Բիբլոս Բանկ Արմենիան միացել է FinTech Armenia ասոցիացիային՝ որպես հիմնադիր անդամ
Բիբլոս Բանկ Արմենիան՝ որպես հիմնադիր անդամ, միացել է FinTech Armenia ասոցիացիային, ինչը կարևոր քայլ է Բանկի՝ ֆինանսական ոլորտում թվային փոխակերպման և նորարարության զարգացմանն ուղղված ջանքերում։
FinTech Armenia-ն նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծելու համապարփակ ֆինտեխ հաբ այնպիսի ոլորտների ներգրավմամբ, ինչպիսիք են վճարային համակարգերը, կապիտալի շուկաները, ֆինանսական ծառայությունների ոլորտում արհեստական բանականությունը, բլոկչեյնն ու տոկենիզացիան, ապահովագրությունը և բանկային փոխակերպումը:
Անդամակցելով ասոցիացիային՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիան վերահաստատում է իր հանձնառությունը նպաստելու Հայաստանի արագ զարգացող ֆինտեխ էկոհամակարգի զարգացմանը։ Բանկի փորձառու մասնագետները կներգրավվեն ասոցիացիայի հիմնական ինստիտուցիոնալ աշխատանքային խմբերում, ինչպիսիք են բանկային փոխակերպումը, ստարտափներն ու վենչուրային կապիտալը, ՀՀ ԿԲ Sandbox-ը և կրթությունը։
«FinTech Armenia ասոցիացիային միանալու նպատակը Բիբլոս Բանկ Արմենիայի և Հայաստանի ֆինտեխ էկոհամակարգի միջև ամուր կամուրջի ստեղծումն է։ Այս գործընկերությունը միավորում է ֆինանսական նորարարությունն ու գիտելիքը, ստեղծում ոլորտի խաղացողների միջև բիզնես նեթվորքինգի և փորձի փոխանակման հնարավորություններ, առաջ մղում թվային փոխակերպման օրակարգը։ Նման համագործակցությունների միջոցով Բիբլոս Բանկ Արմենիան ձգտում է նպաստել Հայաստանում դինամիկ ֆինտեխ միջավայրի զարգացմանը»,- նշում է Բանկի նորարարության և թվայնացման բաժնի ղեկավար Սուրեն Ոսկանյանը։
«Բիբլոս Բանկ Արմենիայի՝ մեր արագ զարգացող տարածաշրջանային ասոցիացիայի և համաշխարհային կապ ստեղծող հարթակում ընդգրկվելը ևս մեկ կարևոր փուլ է մեր ճանապարհին՝ թե՛ Հայաստանի, թե՛ ֆինանսական տեխնոլոգիաների շնորհիվ կատարվող միջազգային բանկային վերափոխման համար։ Բանկն ապահովում է հաճախորդների սպասարկման բացառիկ որակ՝ համատեղելով թվային արդյունավետությունը մարդկային շփման հետ։ Մենք վստահ ենք, որ Բիբլոս Բանկ Արմենիան դրական ներդրում կունենա ու կնպաստի հայկական ֆինտեխ համայնքի մասնակիցների ինտեգրմանը համաշխարհային ֆինանսական էկոհամակարգին և հակառակը»,- ասել է FinTech Armenia-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Լուկասը:

Byblos Bank Armenia has joined FinTech Armenia Association as a Founding Member, marking a significant milestone in the Bank’s ongoing efforts to drive digital transformation and innovation within the financial sector.
FinTech Armenia is dedicated to establishing a comprehensive FinTech Hub in Armenia, covering areas such as Payment Systems, Capital Markets, Artificial Intelligence in Financial Services, Blockchain and Tokenization, Insurance and Banking Transformation, locally, regionally and internationally.
By joining the association, Byblos Bank Armenia reinforces its commitment to supporting the growth of Armenia’s rapidly expanding fintech ecosystem. The Bank’s experienced professionals will contribute to the association’s key working groups, including banking transformation, startups and venture capital, the CBA Sandbox and fintech education initiatives
Suren Voskanyan, Head of Innovation and Digitalization at Byblos Bank Armenia, commented: “Our goal in joining the FinTech Armenia Association is to build a strong bridge between Byblos Bank Armenia and the local fintech ecosystem. This partnership combines financial innovation with knowledge sharing, fosters business networking and exchange of expertise among industry players, as well as advances the digital transformation agenda. Through collaborations like this, we aim to contribute to the creation of a dynamic fintech environment in Armenia.”
Stefan Lucas, Founding CEO at FinTech Armenia, added: “Onboarding Byblos Bank Armenia to our rapidly growing regional association and global connectivity platform is yet another important milestone in our journey both for Armenia and for the international fintech-enabled banking transformation industry. The Bank delivers an exceptional customer experience by combining digital efficiency with personalized human interaction. We are confident about Byblos Bank Armenia’s positive contribution to help drive and further scale the integration of Armenian fintech market participants into the global financial ecosystem – and vice versa.”