2026 թվականին Մեղրին հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք
ԱՊՀ երկրների «Մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի շրջանակում 2026 թվականին Մեղրի քաղաքը հռչակվել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք։ Այդ կապակցությամբ ապրիլի 16-17-ը Մեղրիում և Ագարակում իրականացվելու են մշակութային բազմաբնույթ միջոցառումներ, հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 16-ին՝ ժամը 19:00-ին․ նախատեսված է գալա-համերգ՝ Հայաստանի էստրադային ջազ նվագախմբի մասնակցությամբ: Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել քաղաքի մշակութային ժառանգությունը, ստեղծարար ներուժը և ամրապնդել մշակութային համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների միջև։
«Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 16-ին մի շարք միջոցառումներ են նախատեսված՝
• Ծառատունկ և պուրակի հիմնում ( ժամը 10:30)
• «Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի բացման ասուլիս (ժամը 12:30)
• ԱՐՏԷՔՍՊՈ ցուցահանդես (ժամը 16:30)
• Մեղրին՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք նամականիշի մարում (ժամը 18:00)
• Բացման պաշտոնական արարողություն, գալա-համերգ ( ժամը 19:00)
Բացման միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ԱՊՀ անդամ երկրների (Ռւսաստան, Բելառուս, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Ղրղզստան, Ղազախստան) պաշտոնական պատվիրակություններ և մշակույթի ոլորտի գործիչներ, ԱՊՀ երկրների Գործադիր կոմիտեի և ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ:

Мегри объявлен культурной столицей СНГ 2026 года
В рамках межгосударственной программы «Культурные столицы СНГ» город Мегри в 2026 году был объявлен культурной столицей Содружества Независимых Государств.
В связи с этим 16–17 апреля в Мегри и Агараке будут проведены различные культурные мероприятия, сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.
Официальная церемония открытия программы состоится 16 апреля в 19:00 и будет включать гала-концерт с участием Государственного эстрадно-джазового оркестра Армении. Цель мероприятия — представить культурное наследие города, его творческий потенциал и укрепить культурное сотрудничество между странами СНГ.
В рамках программы «Мегри — культурная столица СНГ» 16 апреля также запланирован ряд мероприятий:
— посадка деревьев и закладка парка (10:30)
— пресс-конференция, посвящённая запуску программы (12:30)
— выставка ARTEXPO (16:30)
— церемония гашения почтовой марки «Мегри — культурная столица СНГ» (18:00)
— официальная церемония открытия и гала-концерт (19:00)
В мероприятии примут участие представители государственных органов Армения, официальные делегации стран СНГ (Россия, Белоруссия, Таджикистан, Узбекистан, Кыргызстан, Казахстан), а также представители Исполкома СНГ и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ.