ՄԻՊ միջամտությամբ փաստաբաններին թույլատրվել է մուտք գործել Հակակոռուպցիոն կոմիտե
Ապրիլի 16-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ստացել է մի քանի ահազանգեր փաստաբաններից առ այն, որ իրենց վստահորդներին արգելանքի են վերցրել և տեղափոխել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, սակայն նրանց վստահորդներին տեսակցելու և պատշաճ իրավաբանական օգնություն ապահովելու հնարավորություն չի տրվում, հայտնում  են ՄԻՊ գրասենյակից։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության կողմից ձեռնարկված միջոցների և քննչական մարմնի հետ քննարկումների արդյունքում Պաշտպանի հաստատություն դիմած փաստաբաններին թույլատրվել է մուտք գործել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի շենք և իրացնել անձանց իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է հետևել գործընթացին և հարկ է համարում կրկին ընդգծել իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքի առանցքային բնույթն ու դրա պատշաճ երաշխավորման կարևորությունը ազատությունից զրկված յուրաքանչյուր անձի իրավունքների ապահովման տեսանկյունից»,-նշված է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։

После вмешательства Омбудсмена адвокатам разрешили войти в Антикоррупционный комитет
16 апреля в аппарат Защитника прав человека поступило несколько звонков от адвокатов о том, что их подзащитные были задержаны и доставлены в Антикоррупционный комитет Армении, однако им не предоставлялась возможность встреч с клиентами и надлежащего оказания юридической помощи.
Об этом сообщили в офисе Омбудсмена.
«В результате предпринятых мер со стороны института Защитника прав человека и обсуждений со следственным органом адвокатам, обратившимся в аппарат Омбудсмена, было разрешено войти в здание Антикоррупционного комитета и реализовать право лиц на получение юридической помощи.
Защитник прав человека продолжает следить за процессом и вновь подчёркивает ключевое значение права на юридическую помощь и важность его надлежащего обеспечения для гарантирования прав каждого лица, лишённого свободы», — говорится в сообщении.