Էկոնոմիկայի նախարարությունում քննարկվել են ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը հանդիպել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի (Commercial Law Development Program, CLDP) գլխավոր իրավախորհրդատուի տեղակալ Զմարակ Խանի գլխավորած պատվիրակության հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԱՄՆ պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում, որի նպատակն է զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը և քննարկել ծրագրային նոր ուղղություններ, հայտնում են նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են ՀՀ–ԱՄՆ համագործակցությունը մտավոր սեփականության ոլորտում՝ ընդգծելով դրա առանցքային դերը մրցունակ, նորարարական և գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման գործում։ Նշվել է, որ առկա գործակցությունը նպաստում է ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, տեխնոլոգիաների առևտրայնացման գործընթացի իրականացմանը և տնտեսական կայուն աճի ապահովմանը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է, որ ներկայում նախարարության կողմից մշակվում է «Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման 2026–2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը», որի շրջանակում նախատեսվում են համապարփակ իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Անդրադարձ է կատարվել նաև համագործակցության խորացման հետագա ուղղություններին, մասնավորապես՝ կարողությունների զարգացման ծրագրերի իրականացմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործմանը, շահագրգիռ մարմինների միջև համակարգման ուժեղացմանը, միջազգային փորձի շարունակական փոխանակմանը։

В Минэкономики обсудили расширение сотрудничества Армении и США в сфере защиты интеллектуальной собственности
Заместитель министра экономики Армении Анушик Аветян провела встречу с делегацией во главе с заместителем главного юрисконсульта Программы развития коммерческого права (CLDP) Министерства торговли США Змараком Ханом. Встреча состоялась в рамках визита американской делегации в Армению.
Стороны обсудили перспективы расширения двустороннего сотрудничества, а также новые направления взаимодействия, уделив особое внимание сфере защиты интеллектуальной собственности. В ходе встречи была подчёркнута её ключевая роль в формировании конкурентоспособной, инновационной и основанной на знаниях экономики.
Было отмечено, что текущее сотрудничество способствует улучшению инвестиционного климата, развитию коммерциализации технологий и обеспечению устойчивого экономического роста.
Анушик Аветян сообщила, что в настоящее время министерством разрабатывается «Стратегическая программа развития сферы интеллектуальной собственности Республики Армения на 2026–2030 годы», предусматривающая комплексные правовые и институциональные реформы в соответствии с международными стандартами.
Также стороны обсудили дальнейшие направления углубления сотрудничества, включая реализацию программ по наращиванию потенциала, совершенствование правоприменительной практики, усиление координации между заинтересованными структурами и продолжение обмена международным опытом.