ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները
ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները, հայտնում են «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ից։
«Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ներկայացնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով վերացնել միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի մասին։ Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործընթացներն ընթանում են թափանցիկ և հրապարակային։
ՄԻԵԴ-ը 2026 թ․ ապրիլի 9-ին մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ Ադրբեջանի կառավարությանը կրկին պարտավորեցնելով շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց վերջին բժշկական քարտերի ու իրականացված բժշկական հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է նաև ներկայացնել հայ գերիների դեմ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում կայացված դատավճիռների պատճենները կամ այդ դատավճիռների ամփոփագրերը, որոնք պետք է ներառեն դատավճիռ կայացրած դատավորների հիմնավորումները՝ գործում առկա ապացույցների վրա հիմնված։

ECHR obliges Azerbaijan to submit prisoners’ verdicts by August 31
The European Court of Human Rights (ECHR) has obliged Azerbaijan to submit prisoners’ verdicts by August 31, the International and Comparative Law Center NGO reports.
“Azerbaijan has been continuously filing applications with the European Court of Human Rights, requesting the lifting of the interim measure under which it is obliged to periodically report on the conditions of detention of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, as well as on their health status. Azerbaijan maintains that all relevant procedures are being conducted transparently and publicly.
On April 9, 2026, the ECHR rejected Azerbaijan’s latest application, once again obliging the Azerbaijani government to continue providing information on the conditions of detention of detainees, as well as their most recent medical records and other documents related to medical examinations and treatment. The Court also ordered the submission of copies of judgments issued in the criminal proceedings initiated against the Armenian POWs, or summaries of those judgments, including the reasoning of the judges based on the evidence in the case.