Հայ Առաքելական Եկեղեցուն մեր նվիրումն անսասան է. ՀԲԸՄ նախագահ Սեմ Սիմոնյան
Այսօր լրանում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հիմնադրման 120-ամյակը։ ՀԲԸՄ նախագահ Սեմ Սիմոնյանն այդ առիթով ուղերձ է հղել։
«Այն, ինչ սկիզբ առավ 20-րդ դարի սկզբին Եգիպտոսի Կահիրե քաղաքում՝ մի ժողովասրահում, այսօր վերաճել է աշխարհում ամենախոշոր շահույթ չհետապնդող հայկական կազմակերպության. անուն, որին ծանոթ են աշխարհի բոլոր հայերին ու որը վայելում է նրանց վստահությունը։
Այս տարիների ընթացքում ՀԲԸՄ-ն հավատարիմ է մնացել իր հիմնադիրների տեսլականին ու հանձնառությանը, այն է՝ կրթական, մշակութային, սոցիալ-տնտեսական և մարդասիրական ծրագրերի միջոցով բարելավել աշխարհասփյուռ հայության կյանքը՝ վերջնանպատակը դարձնելով ողջ հայության բարգավաճումն ապահովելը։
Պետք է նշեմ նաև, որ հիմնադիրները վճռական են տրամադրված եղել՝ զերծ մնալու քաղաքական որևէ պատկանելությունից և ուշադրությունը սևեռել են հայ ժողովրդի համընդհանուր բարօրությանը ծառայելու գործին։ Այս ոգին իր արտացոլումն է գտել նրանց կարգախոսի մեջ՝ «Միությունը զորություն է», որը սերունդներից յուրաքանչյուրին հիշեցնում է, որ հայերի հզորացման բանալին տեսակետների, համոզմունքների, տնտեսական կարգավիճակի կամ ծագման բազմազանությունն ընդունելն ու այդ ամենը բոլորին միավորող նպատակին ծառայեցնելն է։
Ճշմարտությունն այն է, որ ՀԲԸՄ-ի հիմնադիրներն իրենց առաջին բարեգործական առաքելությունն իրականացնում էին անհատների համար, որոնց երբեք անձամբ չէին հանդիպել՝ համիդյան վարչակարգի ծանրության ներքո ճնշումների ենթարկված օսմանյան հայերին։ Սակայն ՀԲԸՄ-ի գործունեությունն արտացոլող պատմությունն արագորեն տարածվեց սահմաններից ու օվկիանոսներից անդին՝ արձագանք գտնելով այն հայերի շրջանում, որոնք նույն կարեկցանքի զգացումն ու հնարավորություններն ունեին միանալու այդ առաքելությանը։
Տարեցտարի, տասնամյակից տասնամյակ, ՀԲԸՄ-ի ներկայությունն աճեց ու տարածվեց՝ ձևավորելով տեղական կազմակերպություններից բաղկացած գլոբալ ցանց, որը յուրաքանչյուր տարի ձեռք է մեկնում 30-ից ավելի երկրներում ապրող 500,000-ից ավելի հայերի։ Մենք ծանրակշիռ դեր ենք ունեցել ու առանցքային ռեսուրսներ տրամադրել ճգնաժամերի ժամանակ։
Հայաստանի Հանրապետությանն ու Հայ Առաքելական Եկեղեցուն մեր նվիրումն անսասան է։ Դա մեզ թույլ է տալիս առաջնորդել նպատակային, գործել արդյունավետ և մարտահրավերների մեջ գտնել հնարավորություններ։ Համաշխարհային պատերազմների, տեխնոլոգիական հեղափոխությունների, փոփոխվող ժողովրդագրության, վերաձևվող քարտեզների ու քաղաքական
վերադասավորումների պայմաններում ՀԲԸՄ-ն հաջողում է շարժվել ժամանակին համընթաց։
Մեզ բաժին է հասել մի ժառանգություն, որով անսահման հպարտ ենք, սակայն երբեք չենք թուլացնում մեր զգոնությունը, քանզի աշխարհը փոփոխվում է առավել արագ, քան երբևէ, իսկ անորոշությունն այսօր պարտադրում է, որ մեկ քայլ առաջ մտածենք վաղվա օրվանից։
Հուսով եմ՝ դուք կոգեշնչվեք այն ամենով, ինչ ՀԲԸՄ-ն արել է բազմաթիվ վայրերում ապրող այդքան մեծ թվով հայերի համար՝ աջակցելով նրանց բազմապիսի հարցերում։ Ես շնորհակալություն եմ հայտնում մեր նվիրատուներից, կամավորներից ու անձնակազմի անդամներից յուրաքանչյուրին՝ անցյալ ու գալիք սերունդների հոգում հայկական ոգու կրակը վառ պահելու համար»,- ասվում է ուղերձում։

Наша преданность Армянской Апостольской Церкви непоколебима — президент AGBU
Президент Всеармянского благотворительного союза Сэм Симонян направил послание по случаю 120-летия основания AGBU.
«То, что началось в начале XX века в египетском городе Каире, в одном собрании, сегодня превратилось в крупнейшую армянскую некоммерческую организацию в мире — имя, известное каждому армянину и пользующееся доверием армян по всему миру.
На протяжении всех этих лет AGBU оставался верен видению и миссии своих основателей — через образовательные, культурные, социально-экономические и гуманитарные программы улучшать жизнь армян диаспоры, ставя конечной целью обеспечение процветания всего армянского народа.
Следует отметить, что основатели организации принципиально отказались от какой-либо политической принадлежности, сосредоточив усилия на служении общему благу армянского народа. Этот дух отражён в их девизе: «Единство — сила», который напоминает каждому поколению, что ключ к укреплению армянского народа заключается в принятии разнообразия взглядов, убеждений, экономического положения и происхождения и объединении всего этого вокруг общей цели.
Исторически первые благотворительные инициативы AGBU были направлены на помощь людям, с которыми основатели никогда лично не встречались — армянам Османской империи, подвергавшимся репрессиям в период правления режима султана Абдул-Хамида II. Однако деятельность организации быстро вышла за пределы стран и континентов, находя отклик среди армян, готовых присоединиться к этой миссии.
С каждым годом организация расширялась, формируя глобальную сеть местных структур, которая ежегодно помогает более чем 500 000 армян в более чем 30 странах. Мы также играли важную роль, предоставляя ключевые ресурсы в периоды кризисов.
Наша преданность Республике Армения и Армянской Апостольской Церкви непоколебима. Это позволяет нам действовать целенаправленно, эффективно и находить возможности даже в условиях вызовов. В условиях мировых войн, технологических революций, демографических изменений, перекройки политических карт и глобальных перестроек AGBU продолжает идти в ногу со временем.
Нам досталось наследие, которым мы бесконечно гордимся, однако мы не имеем права терять бдительность, поскольку мир меняется быстрее, чем когда-либо, а неопределённость требует думать на шаг вперёд.
Я надеюсь, что вас вдохновит то, что AGBU делает для армян по всему миру, оказывая поддержку в самых разных сферах. Я выражаю благодарность каждому нашему донору, волонтёру и сотруднику за то, что они сохраняют армянский дух и передают его следующим поколениям», — говорится в послании.