Ազատ և արդար ընտրությունների դեմ սպառնալիքը կարող է թաքնված լինել հենց Հայաստանի ներսում՝ Փաշինյանի վարչակարգում. Ռոբերտ Ամստերդամ (Տեսանյութ)
16/04/2026 17:55
Միջազգային իրավաբան և մարդու իրավունքների միջազգային պաշտպան Ռոբերտ Ամստերդամը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել ու հայտնել, որ պաշտպանում է Սամվել Կարապետյանի շահերը։
«Որպես իրավաբան ես տասնամյակների փորձ ունեմ այնպիսի ընտրական գործընթացներում, որոնք, ըստ էության, ավտորիտար կառավարիչներին իրենց բնույթով մարտահրավեր են նետում։ ՀՀ գործող կառավարությունը, որն ունի բռնապետական նկրտումներ, շարունակում է աջակցություն ստանալ ինչպես ԱՄՆ-ից, այնպես էլ ԵՄ-ից, իբրև արտաքին միջամտություններից պաշտպանվելու համար», - ասել է նա։
Ամստերդամը նշել է՝ ազատ և արդար ընտրությունների դեմ սպառնալիքը կարող է թաքնված լինել հենց Հայաստանի ներսում՝ Փաշինյանի վարչակարգում։ Իրավաբանի դիտարկմամբ՝ նմանօրինակ սպառնալիքներ են Դավիթ Մինասյանի, ինչպես նաև «Ուժեղ Հայաստանի» անդամների ձերբակալությունները։
«Վերջին 1 տարվա ընթացքում Փաշինյանը շարունակաբար և անվայել ձևով թիրախավորել է քրիստոնեության բնօրրանի՝ Հայաստանյաց եկեղեցու հոգևոր դասը», - ընդգծել է նա։
Ամստերդամի գնահատմամբ, Հայաստանում ժողովրդավարությունը վտանգված է ոչ թե դրսից, այլ՝ ներսից:
«Ու մինչ միջազգային հանրությունը շարունակում է աջակցել Փաշինյանի վարչակազմին, մենք տեսնում ենք իրավունքի գերակայության բացահայտ ոտնահարում, եկեղեցու դեմ սանձազերծված արշավ և քաղաքական հալածանքներ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամների նկատմամբ», - ասել է նա։

Угроза свободным и справедливым выборам может таиться внутри самой Армении, в режиме Пашиняна — Роберт Амстердам (видео)
16/04/2026 18:25
Международный юрист и правозащитник Роберт Амстердам опубликовал видео на своей странице в Facebook, сообщив, что представляет интересы Самвела Карапетяна.
Он отметил, что обладает многолетним опытом работы в избирательных процессах, которые, по его словам, бросают вызов авторитарным режимам. По его утверждению, действующее правительство Армении, которое он охарактеризовал как имеющее «диктаторские устремления», продолжает получать поддержку со стороны США и Европейского союза под предлогом защиты от внешнего вмешательства.
Амстердам заявил, что угроза свободным и честным выборам может исходить изнутри страны — со стороны режима премьер-министра Никола Пашиняна.
По его словам, к таким примерам он относит задержания Давида Минасяна и членов партии «Сильная Армения».
Он также заявил, что в течение последнего года власти Армении «неподобающим образом» преследуют духовенство Армянской Апостольской Церкви.
По оценке Амстердама, демократия в Армении находится под угрозой не извне, а изнутри.
Он утверждает, что, несмотря на поддержку международного сообщества, наблюдаются нарушения принципа верховенства права, давление на церковь и политические преследования членов партии «Сильная Армения».