Հայաստանի ներկայիս կառավարիչը շատ քիչ է տարբերվում Էրդողանից. Աշոտյան
«Երեկ Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովը հաստատեց Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության հետ կապված հերթական զեկույցը, որը վերջնական տեսքով կընդունվի Եվրոպական խորհրդարանի մոտակա նիստերից մեկում։
Ի՞նչ է պետք իմանալ այդ զեկույցից՝ ելնելով Հայաստանի հետաքրքրություններից։
Առաջինը։ Ի տարբերություն նախորդ՝ «Սերժի տարիների», այս անգամ ևս Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության պահանջ կամ մտահոգություն, հայ- թուրքական սահմանի բացման անհրաժեշտիւթյան հետ կապված որևէ ակնարկ կամ երկկողմանի հարաբերությունների բարելավման ուղղված եվրոպական մտահոգություն և պահանջ այդ զեկույցում չկա։
Երկրորդը։ Ի տարբերություն նախորդ՝ «Սերժի տարիների», չկա նաև Թուրքիային ուղղված որևէ պահանջ` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Հիշեցնեմ, որ «Սերժի ժամանակ» Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը բարձրաձայնվում էր անգամ որպես նախապայման ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար։
Երրորդը։ Եվրոպական Միության անհանգստությունը, այնուհանդերձ, պահպանվում է Կիպրոսի խնդրի առնչությամբ թուրքական քաղաքականության մասով, ինչպես նաև թուրք-հունական հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության մասով։
Չորրորդը։ Թուրքիայի համապատասխանեցումը Եվրոպական Միության ընդհանուր արտաքին և պաշտպանական քաղաքականությանը հասել է պատմական նվազագույնի՝ ընդամենը 4 տոկոսի։ Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի գործող կառավարիչների պարագայում այդ համապատասխանությունը 30 %-ից ավելի է։ Սա նշանակում է, որ Թուրքիան շարունակել է և շարունակելու է իրականացնել բացառապես սեփական շահերից բխող արտաքին և պաշտպանական քաղաքականություն, որի պարագայում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարը բացառապես կախված է լինելու հենց թուրքական շահից։ Էլ չեմ ասում՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված գրեթե զրոյացած ջանքերը՝ Հայաստանի գործող ռեժիմի կողմից։
Հինգերորդը։ Հատկանշական է նաև, որ զեկույցի մի մեծ հատված վերաբերում է Թուրքիայում ժողովրդավարության հետընթացին, քաղաքական մրցակիցների հետապնդման, քաղաքական բանտարկյալների և այլ բազմաթիվ հակաժողովրդավարական զարգացումներին։
Այսինքն՝ Եվրոպական միությունը, երբ իրեն պետք է, լավ էլ տեսնում է խնդիրներ այլ պետություններում, որոնք կապված են եվրոպական չափանիշներին չհամապատասխանող ժողովրդավարական հետընթացների հետ։
Հայաստանի պարագայում այդ ամենի մասին նրանք շարունակում են ցինիկաբար լռել, թեպետ Հայաստանի ներկայիս կառավարիչը իր ձեռագրով և ռեպրեսիաների ուժգնությամբ այլևս շատ քիչ է տարբերվում Էրդողանից, ում եվրոպացիք պարբերաբար դասում են ավտոկրատների շարքին»։

Нынешний управленец Армении мало чем отличается от Эрдогана — Ашотян
«Вчера Комитет по иностранным делам Европейского парламента утвердил очередной доклад, связанный с вопросом членства Турции в ЕС, который в окончательной редакции будет принят на одном из ближайших пленарных заседаний Европарламента.
Что важно знать об этом докладе с точки зрения интересов Армении?
Первое. В отличие от прежних лет, так называемых «времён Сержа», в этот раз в докладе снова отсутствует какое-либо требование или даже упоминание о необходимости урегулирования армяно-турецких отношений, открытия армяно-турецкой границы или улучшения двусторонних связей.
Второе. Также отсутствует любое требование к Турции о признании Геноцида армян. Напомню, что в период правления Сержа Саргсяна Европарламент даже поднимал вопрос признания Геноцида армян как одного из условий сближения Турции с ЕС.
Третье. Тем не менее, обеспокоенность Европейского союза сохраняется в отношении кипрского вопроса и политики Турции, а также необходимости нормализации турецко-греческих отношений.
Четвёртое. Уровень соответствия Турции общей внешней и оборонной политике Европейского союза достиг исторического минимума — всего 4%. Для сравнения, у нынешних властей Армении этот показатель превышает 30%. Это означает, что Турция продолжает и будет продолжать проводить внешнюю и оборонную политику исключительно исходя из собственных интересов, а перспективы армяно-турецкой нормализации будут зависеть прежде всего от турецкой стороны. Отдельно отмечается практически нулевой прогресс в вопросе признания Геноцида армян со стороны действующих властей Армении.
Пятое. Также значительная часть доклада посвящена вопросам демократического отката в Турции, преследованию политических оппонентов, политическим заключённым и другим антидемократическим процессам.
Иными словами, Европейский союз, когда считает нужным, достаточно чётко фиксирует проблемы других стран, связанные с нарушением демократических стандартов.
В случае Армении эти вопросы игнорируются, несмотря на то, что действующее руководство страны по методам управления и уровню репрессивной практики всё больше напоминает Реджепа Тайипа Эрдогана, которого в ЕС регулярно относят к числу авторитарных лидеров».