ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները
ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը տրամադրել գերիների դատավճիռները, հայտնում են «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ից։
«Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ներկայացնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով վերացնել միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի մասին։ Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործընթացներն ընթանում են թափանցիկ և հրապարակային։
ՄԻԵԴ-ը 2026 թ․ ապրիլի 9-ին մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ Ադրբեջանի կառավարությանը կրկին պարտավորեցնելով շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց վերջին բժշկական քարտերի ու իրականացված բժշկական հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է նաև ներկայացնել հայ գերիների դեմ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում կայացված դատավճիռների պատճենները կամ այդ դատավճիռների ամփոփագրերը, որոնք պետք է ներառեն դատավճիռ կայացրած դատավորների հիմնավորումները՝ գործում առկա ապացույցների վրա հիմնված։

ЕСПЧ обязал Азербайджан до 31 августа представить судебные приговоры по делам пленных
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) обязал Азербайджан до 31 августа предоставить приговоры по делам удерживаемых армянских пленных. Об этом сообщили в Центре международного и сравнительного права.
В организации отметили, что Азербайджан регулярно обращается в ЕСПЧ с просьбой отменить временную меру, обязывающую представлять периодические отчёты об условиях содержания армянских пленных, а также об их состоянии здоровья, утверждая, что все процессы проходят прозрачно и публично.
9 апреля 2026 года ЕСПЧ отклонил очередное обращение Азербайджана, вновь обязав власти страны продолжать предоставлять информацию об условиях содержания задержанных, их медицинских картах, проведённых обследованиях и лечении.
Кроме того, суд обязал представить копии приговоров или их резюме по уголовным делам в отношении армянских пленных, включая мотивировочную часть решений, основанную на представленных доказательствах.