխանատվություն։
ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ ԿԸՀ-ն մտադիր է ընտրությունների մասնակից քաղաքական ուժերի վստահված անձանց դասընթացավարների համար դասընթաց իրականացնել։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԸՀ նախագահի տեղակալ Նունե Հովհաննիսյանը, ով պատասխանել է ներկաների՝ օրենսդրությանն առնչվող հարցերին։

ЦИК представила новые цифровые инструменты для участников выборов
Центральная избирательная комиссия Республики Армения приняла партии и блоки, подавшие заявки на получение учетных записей для участия в парламентских выборах, а также политические силы, заявившие о намерении принять в них участие.
Цель инициативы заключалась в представлении новых цифровых инструментов, внедрённых ЦИК, для партий и блоков, желающих участвовать в выборах.
Политические партии и объединения, намеренные участвовать в выборах, должны до 23 апреля подать в комиссию электронное заявление для получения учетной записи. Она предоставляет возможность загружать в персональный кабинет списки избирателей, предвыборные программы, декларации об имуществе и доходах партии и кандидатов, а также иную информацию.
Руководитель отдела информационных технологий и анализа информации ЦИК Елена Айвазян представила технические возможности учетной записи. Руководитель контрольно-ревизионной службы ЦИК Тигран Бабикян проинформировал участников, что в случае непредставления деклараций об имуществе и доходах партии/блока, а также кандидатов, в результате законодательных изменений установлена административная ответственность.
Секретарь ЦИК Армен Смбатян сообщил, что ЦИК намерена провести тренинги для инструкторов, работающих с представителями политических сил, участвующих в выборах.
Во встрече также приняла участие заместитель председателя ЦИК Нуне Ованнисян, которая ответила на вопросы присутствующих, касающиеся законодательства.